Tisíce poutníků se v Čihošti loučily s umučeným knězem, Jeho ostatky byly uloženy v kostele

Čihošť – Mší a uložením kovové schránky s ostatky umučeného kněze Josefa Toufara, vyvrcholila víkendová slavnost v Čihošti. K poutníkům v neděli promluvil také kardinál Dominik Duka.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Kněz umučený před 65 lety komunistickou Státní bezpečností byl dnes po slavnostní bohoslužbě uložen do hrobu v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Mši sledovaly davy lidí, podle odhadů se na oslavách sešlo několik tisíc poutníků, byla promítána také na dvě velkoplošné obrazovky na návsi. Závěrečného obřadu se kromě Duky zúčastnilo šest biskupů a asi 60 dalších kněží.

Psali jsme:  

Toufar se symbolicky vrátil na místo svého posledního dvouletého působení, které se mu stalo osudným. Státní bezpečnost ho týráním nutila k přiznání, že v číhošťském kostele v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Schrána byla v kostele vystavena od pátku.

Jedním z těch, který pomáhal uložit statky, byl i publicista Miloš Doležal, který se zasloužil o zveřejnění příběhu kněze. Připomněl, že se Toufara podařilo dostat zpátky do Čihoště až na třetí pokus.

Nejprve se o to pokoušela Toufarova neteř Marie Pospíšilové, která po osudu strýce pátrala od jeho zatčení v lednu 1950. Splnit jeho přání být pohřben v Číhošti se snažila v roce 1968 a pak i zkraje 90. let. Vyzvednout ostatky kněze z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích, kde byl pohřben pod falešným jménem J. Zouhar, se podařilo až loni v listopadu.

Slavnosti se zúčastnili také zástupci Arnolce u Polné, kde se kněz narodil, a dnes již zaniklého městečka Zahrádka, kde Toufar poprvé jako kněz působil. Rodinu zastupoval vnuk Toufarova bratra Luděk, jehož vzorek DNA pomohl genetikům identifikovat vyzvednuté kosterní pozůstatky.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraus otevřeně promluvil: Taková tragikomedie, začíná toho na mě být moc

22.03.2018 21:38 Aktualizováno Praha - Moderátor a bavič Jan Kraus se ve své show pozastavil nad zprávou, že má být Radovan…

Hasiči zasahovali u požáru truhlárny v Uherském Brodě

21.03.2018 21:16 U. Brod (Uherskohradišťsko) - Hasiči zasahovali dnes večer u rozsáhlého požáru truhlárny v Uherském…

V Praze byl evakuován supermarket kvůli úniku plynu

21.03.2018 18:57 Praha - Hasiči museli dnes před 18:00 evakuovat desítky lidí ze supermarketu na pražských…

Dejdar se naštval: Nejsem klidný, když se do parlamentu dostává…

21.03.2018 09:37 Aktualizováno Praha - Český herec, dabér a televizní moderátor Martin Dejdar přiznává, že má obavy o osud svobody…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama