Bouchne to v pátek 28. října? Přišla další nálož kvůli udílení vyznamenání

Praha - "Barevné revoluce jsou velmi módní a jejich jednoznačnou charakteristikou je svržení režimu, či osob, které se chtějí odpoutat od Západu a přimknout k Východu či naopak odpoutat od Východu a přimknout se k Západu," píše v komentáři pro server EuroZprávy.cz advokát a bývalý soudce Jiří Vyvadil.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jiří Vyvadil

Vyvadil tvrdí, že dočasně jsou barevné revoluce, zejména v prvé fázi destruktivního násilí úspěšné. "Vzpomeňme na arabské jaro, které zachvátilo, absurdně relativně nejtolerantnější a nejprozápadnější sekulární část Blízkého východu (a nikoliv například salafistickou Saudskou Arábii) či ještě lepším příkladem je kyjevský majdan, kterým byl svržen legitimní prezident, protože nepodepsal asociační dohodu s EU," připomíná.

Jedním dechem ale dodává, že násilné revoluce končí špatně, nově instalované režimy se hroutí a začasté sílí vliv, radikalistických a násilnických hnutí, a rozhodně nic k lepšímu nenastává. Jako příklad dává jak Blízký východ, tak i Ukrajinu.

"Tolik jako na úvod a ještě se k těmto slovům vrátím. Od minulého týdne roste aktivita radikálních, byť parlamentních pravicových sil, zejména lidovců, STAN a jejich stoupenců vypořádat si to s prezidentem, ale zřejmě nejen s ním, ale i s bandou 4, tedy předsedou vlády, předsedou Poslanecké Sněmovny a předsedou Senátu, kteří podepsali ne příliš vkusné prohlášení o pevném strategickém partnertsví a uznávání politiky jediné Číny v souvislosti se setkáním snad nejodpudivějšího fundamentalistického ministra Hermana s přesvědčeným marxistou, placeným agentem CIA, ale dnes nositelem světla prozápadního života - tibetským dalajlámou," podotkl.

Chyba prezidenta je podle něj jasná. "To měl přehlédnout bezvýznamnou marginálii. No šlapalo se v porcelánu a je nesporné, že protiruské, protičínské a protizemanovské síly, které tyto strany představují, osvěžené výborným výsledkem v krajských, ale zejména senátních volbách logicky chtějí kout železo, dokud je žhavé. Nic naplat. To s tím dalajlámou se prezidentovi ani ČSSD prostě nepovedlo. Prezident imponuje především tím, že se nehrbí před Západem, Washingtonem, Bruselem či Berlínem. Ale to se musí přirozeně vztahovat i na Čínu," tvrdí.

"Čína má stovky, tísíce zájmů rozprostřených po celém světě a mimochodem i v Evropě má s Polskem, Německem, Británií či Francií vztahy mnohem plodnější. Že organizátoři Nadace 2000 pozváním onoho skutečně velmi kontraverzního hosta chtěli provokovat a postavit se do čela české kavárny je jasné. Chtělo to ledový klid. A něco vydržet. V tomto ohledu lze jistě i souhlasit i s Babišem, že zatím žádné ekonomické terno se s Čínou neuskutečnilo a oni by to rozchodili... " dodává vyvadil.

"Gazdíkové, Pithartové, Horáčkové a nejnověji Kalvodové se dostávají do tranzu a Jan Kalvoda neprosto zmateně hovoří cosi o tom, že byla zrušena Ústava a lid (jaká část lidu?) má právo na občanský odpor. No mít občanský odpor, proti tomu, že patrně nebude vyznamenán jeden člověk, které ho si sám navrhl ministr synovec... a nyní dělá z toho show, je přece jenom podivné.
Spíše si věci přeložme do srozumitelné roviny: Úvodní dva odstavce o barevných revolucích jsem napsal úmyslně, abych naznačil, že to ji stě může vyvolat zaplněné náměstí a la akce Děkujeme, odejděte, či televizní krize, ale násilný převrat přece jenom nehrozí. Bohudík zde armádu USA nemáme. Že jistě velvyslanec Shapiro bude aktivní a že jistě agenti CIA také nebudou lenošit, je také jisté. A že tím STAN a lidovci na jedné straně a Horáčkovci či Pithartovci budou startovat svou volební kampaň je nepochybné," podotkl.

Stále to ale podle něj nevypadá, že by v příštích volbách Zeman prohrál. "Protože cca 55% běžného obyvatelstva by těžko upřednostnilo textaře a bývalého veksláka, či třeba filozofa, který opovrhoval Pražským jarem, českým národem a bouřil proti vyhnání sudetských Němců a oba nekriticky vzývali Václava Havla a Západ, který selhává. Zároveň ale platí, že podobná bota by měla být u pana prezidenta tou poslední," domnívá se Vyvadil.

"A pokud by například vyměnil tiskového mluvčího za někoho uměřenějšího, bylo by to jen dobré. Že to Jiří Ovčáček myslí dobře, ještě neznamená, že to i dobře provádí. V poslední době mu rozhodně škodí," uzavřel.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi oběťmi ani zraněnými zemětřesení v Mexiku nejsou Češi

20.09.2017 09:02 Praha - Mezi oběťmi ani zraněnými zemětřesení v Mexiku nejsou žádní Češi. ČTK to dnes ráno řekla…

Zeman dezorientuje voliče, ti ztrácejí povědomí o tom, co je dobré a co…

15.09.2017 22:42 Aktualizováno Praha – Známý novinář a komentátor Jaroslav Kmenta označil Českou republiku za Republiku Kmotrů.…

Hanebné chování? Žantovský se tvrdě pustil do Semelové, ta mu to obratem…

15.09.2017 16:48 Aktualizováno Praha – Knihovna Václava Havla v Praze se důrazně distancuje od účasti komunistické poslankyně…

Za zveřejnění fotky zloděje pokutu? Autoři předvolebních bilboardů se…

15.09.2017 12:25 Praha – Sportovní komentátor České televize Michal Dusík se umí velmi trefně vyjádřit nejen k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama