NS potvrdil podmínku Kocourkovi a nařídil znovu projednat Vosyku

Praha - Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro bývalého náměstka ministra školství Jana Kocourka. Zároveň ale nařídil Městskému soudu v Praze, aby znovu rozhodl o někdejším ministerském úředníkovi Miroslavu Vosykovi, který byl souzen spolu s Kocourkem. Šlo o vyplacení sporné dotace pro European Medicine Association (EMA).

Přidejte svůj názor

Nejvyšší soud České republiky

NS loni obdržel dovolání Kocourka, Vosyky a také nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Šéf žalobců nesouhlasil se zmírněním trestu pro Vosyku na jeden rok vězení s podmínečným odkladem. Kocourkovo dovolání NS před časem odmítl, rozhodnutí odvolacího soudu ohledně Vosyky ale zrušil, plyne z informací, které ČTK poskytla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

NS zatím nezveřejnil odůvodnění. Z databáze InfoSoud plyne, že odvolací soud případ znovu projedná 15. května, ovšem jen co se týče Vosyky. Kocourkovi jako poslední mimořádný opravný prostředek zbyla ústavní stížnost.

Obvodní soud pro Prahu 1 původně Kocourka a Vosyku uznal vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci. Městský soud v Praze ovšem u Vosyky výrok zúžil na porušení povinnosti a trest zmírnil. Podle Zemana to byla chyba.

"Obviněný od začátku nepochybně věděl, že uvedené občanské sdružení by za jiných okolností, tj. nebýt jeho aktivního jednání, nemohlo tuto dotaci získat," uvedl Zeman v dovolání na Vosykovu adresu. Skutečnost, že byl jako ředitel sportovního odboru podřízeným Kocourka a konal na jeho doporučení, na Vosykově zodpovědnosti podle šéfa žalobců mnoho nemění.

Sdružení EMA podle spisu nemělo ve stanovách určenou jako hlavní cíl sportovní činnost, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo. Také podle spisu nepůsobilo celostátně, navíc chtělo peníze pro akci, která se už konala. Oba obžalovaní se hájili tím, že sdružení do svých stanov bod o sportovní činnosti doplnilo později, o dalších nedostatcích jim prý referenti neřekli.

Policie se v současnosti zabývá jiným, rozsáhlejším podezřením z manipulací se sportovními dotacemi. Stíhaní jsou bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či odvolaná náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, Fotbalová asociace ČR i Česká unie sportu a její představitelé.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studenti jednali s Babišem: Školství má příští rok dostat 30 miliard navíc

20.04.2018 13:33 Praha - Rozpočet školství by se v příštím roce nejspíš mohl zvýšit o 30 miliard korun. ČTK to řekli…

Rozpočet neveřejných škol se zvýší o 131milionů, rozhodla vláda

18.04.2018 10:08 Praha - Letošní rozpočet soukromých a církevních škol se zvýší o 131 milionů korun. Na návrh…

Přijímací zkoušky v Česku jsou problém? Genderová nekorektnost dává výhodu…

18.04.2018 08:52 Praha - Společnost Cermat zadává testy přijímacích zkoušek na střední školy již druhým rokem.…

Úroveň vzdělání v Česku? Mladým chybí před nástupem do práce praxe

15.04.2018 15:38 Praha - Úroveň vzdělání v Česku ohodnotilo v průzkumu jako vysokou, nebo velmi vysokou 53 procent…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama