Na školách v Česku přibývá studentů z postsovětských republik

Praha - Stále více lidí z postsovětských republik chce získat vysokoškolský titul v Česku. Na vysokých školách přibývá studentů z Ruska a Ukrajiny, ale i z Kazachstánu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Vysokoškolští studenti

Posluchači z těchto tří zemí tvoří bezmála čtvrtinu zahraničních studujících v ČR. Loni jich bylo dohromady už přes 10.400. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkem na české veřejné i soukromé vysoké školy loni chodilo 43.622 cizinců, zhruba polovina z nich byla ze Slovenska.

"Zatímco počty slovenských studentů od roku 2012 klesají, počty studentů přicházejících z postsovětských států - z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu - kontinuálně rostou," uvedl statistický úřad.

Pokud zahraniční studenti studují v Česku na veřejných školách v češtině, mají stejné podmínky jako domácí studenti. Vzdělávání je zdarma. Platí se studium v cizím jazyce a na soukromých školách.

Cizinci tvoří 14 procent studujících na vysokých školách v ČR. Jejich počet roste, zvedal se i době krize. Zatímco v roce 2007 se na univerzitách vzdělávalo 27.580 lidí ze zahraničí, loni jich bylo o 16.000 víc. "Představuje to zvýšení o 58,2 procentního bodu," uvedl statistický úřad. Víc než polovinu studujících z ciziny tvoří ženy a jejich podíl se postupně zvyšuje. Loni dosahoval 53,4 procenta.

Tři pětiny zahraničních studentů představovali občané EU. Jejich počet rostl ale jen do roku 2011. Poté se každý rok snižoval. Důvodem je hlavně úbytek slovenských zájemců. Naopak studentů ze států mimo unii přibývalo po celou dobu.

Od roku 2007 se množství posluchačů z Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu znásobilo. Loni na českých vysokých školách studovalo 5906 Rusů a 2908 Ukrajinců. O český titul usilovalo i 1618 občanů a občanek Kazachstánu. Dohromady tak tvořili tři pětiny studentů ze zemí mimo unii, bylo jich celkem 10.432. Lidé z těchto tří států tak tvořili také téměř čtvrtinu zahraničních studentů v Česku.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reforma ve financování škol? Podle ODS hrozí katastrofa, vláda to odmítá

17.03.2018 14:43 Praha - Návrh ODS na odklad rozsáhlé změny ve financování regionálního školství o deset let vláda…

Poslanci navrhli úpravu přijímání dětí do přípravných tříd

06.03.2018 09:00 Praha - Okruh dětí, které mohou navštěvovat přípravné třídy základních škol, by se mohl opět…

Rozvrat mateřských škol? Vláda navzdory ostré kritice odmítla návrh ODS

21.02.2018 15:25 Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) nepodpořila návrh ODS na zrušení povinné mateřské školy pro…

První pomoc mohou poskytnout i děti. Výuka na školách je ale bídná

17.02.2018 11:28 Praha - Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Její výuka je ale na českých školách různá a v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama