Nečasův poradce se znovu rozpovídal. O nepřátelství a zastrašování

Praha - Roman Joch, bývalý poradce expremiéra Petra Nečase, nepovažuje Rusko v krátkodobém horizontu za strategického partnera Evropy. Je podle něj nepřátelské a zastrašuje okolní země. Řekl to v pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

371

Joch nesouhlasí s přístupem bývalého premiéra, který si myslí, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu je Rusko strategickým partnerem Západu. Nečas se také vyslovil pro zastavení eskalace nepřátelství a nevraživosti mezi EU a Ruskem.

"Podle Nečase totiž bez spolupráce s Ruskem jen těžko půjdou řešit vážné hrozby, jako je potlačení Islámského státu; a připomněl, že dokonce i Churchill si nakonec vybral Stalina za spojence, když měl čelit většímu zlu v podobě Hitlera," říká Joch.

Myslí si, že Nečas měl pravdu pravdu, když Rusko označil za strategického partnera Západu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. "Ale opomněl už dodat, že nikoli za tohoto prezidenta Vladimira Putina, a tudíž nikoli v horizontu krátkodobém," míní.

Obrana proti Rusku

K funkční spolupráci a přátelství je podle Jocha nutná ochota obou stran. "Rusko je však nyní nepřátelské vůči Západu a zahájilo vůči nám propagandistickou ofenzivu," tvrdí. Také mu vadí ruské zastrašování okolních malých zemí.

"Jak Petr Nečas jistě ví, naše závazky vůči zemím Pobaltí jsou naprosto kategorické; partnery Ruska být můžeme, ale spojenci Estonska, Lotyšska a Litvy být musíme – a budou-li napadeny ruskou 'maskirovkou', budeme je i vojensky bránit. Proti Rusku," zdůrazňuje Joch a dodává, že Rusko Evropě nepomáhá ani s problémem v podobě radikálních islamistů.

Poté se vrací k přirovnání současné situace k Churchillovi, Hitlerovi a Stalinovi. "Ano, Churchill se spojil se Stalinem proti momentálně většímu zlu, kterým byl Hitler. To byla odpovědná politika," myslí si.

"Ale Churchill byl taky ten, kdo během bolševické revoluce v Rusku ze všech západních státníků nejvíce volal po vojenské intervenci, která by bolševismus zardousila v jeho kolébce," dodává a zmiňuje Churchillův projev z roku 1946, ve kterém britský ministerský předseda varoval před hrozbou v podobě Stalinova Sovětského svazu.

Churchillovské spojenectví

Radikální islamismus Joch považuje za dlouhodobého nepřítele Evropy. "Ale zatím žádnou evropskou zemi tankové divize islamistů neohrožují. Rusko však ohrožuje Pobaltí," říká.

Pokud bude Rusko evropské země ohrožovat i nadále, bude podle Jocha Evropa muset uzavřít "churchillovské" spojenectví s Čínou, která prý bude naším "Stalinem proti Rusku".

"Doufejme však, že Petr Nečas bude mít pravdu a Rusko se skutečně za nového prezidenta střednědobě a dlouhodobě stane našim spojencem," říká Joch. "Prozatím jím však není, a krátkodobě ani nebude. Proto Petru Nečasovi mohu říci jen jediné: 'Ne, pane expremiére!'" zakončuje.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiši, vzdej se funkce! Výzvu podepsali Mádl, Štěpánová, Suchánek,…

19.03.2018 17:05 Aktualizováno Praha - Zhruba před třemi týdny byla spuštěna internetová petice nazvaná Milion chvilek, která žádá…

Na Znojemsku v noci hořel rodinný dům

19.03.2018 08:51 Plenkovice (Znojemsko) - Rodinný dům s přilehlou hospodářskou částí vyhořel v noci na dnešek v…

Zeman se mě pokoušel koupit jako sympatizanta. Bylo to hrozné, třásly se…

18.03.2018 21:52 Aktualizováno Praha - Známý herec Tomáš Hanák přiznal, že během první přímé prezidentské volby v roce 2013 dostal…

Sýrie už neexistuje? Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje. Novinářky…

18.03.2018 17:07 Aktualizováno Afrín/Praha - Spojenecké oddíly turecké armády vstoupily do města Afrín, podle tureckého prezidenta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama