Právnická fakulta v Plzni nesmí nabírat nové studenty k doktorskému studiu

Litomyšl - Akreditační komise ministerstva školství rozhodla omezit přijímání nových studentů doktorského studia u tří akreditovaných oborů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V Litomyšli to ve středu oznámila šéfka komise Vladimíra Dvořáková s tím, že současní studenti mohou studia dokončit.

Přidejte svůj názor

371

Podle analýzy akreditační komise právnická fakulta vážně pochybila a selhaly i její kontrolní mechanismy, nescházela se pravidelně vědecké rada, neprůhledný byl systém přijímacího řízení k doktorskému a rigoróznímu studiu, neověřené bylo i známkování jednotlivých zkoušek. Odhaleno bylo pochybení u 14 doktorandů ze 63.

Akreditační komise proto také vedení fakulty doporučila deset bodů, jak postupovat v nápravě všech pochybení. Mezi nimi je například to, jak zamezit plagiátorství, zveřejňovat práce studentů, jmenovat další odborníky do zkušebních komisí pro státní zkoušky, aby vznikla vnější kontrola u všech oborů a podobně.

Podle Dvořákové si mohl student napsat sám do svého indexu k předmětu známku, a pokud u ní byl podpis, studijní referentka ji zanesla do systému. "Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Navíc komise zjistila podezřele vysoké procento lidí přijatých na odvolání i případů, kdy ti lidé testy vůbec jakoby nenapsali nebo byli přijati nestandardně různými přestupy," uvedla Vladimíra Dvořáková.

Ministerstvo školství nyní zřejmě po oficiálním oznámení závěrů akreditační komise zahájí správní řízení. Prvním krokem bude poskytnutí dvoutýdenní lhůty fakultě k vyjádření, poté bude správní řízení pokračovat. Ovšem teoreticky nemusí brát závěry vyšetřovací komise v potaz. "Zde já těžko mohu předjímat vývoj, ale v minulosti ministerstvo všechny závěry a doporučení akreditační komise respektovalo," řekl náměstek ministryně školství Vlastimil Růžička. Dodal, že věří v brzké nastolení řádu a tedy i obnovení normálního chodu fakulty.

"My jsme velmi spokojeni s rozhodnutím komise, které vnímáme jako velkou šanci, protože jsme čekali i daleko radikálnější opatření, například úplné odejmutí akreditace, jejíž opětovné získání by trvalo roky," řekl děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil. Dočasné pozastavení podle něj umožní nejpozději na jaře provést na fakultě potřebnou reformu, během které se nastaví kontrolní mechanismy. Na plzeňské právnické fakultě je nyní zhruba 50 žadatelů o státní zkoušky se svými rigorózními pracemi. "Je na nich, zda počkají těch několik měsíců, či požádají o možnost složit rigorózní zkoušky na právnické fakultě jiné univerzity," řekl Pospíšil.

Ve věci případného odebírání vysokoškolských titulů získaných na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni zatím není jasno. "Komise toto neprojednávala, ani nerozhodla o odebírání žádné z akreditací," dodala Dvořáková.

Prošetřování kauzy pochybných získání právnických titulů na Západočeské univerzitě v Plzni začalo v červnu letošního roku. Hodnocení projednávané ve středu v Litomyšli se zabývalo především doktorským a rigorózním studiem. "My jsme hodnocení zahájili, protože jsme zjistili, že dostáváme zavádějící podklady o akreditacích, proto jsme se nezabývali čistě jen doktorským a rigorózním řízením, ale snažili jsme se analyzovat celou situaci na fakultě i na Ústavu státu a práva Akademie věd," řekla Dvořáková.

Komise například zjistila, že neexistovalo kolegium děkana, nekonaly se porady vedoucích kateder, vědecká rada se minimálně jednou za semestr nescházela a neprojednávala řádně základní dokumenty, akademický senát neschvaloval výroční zprávy fakulty, ani se nezabýval problémy fakulty, na něž již dříve akreditační komise upozorňovala, nescházela se oborová rada, byl neprůhledný systém přijímacích řízení, naprosto nestandardně se uznávalo splnění povinností a mnoho dalších nedostatků. "To je porušení těch nejzákladnějších principů vědeckého života," dodala Vladimíra Dvořáková.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Likvidace speciálních pedagogů? Studium dle nové metodiky trvá déle než…

20.10.2017 15:49 Aktualizováno Olomouc/Praha - Osm vysokoškolských pracovišť vyzvalo ke změně nové metodiky speciální pedagogiky.…

Střet českých miliardářů: Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že…

17.10.2017 17:03 Aktualizováno Praha - Rodinná nadace Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům Andreje…

Učňáky volí Okamuru, gymnázia TOP 09. Vnitrostranický kritik Kalouska chce…

02.10.2017 15:10 Praha - Člen TOP 09, který si koupil gymnázium a snaží se v Praze rozjet americkou akademii,…

Udělování grantů se má změnit: Na nejlepší výzkumy až 10 milionů ročně,…

30.09.2017 11:15 Praha - Grantová agentura ČR (GA ČR) dosud může vědcům zaplatit tři roky bádání. Nově chce prosadit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama