Náklady na regionální školství rostou. Krajům chybí 2,5 miliardy

Karlovy Vary - Asi 2,5 miliardy korun chybí krajům na dofinancování regionálního školství. ČTK to dnes řekla hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO). Uvedla, že zvýšené náklady vyplývají z legislativních opatření, které školy musejí plnit, ale peníze od státu na ně nedostávají v plné míře.

Přidejte svůj názor

Jana Vildumetzová

Vildumetzová se už obrátila dopisem na ministra školství a předsedu vlády. "Předpokládaný deficit letošního rozpočtu je predikován ve výši minimálně 2,5 miliardy korun včetně odvodů. Aktuálně kraje řeší toto snížení zásahy ve svých rozpočtech nebo úpravou krajských normativů," uvedla v dopise Vildumetzová.

ČTK řekla, že peníze chybí z více důvodů. Jde o nedostatek peněz na financování podpůrných opatření pro handicapované i talentované děti či změny platů mistrů odborné přípravy. Také ale proti průměrným číslům mají některé kraje, například Karlovarský, učitele ve vyšším věku, tedy i s vyššími platy.

"Ředitelé škol jsou i na konci dubna v nejistotě, jak financování zajistí. Může se tak stát, že někde učitelům sice vzrostly základní tarify, ale ředitelé jim budou muset sáhnout na nenárokové složky platů," upozornila Vildumetzová.

Peníze na platy učitelů, mateřských, základních a středních škol rozpočty krajů pouze protékají. Zajištění regionálního školství mají ale na starosti kraje. Podle Vildumetzové by tedy stát, který stanoví pravidla, měl krajům dát tolik peněz, aby byly schopny všechny požadavky splnit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš dostal ostrý dopis od středoškoláků

27.05.2018 12:21 Praha - Zástupci středoškolských studentů vyzývají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib…

Státní maturity? To raději pošleme studenty na lyže, říká pro EZ expert

26.05.2018 20:35 Aktualizováno Praha - Téměř jedna čtvrtina všech maturantů, kteří letos skládali státní maturitu z matematiky,…

Ministerstvo proklepne nová vědecká centra. Některá mohou být jen na oko

25.05.2018 13:32 Praha - Ministerstvo školství má do konce července vypracovat analýzu o činnosti a přínosu nových…

Školní bufety se vrátí k normálnosti? Pamlsková vyhláška byla paskvil

24.05.2018 15:31 Praha - Vyhláška o prodeji potravin ve školách bude od září mírnější. Budou v ní upraveny současné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama