Islám v ČR nechceme je pryč. Tady jsou ostré reakce

Praha - Facebook v pondělí zablokoval stránku "Islám v České republice nechceme", na níž se aktivista Martin Konvička a jeho sympatizanti ostře vyjadřovali na adresu islámu a uprchlíků. Zatímco řada lidí si z této události dělá srandu, podle Konvičky tím nic nekončí, ale naopak začíná.

Diskuse: 133

Islám v ČR nechceme je pryč. Tady jsou ostré reakce - anotační foto

Iniciativa, která měla před zrušením na facebooku na 160 tisíc fanoušků, je dlouho obviňována z podpory extremismu a xenofobie. Její představitelé však šíření nenávisti popírají a tvrdí, že pouze bojují za svobodu slova a odmítají přijmout islámské náboženství v Evropě.

Facebook už stránku iniciativy jednou zablokoval. "Není to poprvé, co byla stránka IVČRN facebookem zrušena – stalo se to již v červnu loňského roku," připomněl Konvička. "Tentokrát může být situace vážnější, protože všichni víme o volání řady evropských politiků, včetně německé kancléřky Merkelové a českého ministra vnitra Chovance, po cenzuře sociálních sítí," dodal.

Administrátoři IvČRN následně na své internetové stránce Blok proti islámu vyzvali příznivce, aby "neklesali na mysli". Nově budou se svými příznivci komunikovat přes záložní stránku "Islám v ČR nechceme" a na stránce "Blok proti islámu". Došlo rovněž k založení podobné skupiny na ruské sociální síti VKontakte.

"Na facebooku nejsme závislí"

Podle Konvičky se "protivník zablokováním stránky IVČRN jen střelil do nohy." O události totiž informovaly všechny hlavní zpravodajské servery, čímž se podle něj o uskupení dozví mnohem víc lidí. "A díky existující členské základně BPI dávno nejsme na facebooku závislí," podotkl Konvička.

Vyjádření Martina Konvičky ke zrušení facebookové srtránky isl...

Vyjádření Martina Konvičky ke zrušení facebookové stránky Islám v České republice nechceme

Zveřejnil(a) Blok proti islámu dne 11. leden 2016

Konvička také upozornil, že na "záložní" skupině IvČRN přibylo od začátku týdne 10 000 příznivců a jejich počet dále narůstá. "Pokud se někdo domnívá, že rušením diskusních platforem umlčí hlasy občanského protestu, hluboce se mýlí. Za svobodu slova je dnes stejně jako před pětadvaceti lety nutno bojovat," doplnil Petr Hampl, místopředseda Bloku proti islámu.

Internet se baví

Zatímco příznivci hnutí zuří a slibují odvetu, případně se radují z medální bubliny, které kolem situace vznikla, velká část lidí se touto událostí baví. Aktivista z hnutí Žít Brno Jaroslav Cerman například na sociální síti uvedl: "Hlavní facebooková stránka Islám v ČR nechceme je pryč, je smazaná zač. Nemáte zač. To bude slz, to bude sevřených pěstí, zlomených klávesnic... Hlavně nezakládejte víc stránek se stejným názvem. To by hodně lidí zmátlo a všichni víte, že tak krutou srandu a trolling nemám rád."

Analytik think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda poznamenal: "Už je to tu. Mark Zuckerberg udeřil, zrušil IVČRN. Teď všichni přejdou na VKontakte. Pak dejte vědět, zdali Facebook smazal IVČRN za plyn, masokostní moučku, střílení uprchlíků, nebo co to bylo tentokrát." Následně uvedl: "Stanete se členy klubu, který má nějaká pravidla. O těch víte, přihlásíte se k nim. Když je začnete porušovat, ostatní členové klubu se na vás budou zlobit, protože porušujete pravidla, na kterých jste se domluvili. Funguje to tak ve všech společenstvích postavených na nějakých sdílených pravidlech. Na Facebooku, při členství EU, kde podepisujete Kodaňská kritéria."

Novinář Michail Zlatkovský na svém facebooku podotkl: "Ale představte si ten klid tady, kdyby se celý IVČRN fakt odstěhovalo na VKontakte - jaký by to bylo, kdyby vám každých pět minut někdo neměl nutkavou potřebu sdělit svůj názor na muslimskou uprchlickou invazi... no nic, každej máme nesplnitelný sny."

Zamyslel se také nad tím, jestli se ze strany sociální sítě jedná o cenzuru: "Kdepak, cenzura by byla, kdyby stát nechal zavřít web IVČRN - internet je v Česku ale svobodný. Facebook je oproti tomu soukromá společnost, řídíme se tu jeho pravidly a všechno, co sem píšem, může kdykoliv smazat; i kdyby se rozhodl, že tu nesmí být žádná stránka o ponících nebo žádné fotky marmelády, nemůžeme s tím dělat vůbec nic. Stránku IVČRN smazali v souladu s podmínkami použití; je pravda, že spousta dalších stránek, co je porušuje, tu pořád je, ale to je problém kriticky přetíženého a většinou nefunkčního nahlašovacího procesu, ne nějaký dvojí metr. (Jinak iluze "facebook = internet" obecně způsobuje spoustu mrzení, které nahrává monopolu Facebooku.)"

Diskuse

Islám v ČR nechceme je pryč. Tady jsou ostré reakce

Počet příspěvků: , poslední 13.01.2016 09:25
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

V Česku byl dnes spuštěn registr přestupků, hned měl technické potíže

01.10.2016 20:28 Aktualizováno Praha - Dnes byla spuštěna Centrální evidence přestupků a podle Českého rozhlasu nastaly technické problémy....

Nový fenomén v Česku: Rodiče si vybírají ZŠ pro své děti, některé to zvýhodňuje

01.10.2016 19:57 Aktualizováno Praha - Výzkum odborníků z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ukázal, že si čeští rodiče stále víc...

V Česku se šíří kapavka, počet pacientů se od roku 2012 zdvojnásobil

01.10.2016 19:49 Aktualizováno Praha - V Česku roste počet pacientů s některou z pohlavních chorob. Alarmující je nejen virus HIV, ale také...

Kam se poděl Přikryl? Exředitel brněnských stážníků nenastoupil výkon trestu

01.10.2016 18:51 Aktualizováno Brno - Jaroslav Přikryl v pátek nenastoupil k výkonu trestu v brněnském vězení. Hrozí mu tak trestní stíhání...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 3141 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama