Drsná válka mezi konvičkovci a akademiky: Vlastizrádci, ubožáci, Hitlerjugend pražské kavárny

Praha – Sobotní útok na Autonomní sociální centrum Klinika kromě politiků odsoudili i někteří akademici, mezi nimi i Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. To ale doslova rozlítilo příznivce skupiny Islám v ČR nechceme, kteří fakultě doslova vyhlásili válku.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Drsná válka mezi konvičkovci a akademiky: Vlastizrádci, ubožáci, Hitlerjugend pražské kavárny - anotační foto

Děkanka fakulty Mirjam Friedová odsoudila útok na Kliniku. Akce podle ní měla „zastrašit tu část české občanské společnosti, která se v různých formách zapojuje do dobrovolnické pomoci uprchlíkům".

„Použití násilí proti občanskému komunitnímu centru je zbabělým gestem těch, kteří nemají odvahu vést s lidmi odlišného smýšlení dialog, protože jsou si vědomi, že jejich argumenty v něm nedokáží obstát. Jako univerzitní instituce proto ostře odmítáme zastrašování, ať již verbální, či fyzické, těch, kteří praktickou pomocí vyjadřují solidaritu s potřebnými. Bez ohledu na individuální názor na současnou migrační situaci musíme hledat řešení výhradně v mezích demokratického systému. Vzájemný dialog vyžaduje nejen kritické myšlení a poctivou analytickou práci, ale především odvahu hovořit se svým názorovým oponentem důstojně a s respektem," uvádí fakulta v oficiálním prohlášení.

Takové vyjádření se ale nelíbí příznivcům skupiny Islám v ČR nechceme. „My si jej překládáme jako skandální snahu o společenskou legitimizaci extrémně levicových proudů a pomoci muslimským invazistům (nezaznamenali jsme, že by FF podobně veřejně odsoudila např. loňský pokus o anarchistický útok na vlak, šikanu Doc. Konvičky či zapalování aut restaurace Řízkárna) a jako výraz protestu udělujeme FF UK jednu hvězdičku na Facebooku," uvedla skupina na Facebooku s tím, aby její příznivci učinili to samé.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se cítila natolik zasažena útokem chuligánů na nebohé, krajně levicové agresory z...

Zveřejnil(a) Islám v ČR nechceme dne 9. únor 2016

V rámci kampaně, kterou IVČRN nazval doslova „Star Wars", se na facebookové stránce fakulty začala objevovat negativní hodnocení. To ale zmobilizovalo i ty, kteří s názorem fakulty souhlasí, kteří naopak fakultě začali udělovat pětihvězdičková hodnocení. „Den druhý: Hvězdičkovou bitvu se sluníčky o rating FF UK aktuálně lehce prohráváme," komentoval vývoj kampaně IVČRN na Facebooku.

„Hitlerjugend pražské kavárny. Vychovává budoucí pracovníky neziskovek a příjemce dávek v nezaměstnanosti. Na nic jiného tihle ubožáci nemají," pustil se do fakulty například diskutující Michal Vohrabka. „Škola, která podporuje zrádcovství vlastní země a jejich občanů, si nezaslouží ani jednu hvězdičku. Mezi hlavní hodnoty každé země by měla patřit ochrana vlastních občanů před invazí nebezpečných, ideologií zaslepených lidí. Fakulta, mezi jejíž obory patří i arabistika, která neví, jak nebezpečnou ideologií je islám, je nejen zbytečná, ale především nebezpečná - nebezpečná vlastní zemi," dodala Monika Skulová. Další lidé označovali studenty fakulty za „levicová sluníčka" či „budoucí zaměstnance McDonaldu".

Objevily se však i hlasy, které vyjádření fakulty podporují. „Pět bludišťáků pro FF UK. Byť z jiné fakulty a jiné univerzity, spojuje nás jedno. Vzděláním ke svobodě," uvedl Ondřej Marosz. „Člověk najde milion a jednu chyb na našem vysokém školství, které se ani UK nevyhnou. Nicméně i přesto zůstává tato fakulta institucí, která nastoluje ty správné otázky, zaštiťuje evropské hodnoty kritického myšlení a tolerance a nebojí se řvoucího davu nedouků," uvedl Petr Zajíček. „Nemyslím si o tom nic. My na FF si totiž o ničem nic nemyslíme, mozky nám jsou vymývány levicovým extremismem. Budou z nás obraceči burgerů ve fast foodech. Anebo feťácký smažky," parafrázoval slova odpůrců fakulty její student Tomáš Chaloupecký.

K filozofické fakultě se později přidala také Akademie výtvarných umění v Praze, konkrétně její rektor Tomáš Vaněk.

AVU PROTI ZLU

Naše společnost se primitivizuje a chce být zlá.

Důkazem jsou rasistické a nenávistné útoky posledních dnů.
Důkazem je tolerování i podněcování těchto útoků velkou částí společnosti.
Důkazem je výsměch a bagatelizace empatie a humanismu.
Důkazem je každodenní popularizace zloby.
Důkazem je distribuce strachu z nejvyšších míst politiky.
Důkazem je samotný fakt, že se takovéto věci vůbec dějí.

Jako rektor i pedagog Akademie výtvarných umění v Praze jsem proti projevům násilí a jejich toleranci. Plně podporuji postoje a iniciativy pedagogů, studentů a všech zaměstnanců naší školy, kteří se staví proti sílícímu zlu a nenávisti projevující se v naší společnosti.

Pevně a hluboce ctíme naše svobody a zásady demokracie, lidský respekt, důstojnost a solidaritu. Tyto hodnoty musíme nadále prosazovat a chránit.

Tomáš Vaněk
rektor a vedoucí pedagog ateliéru Intermedií III. na Akademii výtvarných umění v Praze

V Praze 9. února 2016

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Drsná válka mezi konvičkovci a akademiky: Vlastizrádci, ubožáci, Hitlerjugend pražské kavárny

Vstupte do diskuze (23)

Doporučujeme

Ani 200 policistů nezabrání debilovi vjet do chodců. IS vydal manuál, jak zabíjet bezvěrce, vysvětluje pro EZ Šándor - anotační foto

Ani 200 policistů nezabrání debilovi vjet do chodců. IS vydal manuál, jak…

23.03.2017 15:13 Praha – Musíme se smířit s tím, že útoku, kdy auto najede do chodců, prostě není možné zabránit.…

Soud potvrdil Dahlgrenovi doživotí: Vraždy byly extrémně brutální a zákerné - anotační foto

Soud potvrdil Dahlgrenovi doživotí: Vraždy byly extrémně brutální a zákerné

23.03.2017 15:01 Aktualizováno Olomouc - Kevin Dahlgren trpí podle znalců závažnou poruchou osobnosti, která však významně…

Příspěvky stranám jsou nefér? Hnutí STAN chce zrušit limit tři procenta hlasů - anotační foto

Příspěvky stranám jsou nefér? Hnutí STAN chce zrušit limit tři procenta…

23.03.2017 14:44 Praha - Ústavní soud by měl podle senátorů STAN zrušit limit tří procent voličských hlasů pro…

Že terorismus nesouvisí s migrační krizí? Szydlová sepsula eurokomisaře - anotační foto

Že terorismus nesouvisí s migrační krizí? Szydlová sepsula eurokomisaře

23.03.2017 12:30 Varšava/Praha - Atentát v Londýně má podle polské premiéry Beaty Szydlové přímou souvislost se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama