Nechte Kliniku dýchat! V Praze se dnes sejdou příznivci sociálního centra

Praha – V Praze se dnes uskuteční pochod na podporu autonomního sociálního centra Klinika. Tento týden vyjádřila podporu centru Klinika třicítka spisovatelů a další neziskové organizace.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Nechte Kliniku dýchat! V Praze se dnes sejdou příznivci sociálního centra - anotační foto

 Na pražském Žižkově se dnes uskuteční solidární pochod za zachování centra Klinika v Jeseniově ulici. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) odmítl centru prodloužit smlouvu a dům chce vrátit do středy 2. března. Squatteři bývalou polikliniku obsadili v prosinci 2014. O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, od záměru později upustila.

„Klinika je znovu v ohrožení. Po útoku neonacistů s dlažebními kostkami se proti ní obrátili politici, kteří se alibisticky schovávají za byrokratické předpisy. Kolaudace je zástupným argumentem pro ty, kterým je trnem v oku nezávislý, svobodný a solidární prostor. Sejděme se v sobotu 27.2. v dvě hodiny na zahradě Kliniky, projděme spolu Žižkovem a ukažme, že Kliniku nedáme. Nechte Kliniku dýchat!" uvádí organizátoři akce na Facebooku.

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři uklidili a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Následně je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády původně budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Ta ale po roce končí.

Tento týden vyjádřila podporu centru Klinika třicítka spisovatelů. Ve společném prohlášení uvedli, že nerozumí neochotě úřadů umožnit další fungování Kliniky, která se podle nich za jediný rok dokázala stát sociálním i kulturním centrem. Podporu má Klinika i od 27 neziskových organizací nejen ze sociální oblasti, i podle jejich společného prohlášení má centrum smysl a blahodárný vliv na rozvoj občanské společnosti.

Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před třemi týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

Prohlášení Centra Klinika:

Nechte Kliniku dýchat! vyzývají aktivisté. Argumenty úřadů jsou prý zástupné

Příští týden reálně hrozí ukončení úspěšného projektu Autonomního sociálního centra Klinika. Podle právníků jsou argumenty Úřadu zástupné. Aktivisté bijí na poplach a zvou na sobotní demonstraci.

2. března končí smlouva o výpůjčce, kterou má kolektiv Kliniky s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úřad odmítá smlouvu o výpůjčce prodloužit, přestože za rok fungování centra se v něm odehrály stovky úspěšných akcí pro veřejnost. Dokonce samotní úředníci potvrzují, že byli s fungováním projektu spokojeni.

Členové a členky kolektivu Kliniky upozorňují na to, že argumenty ÚZSVM pro neprodloužení smlouvy jsou zástupné a setrvání unikátního projektu v budově je otázkou politické vůle. Potvrdili jim to všichni oslovení právníci. ÚZSVM se odvolává na upozornění stavebního úřadu, podle kterého by měl být objekt pro aktivita centra zkoulaudován k příslušnému účelu. „Situace je taková, že se Úřad odvolává na stavební úřad, ale současně odmítá provést úkon, který by tuto překážku snadno odstranil," komentuje to ve své analýze advokát Pavel Uhl. ÚZSVM argumentuje, že nemůže dát souhlas k rekolaudaci, protože k tomu nemá právní titul. Pavel Uhl tento argument rozporuje: „Poskytnutí souhlasu, který jednak nepředstavuje pro stát žádné náklady, a jednak nijak neomezuje další budoucí využití, není v rozporu s právem. Žádný právní předpis nezakazuje rekolaudaci pro případ, že se majetek jeví jako nepotřebný nebo má být někomu předán do správy, popřípadě prodán nebo pronajat."

Kolektiv Kliniky se také ohrazuje proti argumentaci stížnostmi sousedů. „Stížnosti byly pouze na venkovní akce, především na Zažít město jinak, která se přitom konala i pod záštitou Prahy 3. Stížnosti se netýkaly vnitřku budovy a po setkání se sousedy se situace urovnala," říká členka kolektivu Klinika Tereza Virtová a dodává: „Samotný úřad se ve věci Kliniky obrátil na místní policii, která na fungování centra nic závadného neobjevila."

Klinika se za rok svého fungování stala symbolem občanské angažovanosti. Podpořila ji široká veřejnost i osobnosti z řad umělců a akademiků. Aktivisté mobilizují podporu a na sobotu na čtrnáctou hodinu, svolávají pochod, který začne na zahradě Kliniky. „Kdyby měl tento projekt skončit jen kvůli neochotě byrokracie, znamenalo by to zklamání a prohloubení skepse pro tisíce lidí, kteří do něj investovali svůj čas, úsilí i naděje. Nechte Kliniku dýchat!" vyzývá člen kolektivu Jakub Ort.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nechte Kliniku dýchat! V Praze se dnes sejdou příznivci sociálního centra

Vstupte do diskuze (7)

Doporučujeme

Na sjezdovce v Kramolíně se těžce zranila lyžařka - anotační foto

Na sjezdovce v Kramolíně se těžce zranila lyžařka

21.01.2017 15:32 Lipno nad Vltavou (Českokrumlovsko) - Jednačtyřicetiletá lyžařka se dnes těžce zranila v lyžařském…

Akce proti Trumpovi: Dost urážek. Láska zvítězí nad nenávistí, znělo na mítinku v Praze - anotační foto

Akce proti Trumpovi: Dost urážek. Láska zvítězí nad nenávistí, znělo na…

21.01.2017 15:26 Aktualizováno Praha - V Praze se dnes konala akce s názvem Láska zvítězí nad nenávistí (Love Trumps Hate).Slovní…

Ptačí chřipka je potvrzená na Přerovsku, chov se musel vybít - anotační foto

Ptačí chřipka je potvrzená na Přerovsku, chov se musel vybít

21.01.2017 15:24 Aktualizováno Praha/Přerov - Veterináři potvrdili první ohnisko ptačí chřipky v Olomouckém kraji. Jde o Lověšice…

Zaorálek k výročí deklarace: Češi a Němci nejsou jen sousedé, ale i partneři - anotační foto

Zaorálek k výročí deklarace: Češi a Němci nejsou jen sousedé, ale i…

21.01.2017 14:36 Praha - Dnes je tomu přesně dvacet let, co byla v Praze podepsána Česko-německá deklarace. Šéf…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama