Plaga požádá vládu o peníze na studium Čechů ve Francii a Německu

Praha - Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) v pondělí požádá vládu o peníze na podporu studia českých žáků na Carnotově lyceu ve francouzském Dijonu a na Gymnáziu Friedricha Schillera v německé Pirně. Výjezdy mladých Čechů na obě školy česká vláda podporuje již tradičně. Další fungování spolupráce na těchto vzdělávacích projektech bude podle ministerstva školství do roku 2020 potřeba podpořit zhruba 373.953 eur (9,5 miliony korun) formou daru do zahraničí.

Přidejte svůj názor

Robert Plaga

Carnotovo lyceum v Dijonu přijímá každoročně šest českých žáků na základě dohody českého ministerstva školství s francouzským ministerstvem zahraničí. Studium je tříleté a je zakončeno francouzskou maturitou. Celkem tedy na lyceu studuje 18 Čechů.

Společné studium českých a německých žáků na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně je určeno pro děti v 7. až 12. roce školní docházky. Po dobu jejího plnění zůstávají kmenově žáky české školy. Vyučuje se ve dvojjazyčných třídách, kam může chodit 15 Čechů a 15 Němců. Šest tříd nabízí kapacitu pro celkem 90 českých dětí.

Studium Čechů v Dijonu by vláda měla od letoška do roku 2020 každoročně podpořit 8000 eury (203.840 Kč) z rozpočtu ministerstva školství. Peníze pak půjdou na ubytování Čechů v internátě a stravování ve školní jídelně. Zbývající náklady podle ministerstva uhradí příspěvky z Francie a od rodičů, kteří za dítě zaplatí 500 eur.

Vzdělávací projekt v Pirně funguje na základě ujednání mezi českým ministerstvem školství a saským ministerstvem kultu. Česko platí jednu třetinu nákladů na ubytování a stravování českých žáků. Zbytek hradí saská strana. Při plném obsazení 90 českými žáky je maximální výše úhrady z ČR 119.642 eur (zhruba tři miliony Kč) ročně. Součástí projektu je celodenní program včetně mimoškolních aktivit. Čeští žáci bydlí společně s německými na internátě.

Studium českých žáků v českých sekcích v Carnotově lyceu v Dijonu je projektem, jehož historie sahá do roku 1920. Vznikl z iniciativy tehdejšího Ministerstva školství Československa. V minulosti byl přerušen v období druhé světové války a vlády komunistů v letech 1948 až 1964 a 1973 až 1989. Podle ministerstva je jedním z hlavních projektů česko-francouzské spolupráce v oblasti vzdělávání, podobně jako je projekt v Pirně stěžejní pro spolupráci se Svobodným státem Sasko. Podpora výuky českého jazyka v Německu vyplývá i ze strategického dialogu, který má prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo a Pedagogická komora se střetly kvůli inkluzi

22.05.2018 19:27 Praha - Ministerstvo školství zřejmě navrhne zrušení přednostního vzdělávání handicapovaných dětí v…

Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů, hůř než loni dopadla i…

21.05.2018 17:02 Praha - U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z…

Rodiče by měli hlásit včas, jakou ZŠ jejich dítě zvolí, požadují lidovci

21.05.2018 14:15 Brno - Brněnská KDU-ČSL navrhuje, aby rodiče, kteří své děti hlásí na více základních škol, museli…

Střední školy se odrazily ode dna: Roste počet studentů, pohoršila si jen…

21.05.2018 14:09 Praha - Na středních školách letos poprvé od 90. let nepoklesl počet žáků nastupujících do prvních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama