Dvouleté děti povinně do školky? Senát chce kontroverzní zákon zrušit

Praha - V Senátu se dnes konalo veřejné slyšení s názvem Dvouleté děti nepatří do školky. Senátor a místopředseda senátního školského výboru Jiří Růžička (TOP 09) řekl, že o zákonu hovořil se svými kolegy ze senátního školského výboru a většina z nich si podle něj myslí, že by se zákon měl zrušit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

děti

Školky budou muset od roku 2020 přijímat dvouleté děti. S návrhem na zrušení tohoto opatření přišli poslanci ODS. Návrh poslanců ODS nezavrhuje ani ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). "Já doufám, že k tomu bude politická vůle ve Sněmovně, a my pak, že se k tomu rádi přidáme," řekl Růžička za senátory.

Domnívá se, že by stát v tomto ohledu neměl určovat rodinám a školkám, co mají dělat. Podle něj je pravděpodobné zejména zrušení ustanovení o dvouletých dětech. "Když se to bude diskutovat v Poslanecké sněmovně, tak se může stát, že se odhlasuje pozměňovací návrh, a že to budou jen ty dvouleté děti bez těch pětiletých," poznamenal.

Většina účastníků dnešního slyšení v Senátu se shodla, že pro dvouleté děti není docházka do školky vhodná. Učitelky si stěžovaly, že jsou vyčerpané, školky mají málo peněz a chybí jim podpora od ministerstva. Pobyt ve třídách třeba s 28 dětmi, kde je po většinu času jen jedna učitelka, podle nich u dvouletých dětí poškozuje psychiku.

Podle bývalé ministryně a nynější poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové by zavedení povinnosti školek přijímat dvouleté děti mělo mimo jiné pomoci rodičům vrátit se po rodičovské dovolené rychleji do práce. Podle prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiřího Horeckého to ale můžou rodičům umožnit i dětské skupiny, které dnes fungují v některých firmách.

Problémem je podle Horeckého spíše to, že v ČR stále nejsou obvyklé částečné úvazky. Zatímco v západoevropských státech pracuje na zkrácený úvazek zhruba třetina lidí, v ČR je to 6,5 procenta.

Zrušení novely školského zákona požaduje také petice, kterou zorganizovali vysokoškolský pedagog Marek Herman a speciální pedagog Jiří Halda. Petici podpořilo přibližně 15.000 občanů. Podle Haldy dávají dnes ženy často přednost práci před výchovou dítěte a neuvědomují si, že dítě potřebuje do tří let hlavně svou matku. V Senátu dnes uvedl, že přijímání dvouletých dětí do školky povede k poškození jejich osobnostního vývoje.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvrat mateřských škol? Vláda navzdory ostré kritice odmítla návrh ODS

21.02.2018 15:25 Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) nepodpořila návrh ODS na zrušení povinné mateřské školy pro…

První pomoc mohou poskytnout i děti. Výuka na školách je ale bídná

17.02.2018 11:28 Praha - Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Její výuka je ale na českých školách různá a v…

Hrozí v Česku krveprolití? Musíme se připravit, jedna poučka vám může…

15.02.2018 22:13 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle bezpečnostního experta Andora Šándora by se měla ve školách opět zavést branná…

Bezpečnost českých škol? Stát se nestará, školy vyburcoval až útok ve Žďáru

15.02.2018 19:08 Aktualizováno Praha - Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama