Šoupnout dvouleté děti do školky? Klaus mladší válcuje Valachovou v anketě, kterou si sama založila

Praha – Někdejší ministryně školství Kateřina Valachová se dostala do ostrého sporu s Václavem Klausem mladším, který v ODS zastává post experta na školství. Hlavním třecím bodem jsou mateřské školky a to, jestli by měly mít kapacitu, aby je mohly navštěvovat i děti mladší tří let.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Kateřina Valachová, exministryně školství

Senátní výbor pro vzdělání podle Valachové vytáhl do boje proti českým maminkám a znemožnil dětem mladším tří let v mnoha regionech, aby mohly navštěvovat mateřské školy. Toto rozhodnutí prá Valachovou velmi mrzí. „Udělám všechno pro to, aby zřizovatelům zůstala povinnost vytvořit dostatek míst ve školkách tak, aby do nich děti mladší než tři roky mohly docházet,“ slíbila rodičům na svém facebooku.

Vůbec prý nepochybuje o tom, že naprostá většina maminek by byla ráda se svými dětmi doma, ale poukazuje na to, že realita dnešního světa je jiná a mnoho rodin si to z existenčních důvodů nemůže dovolit. „A už vůbec nechápu, jak politici ze stran, které se označují za pravicové, liberální a kdo ví jaké ještě (jako TOP09 a ODS, kde proti menším dětem ve školkách bojuje Václav Klaus junior), vnucují rodičům, jak se mají chovat a co si mají myslet,“ nešetří kritikou Valachová.

„To budou příště chtít zákon, aby byly matky s dětmi doma do pěti let? Ale samozřejmě se ráda dozvím váš názor na tuto věc - proto je zde nová ankteta. Ptám se v ní: Myslíte si, že by mateřské školy měly mít vytvořené takové kapacity, aby mohly příjmout děti mladší než tři roky, pokud o to budou mit rodiče zájem?“ položila politička otázku lidem.

Lidé mohou volit z možností „Ano, rodičům to pomůže a dětem neuškodí“,nad kterou je fotka Valachové, a „Ne, rodiče se mají o děti starat a je to zločin na dětech“. Tuto možnost fotkou zastupuje právě Klaus mladší.

Valachová zřejmě očekávala, že lidé její nápad podpoří, to se ale nestalo. Anketu, kterou založila a do které je ještě teď možné hlasovat, dostala pořádně na frak. K pátečnímu ráno odevzdalo svůj hlas přes 16 tisíc lidí, 86 procent podpořilo Klause a pouhých 14 procent Valachovou.

Pod anketou se strhla bouřlivá debata, do které se zapojili zastánci obou možností. „ Ti co dávají děti do školky od dvou let, to nedělají protože by chtěli, ale musí!!! Protože stát prdí na matky na rodičovské! Ať si zkusí vyžít ze 7.000,- na měsíc! Mají plnou hubu keců, ale fakta jim uchází. Až bude náš měsíční rozpočet stejný jako jejich plat, budeme my matky s dětmi doma klidně do 5 let! Hrabou si všichni jen sami pro sebe,“ zlobila se například jedna diskutující.

Jenže se našli celá řada těch, kteří poukazovali, že dvouleté děti do školky nepatří. „Jsem učitelka v MS i maminka 4 dětí. Problém vidím v tom, že dvouleté děti mají jiné potřeby než ty tříleté. Chápu, že některé maminky potřebuji jít do práce dřív, ale byla bych pro zřízení jeslí, nebo jeselnich tříd při MS,“ navrhla další z maminek.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš dostal ostrý dopis od středoškoláků

27.05.2018 12:21 Praha - Zástupci středoškolských studentů vyzývají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib…

Státní maturity? To raději pošleme studenty na lyže, říká pro EZ expert

26.05.2018 20:35 Aktualizováno Praha - Téměř jedna čtvrtina všech maturantů, kteří letos skládali státní maturitu z matematiky,…

Ministerstvo proklepne nová vědecká centra. Některá mohou být jen na oko

25.05.2018 13:32 Praha - Ministerstvo školství má do konce července vypracovat analýzu o činnosti a přínosu nových…

Školní bufety se vrátí k normálnosti? Pamlsková vyhláška byla paskvil

24.05.2018 15:31 Praha - Vyhláška o prodeji potravin ve školách bude od září mírnější. Budou v ní upraveny současné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama