Bezpečnost českých škol? Stát se nestará, školy vyburcoval až útok ve Žďáru

Praha - Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve středu přišlo o život 17 lidí při střelbě na střední škole na Floridě. V ČR byl dosud nejtragičtější incident ve Žďáru nad Sázavou z října 2014, kdy po útoku psychicky narušené ženy zemřel žák střední školy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Čím dál více škol v Česku se zapojuje do různých preventivních programů zaměřených na bezpečnost ve školách. Žádné systematické školení učitelů a zaměstnanců škol stát ale nezajišťuje.

Pražská policie v reakci na žďárský incident připravila seminář o tom, jak postupovat při ozbrojeném útoku ve škole. Pro učitele a zástupce vedení škol seminář pořádá od roku 2015. "Pilotní projekt byl v rámci takzvané dobré praxe předán i kolegům v rámci dalších částí republiky. Hlavní město Praha tak bylo v této problematice jakousi pomyslnou vlaštovkou," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Ministerstvo školství jen doporučuje školám praktický nácvik jednání při útoku, provádění ukázek a nácvik reakcí v modelových situacích. V současnosti se podle něj pracuje na aktualizaci příručky metodického materiálu k výuce o běžných rizicích a mimořádných událostech v základních školách. Zabezpečení škol a areálů podpořilo ministerstvo dotacemi v celkové výši 26 milionů korun, rozdalo je mezi 364 škol.

Podle spolku Asociace bezpečná škola, která školám pomáhá zajistit bezpečnost, by každá škola měla mít zpracované vlastní bezpečnostní řešení stejně, jako má zpracované požární poplachové směrnice a školní řád. Na mnoha školách ale údajně stále neexistují preventivní opatření, která by připravila zaměstnance na to, jak by v případě ozbrojeného útoku měli správně reagovat.

Vůbec první školou v Česku, která získala certifikát od Asociace bezpečná škola, byla loni základní škola v Myslbekově ulici v Ostrově na Karlovarsku. Proti vniknutí agresora zavedla škola řadu opatření, od čipového systému přes vstupní turnikety nebo detailní organizační systém. I v Ostrově začali na zabezpečení školy pracovat krátce po událostech ve Žďáru nad Sázavou.

Pilotní projekt zaměřený na prevenci útoku ve škole začal v roce 2016 fungovat ve spolupráci s ministrem vnitra v Jihočeském kraji. Podílí se na něm mimo jiné policie nebo záchranná služba. Program Ozbrojený útočník učí zaměstnance škol, jak postupovat při vniknutí útočníka do budovy. Školy při něm také podstoupily bezpečnostní audit, který ukázal, co by měly vylepšit.

Ve Zlínském kraji proškolili loni policisté všechny ředitele středních a mateřských škol v projektu Aktivní střelec ve školském zařízení. Karlovarský kraj chce zase postupně zabezpečit všechny střední školy kamerami, venkovní kamery by měly být součástí městských dohledových systémů. Středočeský kraj chystá pro školy plošně preventivní školení, jak se zachovat v krizových situacích. Naopak v Pardubickém či Olomouckém kraji zatím žádný systematický program na prevenci útoku ve výhledu není.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reforma ve financování škol? Podle ODS hrozí katastrofa, vláda to odmítá

17.03.2018 14:43 Praha - Návrh ODS na odklad rozsáhlé změny ve financování regionálního školství o deset let vláda…

Poslanci navrhli úpravu přijímání dětí do přípravných tříd

06.03.2018 09:00 Praha - Okruh dětí, které mohou navštěvovat přípravné třídy základních škol, by se mohl opět…

Rozvrat mateřských škol? Vláda navzdory ostré kritice odmítla návrh ODS

21.02.2018 15:25 Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) nepodpořila návrh ODS na zrušení povinné mateřské školy pro…

První pomoc mohou poskytnout i děti. Výuka na školách je ale bídná

17.02.2018 11:28 Praha - Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Její výuka je ale na českých školách různá a v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama