Korupce organizovaná Hradem, zájezdy jako za komunismu. Co se dělo 17. listopadu na Hradě?

Praha – Příznivce Miloše Zemana na Albertov 17. listopadu svážely objednané autobusy, ti, kteří se jimi do Prahy vydali, čekal na Hradě po demonstraci raut a další program. „Zájezd“ vyjížděl z Osvětiman, odkud pochází hradní kancléř Vratislav Mynář. Do autobusu se dostal také kameraman České televize, který celou věc zdokumentovat.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Demonstrace na Albertově při příležitosti výročí 17. listopadu

Podle Jiřího Krejčíka, kameramana ČT, nebyl problém se do autobusu přihlásit prostřednictvím obecního úřadu. Autobusy byly dva – jeden vyjížděl z jihomoravských Osvětiman, další pak ze Zlína. „Dohromady asi 80 lidí. Přijeli jsme na Albertov, vyndali transparenty a šli jsme směrem k pódiu," popisuje Krejčík.

Z Osvětiman vyjel také starosta Otakar Berka (KSČM), který se podle kameramana znal s ostrahou na Albertově, skupinu proto přednostně odvedl rovnou pod pódium. Publicista Karel Hvížďala pro televizi uvedl, že šlo o uměle vykonstruovanou akci, která měla představovat protest proti „tomu, jak to probíhalo před rokem". Tehdy se na místě sešli i odpůrci hlavy státu a vzduchem létala vajíčka.

„Trochu to připomíná komunistické první máje, kde všichni mají stejné plakáty. Na demonstracích, které vznikají spontánně, mají přece lidé vlastní transparenty s různými nápisy. Podle toho to i vypadá, že je to jejich vlastní názor. Takto to působí, že tam přišli lidé, kteří ho moc nemají, dostali do rukou plakáty a ty vztyčili," uvedl pro ČT marketingový expert Jakub Horák.

Cesta autobusem nebylo to jediné, co na účastníky „zájezdu" čekalo. Následovala bezpaltná prohlídka veřejnosti jinak nedostupných reprezentačních prostor Hradu a občerstvení, které údajně připravil Mynář.

„K mému překvapení jsme z Albertova dojeli přímo do areálu Pražského hradu. Vojáci před námi odstranili zátarasy a autobusy bez jakékoliv kontroly projely do garáží prezidenta," popsal cestu Krejčík. To překvapilo třeba bezpečnostního experta Andora Šándora, podle kterého šlo o velkou chybu. Lidé prý v autobuse mohli mít uloženo cokoliv, stejně tak prý mohli cokoliv odnést.

Podle kameramana navíc neprošli lidé žádnými skenery ani je za celou dobu nikdo nezkontroloval. Podle mluvčí policejního prezidia „šlo o řádně oznámenou prohlídku reprezentačních prostor pro dopředu určenou a nahlášenou skupinu. Pro tento druh prohlídky byla zvolena i zcela cesta vstupu, v souladu s příslušnou bezpečnostní směrnicí".

Prohlídka Hradu byla zakončena v salonku občerstvením, na kterém nechybělo červené a bílé víno, káva, chlebíčky, zákusky a nakonec prý se rozléval i alkohol. Na závěr přišel účastníkům zájezdu osobně poděkovat i Mynář: „Chtěl bych vám všem jménem pana prezidenta a hlavně jménem svým poděkovat, protože jste vážili dalekou cestu, a doufám, že ne zbytečně, na podporu pana prezidenta, který si to zaslouží."

Podle Hvížďaly jde o jakési uplácení za podporu, politolog Rudolf Kučera přirovnává akci k organizovaným zájezdům a shromážděním jako za komunismu. „Vybraní lidé pak byli různým způsobem odměňováni. To by se v dnešní demokratické společnosti v žádném případě nemělo dít," dodal.

Osvětimany prý akci nepořádaly, pouze přijímaly přihlášky, ve Zlíně cestu organizovala Strana přátel občanů. Mynář Reportérům do telefonu řekl, že se na zájezdu nepodílel jako kancléř, ale jako krajský předseda SPO. Starosta ho prý požádal, zda by nešla zajistit i prohlídka Hradu. Podle Mynáře jsou takových žádostí desítky, možná stovky. „Tak jsem svým spoluobčanům na žádost mého kamaráda vyšel vstříc a řekl jsem: 'Když budete v Praze, proč bych to neudělal.' To je celé."

„Účastníci zájezdu - aneb organizování klaky pro xenofobní setkání Zemanovy partičky na Albertově (té co tam byl Zeman úplně náhodou a bez souvislosti s ostatními). Korupce organizovaná Hradem. Je vidět, proč kancléř Mynář ani jako bezpečnostní riziko pro stát prezidentovi nevadí," komentoval celou situaci na sociálních sítích poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška.

„Reportáž ohledně zájezdu na Hrad mě dost pobavila. Vyhodíte chlapy z ochranky, kteří „pustili kominíky" na střechu Hradu, ale přímo do uzavřených prostor Hradu si můžou nakráčet dva autobusy příznivců Zemana. Bez prohlídek, bez legitimace. Absurdistán nám tu z toho děláte," napsal na profil hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka Petr Zemec Zemčák.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiši odstupte! Obětí totality už bylo dost, nepřipusťme další! V Praze…

24.04.2018 11:56 Praha - Chceme, aby Babiš ustoupil a umožnil demokratickou vládu. Právě to vzkazují premiérovi v…

Migranti oslavují příchod jara. Francie směřuje k občanské válce a média…

24.04.2018 11:00 Praha - Na sociálních sítích se šíří velmi dramatický obrázek z Francie doplněný slovy o tom, že…

Brutální útok na číšníka má dohru? Na internetu to vře, v Praze prý útočí…

24.04.2018 10:01 Praha - Policisté v pondělí na pražském letišti zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou…

ČT zase naštvala Ovčáčka: Chová se jako úplný idiot. Asi má nějaké vnitřní…

23.04.2018 11:39 Praha - Kauza tweetů mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka má pokračování. Opět se na ně zaměřili…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama