Nechte Kliniku dýchat! V Praze se dnes sejdou příznivci sociálního centra

Praha – V Praze se dnes uskuteční pochod na podporu autonomního sociálního centra Klinika. Tento týden vyjádřila podporu centru Klinika třicítka spisovatelů a další neziskové organizace.

Diskuse: 7

Nechte Kliniku dýchat! V Praze se dnes sejdou příznivci sociálního centra - anotační foto
reklama

 Na pražském Žižkově se dnes uskuteční solidární pochod za zachování centra Klinika v Jeseniově ulici. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) odmítl centru prodloužit smlouvu a dům chce vrátit do středy 2. března. Squatteři bývalou polikliniku obsadili v prosinci 2014. O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, od záměru později upustila.

„Klinika je znovu v ohrožení. Po útoku neonacistů s dlažebními kostkami se proti ní obrátili politici, kteří se alibisticky schovávají za byrokratické předpisy. Kolaudace je zástupným argumentem pro ty, kterým je trnem v oku nezávislý, svobodný a solidární prostor. Sejděme se v sobotu 27.2. v dvě hodiny na zahradě Kliniky, projděme spolu Žižkovem a ukažme, že Kliniku nedáme. Nechte Kliniku dýchat!" uvádí organizátoři akce na Facebooku.

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři uklidili a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Následně je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády původně budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Ta ale po roce končí.

Tento týden vyjádřila podporu centru Klinika třicítka spisovatelů. Ve společném prohlášení uvedli, že nerozumí neochotě úřadů umožnit další fungování Kliniky, která se podle nich za jediný rok dokázala stát sociálním i kulturním centrem. Podporu má Klinika i od 27 neziskových organizací nejen ze sociální oblasti, i podle jejich společného prohlášení má centrum smysl a blahodárný vliv na rozvoj občanské společnosti.

Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před třemi týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

Prohlášení Centra Klinika:

Nechte Kliniku dýchat! vyzývají aktivisté. Argumenty úřadů jsou prý zástupné

Příští týden reálně hrozí ukončení úspěšného projektu Autonomního sociálního centra Klinika. Podle právníků jsou argumenty Úřadu zástupné. Aktivisté bijí na poplach a zvou na sobotní demonstraci.

2. března končí smlouva o výpůjčce, kterou má kolektiv Kliniky s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úřad odmítá smlouvu o výpůjčce prodloužit, přestože za rok fungování centra se v něm odehrály stovky úspěšných akcí pro veřejnost. Dokonce samotní úředníci potvrzují, že byli s fungováním projektu spokojeni.

Členové a členky kolektivu Kliniky upozorňují na to, že argumenty ÚZSVM pro neprodloužení smlouvy jsou zástupné a setrvání unikátního projektu v budově je otázkou politické vůle. Potvrdili jim to všichni oslovení právníci. ÚZSVM se odvolává na upozornění stavebního úřadu, podle kterého by měl být objekt pro aktivita centra zkoulaudován k příslušnému účelu. „Situace je taková, že se Úřad odvolává na stavební úřad, ale současně odmítá provést úkon, který by tuto překážku snadno odstranil," komentuje to ve své analýze advokát Pavel Uhl. ÚZSVM argumentuje, že nemůže dát souhlas k rekolaudaci, protože k tomu nemá právní titul. Pavel Uhl tento argument rozporuje: „Poskytnutí souhlasu, který jednak nepředstavuje pro stát žádné náklady, a jednak nijak neomezuje další budoucí využití, není v rozporu s právem. Žádný právní předpis nezakazuje rekolaudaci pro případ, že se majetek jeví jako nepotřebný nebo má být někomu předán do správy, popřípadě prodán nebo pronajat."

Kolektiv Kliniky se také ohrazuje proti argumentaci stížnostmi sousedů. „Stížnosti byly pouze na venkovní akce, především na Zažít město jinak, která se přitom konala i pod záštitou Prahy 3. Stížnosti se netýkaly vnitřku budovy a po setkání se sousedy se situace urovnala," říká členka kolektivu Klinika Tereza Virtová a dodává: „Samotný úřad se ve věci Kliniky obrátil na místní policii, která na fungování centra nic závadného neobjevila."

Klinika se za rok svého fungování stala symbolem občanské angažovanosti. Podpořila ji široká veřejnost i osobnosti z řad umělců a akademiků. Aktivisté mobilizují podporu a na sobotu na čtrnáctou hodinu, svolávají pochod, který začne na zahradě Kliniky. „Kdyby měl tento projekt skončit jen kvůli neochotě byrokracie, znamenalo by to zklamání a prohloubení skepse pro tisíce lidí, kteří do něj investovali svůj čas, úsilí i naděje. Nechte Kliniku dýchat!" vyzývá člen kolektivu Jakub Ort.

reklama

Diskuse

Nechte Kliniku dýchat! V Praze se dnes sejdou příznivci sociálního centra

Počet příspěvků: , poslední 27.02.2016 11:14
(Zobrazeno posledních 7 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Hasiči v hradeckém kraji evidují desítky výjezdů - anotační foto

Hasiči v hradeckém kraji evidují desítky výjezdů

28.05.2016 19:01 Broumov (Náchodsko) - Hasiči kvůli silné bouřce, která dnes odpoledne zasáhla některé části Královéhradeckého...

Loňská úroda hroznů zajistila kvalitní růžová vína

28.05.2016 18:31 Zbiroh (Rokycansko) - Loňská úroda hroznů zajistila velmi kvalitní moravská růžová vína.

Američtí vojáci přijeli do Vyškova, čekala je skupina odpůrců

28.05.2016 18:05 Aktualizováno Vyškov - První část konvoje amerických vojáků dorazila z Prahy, kde přenocovali, do kasáren ve Vyškově.

Blok proti islámu skončil. Konvička založil Iniciativu Martina Konvičky

28.05.2016 16:12 Aktualizováno Praha - Celostátní sněm dnes na jednání v Praze rozpustil Blok proti islámu. Uvedl to dosavadní předseda...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22150 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama