Tisíce poutníků se v Čihošti loučily s umučeným knězem, Jeho ostatky byly uloženy v kostele

Čihošť – Mší a uložením kovové schránky s ostatky umučeného kněze Josefa Toufara, vyvrcholila víkendová slavnost v Čihošti. K poutníkům v neděli promluvil také kardinál Dominik Duka.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Kněz umučený před 65 lety komunistickou Státní bezpečností byl dnes po slavnostní bohoslužbě uložen do hrobu v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Mši sledovaly davy lidí, podle odhadů se na oslavách sešlo několik tisíc poutníků, byla promítána také na dvě velkoplošné obrazovky na návsi. Závěrečného obřadu se kromě Duky zúčastnilo šest biskupů a asi 60 dalších kněží.

Psali jsme:  

Toufar se symbolicky vrátil na místo svého posledního dvouletého působení, které se mu stalo osudným. Státní bezpečnost ho týráním nutila k přiznání, že v číhošťském kostele v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Schrána byla v kostele vystavena od pátku.

Jedním z těch, který pomáhal uložit statky, byl i publicista Miloš Doležal, který se zasloužil o zveřejnění příběhu kněze. Připomněl, že se Toufara podařilo dostat zpátky do Čihoště až na třetí pokus.

Nejprve se o to pokoušela Toufarova neteř Marie Pospíšilové, která po osudu strýce pátrala od jeho zatčení v lednu 1950. Splnit jeho přání být pohřben v Číhošti se snažila v roce 1968 a pak i zkraje 90. let. Vyzvednout ostatky kněze z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích, kde byl pohřben pod falešným jménem J. Zouhar, se podařilo až loni v listopadu.

Slavnosti se zúčastnili také zástupci Arnolce u Polné, kde se kněz narodil, a dnes již zaniklého městečka Zahrádka, kde Toufar poprvé jako kněz působil. Rodinu zastupoval vnuk Toufarova bratra Luděk, jehož vzorek DNA pomohl genetikům identifikovat vyzvednuté kosterní pozůstatky.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský vliv, nebo křesťanská Evropa? Daniela Kolářová promluvila o volbě…

18.01.2018 17:04 Aktualizováno Praha – Do kampaně Jiřího Drahoše se před druhým kolem zapojila i známá česká herečka Daniela…

Nesahejte na to! Kraus poslal politikům hodně důrazný vzkaz

18.01.2018 15:16 Aktualizováno Praha - Moderátor a bavič Jan Kraus se ve své pravidelné show vrátil k tématu prezidentských voleb,…

To říkáte slušní Češi? Miloušovi vyhrajou volby 3 miliony důchodců,…

18.01.2018 11:32 Aktualizováno Praha – Český silniční cyklista Leopold König už před prvním kolem prezidentské volby veřejně…

Kdo nahradí Václava Moravce v prezidentské debatě? Češi si vybrali jiného…

18.01.2018 11:21 Aktualizováno Praha – Jak jsme vás již informovali, Václav Moravec odmítl moderovat debatu mezi prezidentskými…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama