Barnevern odebral česko-norskému páru vážně nemocné devítiměsíční děvčátko

Oslo/Praha - V Norsku došlo k dalšímu velmi drastickému odebrání dítěte. Devítiměsíční holčička trpící od narození extrémně vzácným syndromem způsobujícím nefunkčnost ledvin, nyní dlouhodobě závislá na peritoneální dialýze a čekající na transplantaci, byla odebrána české matce a norskému otci; rodiče o tom byli vyrozuměni na Štědrý den. Barnevernu vadí údajně nedostatečně vyvinutý kontakt s dítětem, rodičům vyčetl také jejich z kontextu vytržené výroky o tom, že nechtějí, aby dítě trpělo. Nyní Barnevern trvá na převozu do oblastní nemocnice podle bydliště předvybraných pěstounů. Server EuroZprávy.cz na to upozornil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který se odebíráním dětí norským sociálním úřadem aktivně zabývá.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Norská sociální služba Barnevernet odebrala rodině další české dítě

Ve světě je známo jen několik desítek případů tohoto syndromu. Vzhledem k charakteristice a povaze onemocnění musí být dítě do okamžiku transplantace téměř permanentně v odborné péči a je závislé na každodenní mnohahodinové dialýze, která je navíc u novorozenců a takto malých dětí ojedinělá. Do okamžiku správné diagnózy také dítě s touto vrozenou vadou prochází vážnými bolestivými stavy.

S úředníky Barnevernu rodiče přišli do kontaktu pouze dvakrát, rodiče společně s dítětem úředníci údajně neviděli. Podnět na Barnevern poslal nadřízený zdravotnich sester, kdyz si rodice stězovali na přístup personálu během hospitalizace miminka v jedné z nemocnic, kterými dítě postupně prošlo. Ani ten rodiče s dítětem nikdy neviděl. Již dříve Barnevern rozhodoval o poskytnutí tzv. odlehčovací služby pro rodiče, pomoc ale rodině nepřiznal.

Barnevern doposud nepřipustil žádný odborný posudek a odmítnul se zabývat i zprávami ošetřujících lékařů i specialistky nemocnice. Ti potvrzují příkladnou péči rodičů i fakt, že dítě se díky jejich nasazení navzdory enormnímu zatížení dobře vyvíjí. Zásadní rozpory ve vyjádření Barnevernu a lékařů, kteří se o rodinu reálně starají, a lži konkrétní úřednice Barnevernu má rodina zdokumentované a Petiční výbor je má k dispozici.

Poslankyni Chalánkovou a Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových rodiče kontaktovali před víkendem. Po seznámení se podklady a rozhodnutími Barnevernu Petiční výbor už o situaci informoval prezidenta republiky i premiéra Bohuslava Sobotku a předal jim příslušné dokumenty. Diagnózu, jména dítěte a rodičů ani místa jejich bydliště a odebrání dítěte Petiční výbor nesděluje z etických důvodů a s ohledem na právní bitvu, která nyní zdrcenou rodinu čeká. Holčička má české občanství.

Rodina momentálně bije na poplach, protože podle zpráv z nemocnice chce Barnevern dítě přesunout do jiné nemocnice kvůli větší blízkosti k pěstounům. Znamená to stanovení nového lékařského týmu, výživového poradce, fyzioterpeuta a dalších odborníků a to v situaci, kdy stávajícímu týmu trvalo 5 měsíců, než léčbu s ohledem na výjimečnost onemocnění nastavil správně a dítě stabilizoval. Rodiče podali okamžitou žádost o zastavení přesunu, Barnevern zatím neodpověděl.

„Všichni jsme v naprostém šoku. Po prostudování podkladů konstatuji, že Norsko překročilo veškeré hranice. Namísto pomoci rodině vyčerpané každodenní péčí o dítě se vzácným onemocněním, nejdříve miminko zavřeli na nemocničním pokoji bez možnosti kontaktu s rodiči a poté ho svěřili bez jakéhokoliv důvodu neznámým pěstounům. Tady už nejde jen o psychický teror dítěte, ale o přímé ohrožení jeho života. Doufám, že se konečně probudí všichni ochránci práv dětí u nás i ve světě, kteří se doposud zdráhali uvěřit, co se v Norsku děje. Neuvážený přesun dítěte do jiné nemocnice bez zajištění špičkové péče musí být okamžitě odložen," potvrzuje závažnost informací lékařka, poslankyně a mluvčí Petičního výboru Jitka Chalánková.

Vzhledem k velmi vzácné diagnóze potřebuje podle ní dítě dlouhodobou specilizovanou lékařskou péči a současně lásku svých rodičů. „Možnosti léčby v České republice již zjišťujeme," dodává Chalánková.

„Barnevern ohrožuje léčbu a život malého dítěte - to jen ukazuje naprostý diletantismus těchto lidí a absurditu situace, kdy o odebrání dětí rozhodují obecní úřady a centrální norská vláda na to jen hledí. Fascinuje mne, že Barnevern naprosto samozřejmě očekává, že rodiče darují dítěti ledvinu, ale nejsou mu dost dobří na to, aby byli dítěti mámou a tátou," dodal v reakci na informace získané od rodiny další mluvčí Petičního výboru právník Pavel Hasenkopf.

Právo kontaktu s dítětem má rodina stanoveno dvakrát týdně na jednu hodinu. Podle dostupných informací s přechodnou pěstounkou strávilo dítě jen několik hodin, než bylo vráceno kvůli svému zdravotnímu stavu. Trvalá pěstounka za dítětem pouze dochází do nemocnice. Rodiče si brali malou domů každý den, aby byla v domácím prostředí a měla i přes svou nemoc normální život v kruhu rodiny. V případě schválení odebrání krajskou komisí bude kontakt rodičů s dítětem omezen na v Norsku standardní 2 hodiny 4x ročně.

Petiční výbor zůstává s rodinou v kontaktu.

"Maminka se obrátila na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v listopadu loňského roku s případem hrozícího odebrání holčičky, kterou má se svým norským mužem. Požádali jsme ji o podklady a dohodli jsme se, že budeme přímo kontaktovat Barnevernet, pokud o to bude mít maminka zájem. Ta následně uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernetem, od konce listopadu již nereagovala. Do této chvíle tedy není ve spojení ani s námi, ani s českým velvyslanectvím v Norsku. Nyní jsme ji oslovili, zda můžeme reagovat na dotazy médií k jejímu případu, s ohledem na dnešní tiskovou konferenci paní poslankyně Chalánkové. Do její reakce nehodláme případ jakkoliv komentovat, už jen z důvodu práva rodiny na soukromí," uvedla v reakci ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Umělkyně upozorňuje na vylidňující se Krumlov, dostane finanční podporu

26.04.2018 17:54 Český Krumlov - Zastupitelé Českého Krumlova dnes schválili pro umělkyni Kateřinu Šedou na projekt…

Sněmovna rozdá své vyznamenání, mezi adepty jsou například olympionička…

26.04.2018 17:39 Praha - Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalový brankář Petr Čech a lékař a popularizátor…

Svědkyně promluvila o napadení číšníka: Útočníci se chtěli prát. Viděla…

26.04.2018 11:42 Praha – Číšníkovi, kterého v Praze napadla skupina cizinců, poskytla první pomoc žena, která seděla…

Kraus se rozpovídal problému, který trápí hodně Čechů. A na vyšší místa…

26.04.2018 08:47 Praha - Moderátor a bavič Jan Kraus se na úvod své show zaměřil na problém, který trápí řadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama