Česká televize řekla dost. Neplatíte poplatky, sebereme vám internet

Praha - Česká televize zoufale shání peníze kde se dá. Koncesionářské poplatky jí zřejmě nestačí, a proto se uchýlí k radikálnímu kroku. Lidem, kteří nebudou platit za televizi, ač ji třeba nemají, omezí přístup na internetové vysílání.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Česká televize

Stále častěji používají lidé k přehrávání televizního vysílání jiné přístroje, než televize. Na svůj oblíbený pořad se dnes můžete podívat přes internet, na telefonu, tabletu či počítači, bez nutnosti hradit koncesionářské poplatky za užívání televize. To se ale veřejnoprávním médiím nelíbí a chtějí to zatrhnout.

Česká televize na svých webových stránkách nabízí nejen dvacetičtyřhodinové online zpravodajství, ale i další populární, zájmové či naučné pořady o celkové stopáži 3918 dní. Podle slov mluvčí Alžběty Plívové by na této službě ráda pracovala i nadále, ale pouze pro ty, kteří zaplatí 135 korun měsíčně na poplatcích.

"Vysílání by pak pro ostatní uživatele fungovalo i nadále, ale v omezené podobě," řekla Lidovým novinám mluvčí. V praxi to znamená, že přístup k plné verzi internetového vysílání a databázi by měli pouze plátci televizních poplatků bez ohledu na to, zda mají televizi. Ti ostatní by lidově řečeno "ostrouhali".

Nápad na zpoplatnění internetového obsahu není originální, již dříve ho zavedla například britská veřejnoprávní stanice BBC. Ta sice neumožňovala sledovat lidem neplatícím poplatky živé vysílání, měli ale přístup k online archivům pořadů. I to však v září vedení BBC utlo.

Očekává se, že se proti novému návrhu vzedme vlna nevole, podobně jako se stalo před dvěma lety, kdy Česká televize porovnala seznam koncesionářů s databázemi klientů dodavatelů elektřiny a obeslala zhruba 200 tisíc lidí s požadavkem na uhrazení. Tvrdila, že ten, kdo svítí, má i televizor. Podle LN to takto ze zákona funguje například na Slovensku.

Jak vše bude vypadat v praxi zatím televize neví. Jisté ale je, že na poplatcích od koncesionářů je finančně závislá. Příjmy z televizních poplatků totiž tvoří necelých 90 procent všech příjmů České televize, od roku 2009 ale bez přestání klesají.

Vstupte do diskuze (118)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve středních Čechách udeřily bleskové povodně

24.05.2018 23:14 Aktualizováno Zaječov (Berounsko) - V Zaječově na Berounsku byl dnes večer vyhlášen třetí stupeň povodňové…

Šmejdi, čeká nás katastrofa, následující tři týdny budou strašně, varuje…

24.05.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Vstoupí ČSSD do vlády s Andrejem Babišem nebo ne? To ukáží následující týdny, během kterých…

Hezky, Miloši! Herec promluvil o Zemanovi a jeho "chlastu"

24.05.2018 22:22 Aktualizováno Herec Jiří Mádl se netají svou kritikou vůči osobě prezidenta Miloše Zemana. Nyní tvrdí, že to…

Policie zjišťuje, zda je ohlášené vystoupení Stalloneho v Praze podvod

24.05.2018 21:29 Praha - Českem a Slovenskem otřásá nový skandál. Stovky lidí zaplatily nemalou sumu za setkání s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama