Dvouleté děti povinně do školky? Senát chce kontroverzní zákon zrušit

Praha - V Senátu se dnes konalo veřejné slyšení s názvem Dvouleté děti nepatří do školky. Senátor a místopředseda senátního školského výboru Jiří Růžička (TOP 09) řekl, že o zákonu hovořil se svými kolegy ze senátního školského výboru a většina z nich si podle něj myslí, že by se zákon měl zrušit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

děti

Školky budou muset od roku 2020 přijímat dvouleté děti. S návrhem na zrušení tohoto opatření přišli poslanci ODS. Návrh poslanců ODS nezavrhuje ani ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). "Já doufám, že k tomu bude politická vůle ve Sněmovně, a my pak, že se k tomu rádi přidáme," řekl Růžička za senátory.

Domnívá se, že by stát v tomto ohledu neměl určovat rodinám a školkám, co mají dělat. Podle něj je pravděpodobné zejména zrušení ustanovení o dvouletých dětech. "Když se to bude diskutovat v Poslanecké sněmovně, tak se může stát, že se odhlasuje pozměňovací návrh, a že to budou jen ty dvouleté děti bez těch pětiletých," poznamenal.

Většina účastníků dnešního slyšení v Senátu se shodla, že pro dvouleté děti není docházka do školky vhodná. Učitelky si stěžovaly, že jsou vyčerpané, školky mají málo peněz a chybí jim podpora od ministerstva. Pobyt ve třídách třeba s 28 dětmi, kde je po většinu času jen jedna učitelka, podle nich u dvouletých dětí poškozuje psychiku.

Podle bývalé ministryně a nynější poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové by zavedení povinnosti školek přijímat dvouleté děti mělo mimo jiné pomoci rodičům vrátit se po rodičovské dovolené rychleji do práce. Podle prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiřího Horeckého to ale můžou rodičům umožnit i dětské skupiny, které dnes fungují v některých firmách.

Problémem je podle Horeckého spíše to, že v ČR stále nejsou obvyklé částečné úvazky. Zatímco v západoevropských státech pracuje na zkrácený úvazek zhruba třetina lidí, v ČR je to 6,5 procenta.

Zrušení novely školského zákona požaduje také petice, kterou zorganizovali vysokoškolský pedagog Marek Herman a speciální pedagog Jiří Halda. Petici podpořilo přibližně 15.000 občanů. Podle Haldy dávají dnes ženy často přednost práci před výchovou dítěte a neuvědomují si, že dítě potřebuje do tří let hlavně svou matku. V Senátu dnes uvedl, že přijímání dvouletých dětí do školky povede k poškození jejich osobnostního vývoje.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo a Pedagogická komora se střetly kvůli inkluzi

22.05.2018 19:27 Praha - Ministerstvo školství zřejmě navrhne zrušení přednostního vzdělávání handicapovaných dětí v…

Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů, hůř než loni dopadla i…

21.05.2018 17:02 Praha - U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z…

Rodiče by měli hlásit včas, jakou ZŠ jejich dítě zvolí, požadují lidovci

21.05.2018 14:15 Brno - Brněnská KDU-ČSL navrhuje, aby rodiče, kteří své děti hlásí na více základních škol, museli…

Střední školy se odrazily ode dna: Roste počet studentů, pohoršila si jen…

21.05.2018 14:09 Praha - Na středních školách letos poprvé od 90. let nepoklesl počet žáků nastupujících do prvních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama