Učitelům opět vzrostou mzdy? Musí platit i papír do kopírky, stěžuje si odborář

Praha - Průměrné platy učitelů by letos podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka měly vzrůst o více než deset procent oproti loňsku. Pedagogové by si tak na konci roku mohli polepšit o zhruba 3500 korun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Hrubý plat učitelů loni vzrostl na 31.632 korun. Proti roku 2016 se podle statistik ministerstva školství zvýšil o 7,3 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední roky. 

Pokračování tohoto trendu by podle Dobšíka mohlo nalákat do škol více absolventů pedagogických fakult, kteří se často uplatňují i v jiných povoláních. Společně s ministerstvem proto odbory chtějí usilovat o navýšení rozpočtu na platy učitelů o zhruba 17 miliard korun v příštím roce, o 14,5 miliardy v dalším roce a více než čtyři miliardy v roce 2021.

Cílem je, aby se průměrné platy pedagogů po roce 2020 přiblížily 50.000 korun. Rozpočet na platy nepedagogů by se v následujících třech letech měl každoročně zvednout o 1,3 miliardy korun, řekl Dobšík.

Podle odboráře má mnoho ředitelů škol obavy z toho, že bude čím dál méně učitelů. Již nyní mají často potíže sehnat pedagogy na některé předměty, jako je fyzika, matematika, chemie či informatika. Odrazují je nejen platy, ale celkové podmínky ve školách, myslí si Dobšík. "Leckde nosí a kopírují papíry pro děti ze svého," popsal. Stát by podle něj měl finančně zajišťovat i tyto věci.

Dobšík proto doufá, že resort nebude muset odložit reformu financování regionálního školství o rok, jak to navrhl ministr v demisi Robert Plaga (ANO) pro případ, že by se na ni nepodařilo získat potřebných deset miliard korun.

"Platy jsou pro nás velmi důležité, ale ta reforma svým způsobem taky, protože nastavuje lepší podmínky pro školy," vysvětlil. Měla by podle něj například zaplatit část dne, kdy jsou ve školce dvě učitelky zároveň. Stát by to přišlo na zhruba dvě miliardy korun, vyčíslil. Nyní to údajně školky platí z netarifní složky platu, tedy peněz určených na odměny.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studenti jednali s Babišem: Školství má příští rok dostat 30 miliard navíc

20.04.2018 13:33 Praha - Rozpočet školství by se v příštím roce nejspíš mohl zvýšit o 30 miliard korun. ČTK to řekli…

Rozpočet neveřejných škol se zvýší o 131milionů, rozhodla vláda

18.04.2018 10:08 Praha - Letošní rozpočet soukromých a církevních škol se zvýší o 131 milionů korun. Na návrh…

Přijímací zkoušky v Česku jsou problém? Genderová nekorektnost dává výhodu…

18.04.2018 08:52 Praha - Společnost Cermat zadává testy přijímacích zkoušek na střední školy již druhým rokem.…

NS potvrdil podmínku Kocourkovi a nařídil znovu projednat Vosyku

16.04.2018 11:55 Praha - Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro bývalého náměstka ministra školství Jana…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama