Ministerstvo školství dá vysokým školám více peněz na doktorandy

Praha - Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes informoval, že jeho rezort letos vysokým školám pošle o polovinu vyšší příspěvek na prezenční doktorandy než v minulých letech. Dosud stát platil na jednoho z nich 7500 korun měsíčně, nyní bude ministerstvo školství posílat školám 11.250 korun na doktoranda. 

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

Výše podpory na jednoho doktoranda se zvýší z 90.000 korun ročně na 135.000 korun. O konkrétním použití peněz rozhodnou akademické senáty škol. Doktorandi tedy zřejmě budou dostávat i více, nebo méně, než kolik pro ně školy dostanou. Podle Plagy si navýšení doktorandských stipendií vyžádá celkem asi 400 milionů korun. Částku budou vysoké školy čerpat ze tří miliard korun, které dostaly v letošním rozpočtu navíc oproti loňsku.

Peníze by podle něj měly motivovat studenty, aby doktorská studia dokončili v prezenční formě a předpokládané délce čtyř let. „Toto navýšení je z naší strany signálem pro vysoké školy, aby i ony aktivizovaly svoje dodatečné zdroje, ať už jsou to projektové prostředky nebo další prostředky, a aby podmínky českých doktorandů a jejich kvalita se v dalších letech zvýšily," uvedl Plaga.

Příspěvek v dalších letech zůstane minimálně stejný, slíbil ministr. Konkrétní výše stipendia bude ale záviset na rozhodnutí jednotlivých fakult, protože školy jsou v rozhodování o svých rozpočtech autonomní, dodal.

Šéf Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima poukazuje na to, že částka 11.500 korun není ideální. Ocenil nicméně, že je to podle něj výrazné navýšení oproti dosavadním 7500 korunách. Předsedkyně České asociace doktorandů Kateřina Cidlinská považuje navýšení za nedostatečné. „Je to velmi nízká částka na to, že se bavíme vlastně o platu pro lidi, kteří vykonávají výzkumnou práci," uvedla.

Na českých veřejných vysokých školách v minulém roce studovalo na 23.000 lidí v doktorském stupni, z toho bylo 12.361 prezenčních doktorandů. Doktorandi představovali zhruba 7,5 procenta všech studentů veřejných vysokých škol. Dlouhodobě si stěžují, že se kvůli nízkým stipendiím nemohou plně věnovat studiu, protože jim nestačí na pokrytí životních nákladů.

Loňská novela o státní sociální podpoře zařadila doktorandy starší 26 let ve standardním denním studiu mezi takzvané státní pojištěnce. Znamená to, že stát za ně začal hradit zdravotní pojištění, což jej přijde asi na 49 milionů korun ročně.

Exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) usilovala o to, aby se stipendia doktorandů zvýšila na 15.000 korun měsíčně. Předpokládala přitom, že by to v letošním rozpočtu mělo činit jednu miliardu korun navíc. Celkem chtěla Valachová loni pro vysoké školy až šest miliard korun navíc. Nakonec ale dostaly přidáno tři miliardy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo a Pedagogická komora se střetly kvůli inkluzi

22.05.2018 19:27 Praha - Ministerstvo školství zřejmě navrhne zrušení přednostního vzdělávání handicapovaných dětí v…

Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů, hůř než loni dopadla i…

21.05.2018 17:02 Praha - U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z…

Rodiče by měli hlásit včas, jakou ZŠ jejich dítě zvolí, požadují lidovci

21.05.2018 14:15 Brno - Brněnská KDU-ČSL navrhuje, aby rodiče, kteří své děti hlásí na více základních škol, museli…

Střední školy se odrazily ode dna: Roste počet studentů, pohoršila si jen…

21.05.2018 14:09 Praha - Na středních školách letos poprvé od 90. let nepoklesl počet žáků nastupujících do prvních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama