Češi už nemůžou vystát ani Slováky? ČT to pořádně schytala kvůli slovenštině ve vysílání

Praha – Objektiv je nejstarší český cestovatelský magazín, který už od roku 1987 vysílá Česká televize. Poslední dobou si ale na něj diváci stěžují. Nejde přitom o obsah, ale o moderátorku. Některým se totiž nelíbí, že pořadem na České televizi provádí Slovenka.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Česká televize

Anetta Kubalová moderuje Objektiv už od roku 2014. Jak se ale zdá, divákům vadí, že moderátorka České televize mluví slovensky. Na facebookové stránce se už dlouhé měsíce objevují rozzlobené příspěvky, v nichž si lidé stěžují. Nevadí jim samotná moderátorka, ale fakt, že mluví slovensky. Mnozí poukazují na to, že jiní slovenští novináři nebo herci působící v Česku česky mluví.

„Váš pořad mám moc ráda, jediné co se mi nelíbí je,že ho poslední dobou uvádí paní, která hovoří slovensky. Nemám nic proti Slovákům,ale opravdu mě vadí na českém pořadu,aby ho uváděla slovensky hovořící paní. I slovenští herci,kteří hrají v českých seriálech hovoří česky. Žiji v České republice a tak si myslím, že by český pořad měl být uváděn v českém jazyce,“ stěžovala si už v listopadu 2016 divačka Ivana Herčíková.

„To máme nedostatek komentátorů, nebo proplácíte cesťáky, že jste Objektiv předali Slovákům? Musel jsem to přepnout, vy jste ale vlastenci, pomatenci! P.S. Nemám nic proti Slovákům, až je budu chtít, tak si přepnu třeba na JOJ, nebo si zajedu do Bratislavy... Jste hňupi...“ zlobil se v lednu další divák.

„Ať to uvádí kdokoli, třeba černoch, ale ať mluví Česky, viz Koranteng!!!“ přisadil si další. „Ještě se vám nepodařilo sehnat českou moderátorku? Ani se mi nechce věřit. Ani tomu, že se tak inteligentní Anetta dosud nebyla schopná naučit česky,“ píše Lukáš Kaufmann.

Kritické hlasy kvůli Kubalové se na facebooku objevují už měsíce, v posledních dnech ale znovu zesílily. „Proč je ve Vašem pořadu na České televizi slovenská moderátorka?!“ tázal teď další divák.

K otázce slovenské moderátorky se už před časem vyjádřila i samotná ČT. „Tvůrci pořadu Objektiv se změnou moderování a angažmá Anetty Kubalové do role moderátorky zabýval dlouho a odpovědně,“ uvedla televize s tím, že tým Objektivu v přípravné fázi pečlivě procházel obě hlavní varianty moderování - tedy češtinu a slovenštinu. „Paní Kubalová absolvovala mimo jiné sérii pilotních testů před kamerou a přednost nakonec dostala jednoznačně slovenština. Rozhodnutí bylo konzultováno v dramaturgické, režijní i právní rovině,“ uvedla ČT.

Sama televize prý za nejdůležitější považuje skutečnost, že pilotní i premiérová vystoupení paní Kubalové lze bez pochyby označit za inteligentní, vysoce profesionální, kultivované, příjemné a po zralé úvaze i plně srozumitelné a to nejen v míře, která náleží víkendovému cestovatelskému magazínu televize veřejné služby.

„Uvědomovali jsme si samozřejmě od začátku našeho rozhodování, že de iure lze slovenštinu považovat tzv. cizí jazyk, ale podle našeho nejlepšího svědomí a vědomí nelze právě o slovenštině uvažovat tímto způsobem a přiřknout jí přívlastek „cizí“ naprosto bez výhrad. Nechceme se odvolávat jen na dlouhé dekády soužití Čechů a Slováků v jednom státě, ale mimo jiné na to, že slovenština je stále, součástí našeho kulturního a sociálního prostoru,“ dodala ČT.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka pokračuje: My jsme komedianti? Ondráček jen pomlouvá, zastal se…

13.12.2017 11:14 Aktualizováno Praha – Spor kvůli komunistovi Zdeňku Ondráčkovi nekončí. Politik, který byl nominován na šéfa…

Reklamní vůz uprostřed kluziště v Brně musí pryč, vadí památkářům

13.12.2017 05:55 Brno - Reklamní automobil umístěný na kašně uprostřed mobilního kluziště na Moravském náměstí v…

Horáčkova výzva se šíří mezi české osobnosti: Svěrák, Pithart, Pafko i…

12.12.2017 14:03 Aktualizováno Praha - Poslanci by dnes měli jednat o členech 11 komisí, volba předsedů se uskuteční později.…

Rozruch kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu nekončí: V rozhlase se…

12.12.2017 08:47 Praha - Investigativního novináře Janka Kroupy se kvůli jeho reportáži o Agrofertu a následnému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama