Média živí kauzu Modré velryby, vyvolávají hrůzu u dětí i rodičů. Policie o ní prý důkazy má

Praha – Údajná hra Modrá velryba, která má děti vést k sebepoškozování a v konečném důsledku k sebevraždě, byla podle bezpečnostních expertů pouhým hoaxem, lživou informací. V současnosti je však problém především medializace celé kauzy. Podle šéfa Linky bezpečí právě média kauzu živí a udržují strach dětí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Teenageři

První informace o nebezpeční internetové hře Modrá velryba se do Česka dostaly počátkem dubna. Linka bezpečí zaznamenala první telefonát kvůli této sebevražedné hře 12. dubna. Podle vedoucího Linky bezpečí Petera Porubského Linka však počet volajících dětí postupně stoupal. „Do včerejšího dne je to nějakých 30 dětí, které nám za uplynulý týden volalo kvůli tomuto tématu,“ prozradil redakci EuroZprávy.cz

Hra Modrá velryba je přitom tzv. hoax, lživá informace, žádná hra tohoto typu v Česku neexistuje. Hra má teď údajně podobu tzv. memů a výzev k zapojení a napodobování plnění vymezených úkolů, které by účastníka měly dovést až k sebevraždě. To, že žádná hra Modrá velryba neexistuje, potvrdili zejména bezpečnostní experti a analytici v oboru IT.

Podle Porubského je nebezpečné zejména to, že média o údajné hře neustále informují. „Celý hoax, poplašná zpráva, kterou živí média tím, že opět a opět o tom informují, má za důsledek to, že vyvolává děs u dětí, které si nejsou schopné ověřit informaci, jestli jsou zprávy o hře pravdivé nebo smyšlené,“ podotkl. Děti tak mívají obavy, zda se do hry nevědomě nemohou zapojit, například když něco vyhledávají na internetu. O údajném výskytu hry jako první oficiálně informovalo policejní prezidium, ze stanoviska následně čerpala většina českých médií.

„Právě tím, že nepřestává mediální zájem, média budou nést odpovědnost za to, že i když jsou na to upozorňována, může nastat efekt nápodoby nebo ilustrace této hry,“ myslí si Porubský. Linka bezpečí má na svých stránkách oficiální vyjádření, ve kterém varuje děti i rodiče a radí jim, jak se možnému kontaktu s hrou vyhnout. Stejně tak učinil i portál internetové porady E-bezpečí.cz. Portál varoval před medializací celé kauzy s tím, že hrozí nárůst případů dětí, které si výzvu vyzkouší.

Policie se vymezila proti nařčení z šíření hoaxu

V souvislosti s kauzou hry Modrá velryba dnes přišly Lidovky.cz s informací, že policejní prezidium stále nestáhlo informaci o existenci nebezpečné hry ze svých stránek. Podle Porubského je otázkou, zda má policie ještě nějaký důvod tuto informaci stále držet na stránkách. Linka bezpečí společně s portálem E-bezpečí.cz v souvislosti s telefonáty od dětí zmiňují zejména jejich strach z případné manipulace „kurátory“, kteří by měli k sebevraždě navádět,mají však například strach i o své kamarády.

Policejní prezidium dnes vydalo prohlášení na svých stránkách, ve kterém se vymezuje proti nařčení, že by napomohlo šíření hoaxu. "Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů," uvádí tisková mluvčí Ivana Nguyenová v prohlášení. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Umělkyně upozorňuje na vylidňující se Krumlov, dostane finanční podporu

26.04.2018 17:54 Český Krumlov - Zastupitelé Českého Krumlova dnes schválili pro umělkyni Kateřinu Šedou na projekt…

Sněmovna rozdá své vyznamenání, mezi adepty jsou například olympionička…

26.04.2018 17:39 Praha - Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalový brankář Petr Čech a lékař a popularizátor…

Svědkyně promluvila o napadení číšníka: Útočníci se chtěli prát. Viděla…

26.04.2018 11:42 Praha – Číšníkovi, kterého v Praze napadla skupina cizinců, poskytla první pomoc žena, která seděla…

Kraus se rozpovídal problému, který trápí hodně Čechů. A na vyšší místa…

26.04.2018 08:47 Praha - Moderátor a bavič Jan Kraus se na úvod své show zaměřil na problém, který trápí řadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama