EDUin zveřejnil 10 problémů školství. Chtěl je "po lutherovsku" vyvěsit na ministerstvu

Praha - Zástupci EDUin dnes zveřejnili deset témat, která jsou podle nich pro vzdělávání klíčová a nový ministr školství Robert Plaga by se jim měl věnovat. Několik stránek se svými návrhy chtěli lidé ze vzdělávacího centra připevnit na vrata MŠMT v Karmelitské ulici pomocí lepicí pásky, ostraha jim to ale zakázala s tím, že budova je památkově chráněná.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

EDUin happeningem reagoval na programové prohlášení vlády, v němž postrádá většinu důležitých témat. Některé formulace navíc považuje za konroverzní. "Většinou jsou navržené kroky vágní a neslibují skutečný rozvoj v měřitelných parametrech. Jediným měřitelným závazkem jsou platy učitelů," uvedl v tiskové zprávě Bob Kartous z EDUin.

Za první z problémů považují zástupci centra to, že českému vzdělávání chybí strategické plánování, tedy jasné stanovení toho, co má být cílem vzdělávání. Vadí jim také selekce, případně i segregace ve školství. "Škola je často poslední místo, kde se setkávají děti z různých sociálních vrstev; společné vzdělávání je nejjistější obranou proti erozi demokracie," uvádějí mimo jiné v materiálu pro ministra Roberta Plagu.

Dalšími problémy jsou financování, řízení škol či kvalita a prestiž učitelů. Vláda se v prohlášení zavázala, že učitelům přidá tolik, aby "na konci volebního období v roce 2021 se platy dostaly minimálně na 150 procent jejich stávající výše." Tento příslib EDUin vítá, potřebné jsou ale podle jeho zástupců i další kroky. Je to především zásadní změna v roli učitelů, kteří mají více vést k samostatnému poznávání a plnit také socializační roli, místo toho, aby jednosměrně předávali informace žákům a studentům.

Vláda hodlá upravit rámcové vzdělávací programy, chce posílit výuku jazyků, ICT a technického vzdělávání.

Mezi další témata, kterým je potřeba se věnovat, patří podle EDUin hodnocení výsledků a také proměna druhého stupně základních škol, kterým konkurují gymnázia a ustrnuly ve formě výuky. Změnu potřebuje i struktura středních škol. EDUin chce také posílit spolupráci rodiny a školy a při vzniku vzdělávacích materiálů razí heslo, že co je za veřejné peníze, má být skutečně veřejné.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman znervózňuje univerzity: 11 rektorů čeká na jmenování, Hrad je ještě…

18.01.2018 16:55 Praha - 1. února mají do čela 11 univerzit a vysokých škol nastoupit rektoři. Funkce se mohou…

Plat učitele 46 tisíc? Rozpočet školství se musí navýšit o 50 miliard,…

12.01.2018 14:29 Praha - Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes jednal se školskými odbory a premiérem Andrejem…

Pilný přešel na ministerstvo školství, stará se o digitální agendu

12.01.2018 14:07 Praha - Exministr financí Ivan Pilný (ANO) se stal na ministerstvu školství zmocněncem pro oblast…

V Praze je 13 tisíc žáků se zdravotním znevýhodněním

11.01.2018 19:18 Praha - V hlavním městě je 13.562 dětí a žáků se zdravotním znevýhodněním. Z nich se 8206 učí v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama