Rektoři vítají, že vysoké školy dostanou víc peněz. Přesto jsou prý jsou podfinancované

Mladá Boleslav - Návrh státního rozpočtu pro vysoké školy na rok 2018 Česká konference rektorů (ČKR) podporuje, přesto ale poukazuje na to, že jsou vysoké školy podfinancované. Školy by podle návrhu měly dostat o tři miliardy více, tedy 24 miliard korun.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Školství

Vysoké školy jsou i tak podfinancované, při srovnání s okolními členskými státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je Česká republika na chvostu žebříčku financování vysokých škol, řekl dnes novinářům místopředseda ČKR a rektor vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karel Melzoch.

"Oceňujeme, že tyto tři miliardy se propsaly ve střednědobém výhledu i do dalších let, tedy 2019 a 2020," řekl Melzoch. Aby se ale ČR vyrovnala průměrným zemím OECD, musela by současný rozpočet zvýšit zhruba o třetinu, tedy na 32 miliard korun, dodal.

Podle Melzocha je financování vysokých škol největším problémem českého vysokého školství. "Ano, máme prostředky z operačních programů, z vědecké činnosti, ale to jsou prostředky účelové. "My potřebujeme prostředky, které můžeme využít na řadu věcí, které škola musí řešit, jako jsou výdaje na chod budov nebo platy akademiků," řekl.

Konference rektorů vyzývá nového ministra školství k jednání o perspektivě změn ve financování vysokých škol a k úsilí o navyšování rozpočtu vysokých škol v dalších letech. Novým ministrem školství v Babišově vládě má být dosavadní náměstek ministerstva zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga (ANO).

"My s Robertem Plagou máme velice dobré vztahy, on byl ve své funkci po celou dobu vlády, ač se měnili ministři, myslím si, že ty vztahy jsou korektní," řekl Melzoch. "Po tříletých zkušenostech máme dobrou naději, že bude ministrem, který zná problematiku vysokého školství a že s ním budeme spolupracovat," řekl na dnešní tiskové konferenci rektor Škoda Auto Vysoké školy Pavel Mertlík.

Kromě financování je problémem vysokých škol také proces akreditací, uvedl Mertlík. "Velká část vysokého školství je v situaci, že musí nově akreditovat všechny své dnešní studijní obory či budoucí programy. Pro akreditační úřad to bude složité, protože jim přistanou na stolech stovky žádostí o stovkách stran textu a zvládnout tu administrativu bude nesmírně náročné," řekl. Podle něj tak řada oborů v roce 2019 a 2020 skončí.

Problém s financováním řeší vysoké školy také v hodnocení vědecké činnosti. Dříve podle Melzocha existovaly parametry, podle nichž se mohl vědecký výkon vysokých škol a výzkumných organizací hodnotit. Uvedl, že současný systém znevýhodňuje vysoké školy, ačkoli je vědecký výzkum na školách i v organizacích stejně kvalitní. ČKR proto chce, aby vláda dopracovala metodiku pro hodnocení vědy a výzkumu, a žádá o napravení chyb v hodnocení výzkumů a finanční kompenzace poškozeným vysokým školám.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agrese českých adolescentů roste. Velký problém je na nečekaném místě

14.12.2017 13:16 Olomouc - U českých adolescentů se podle průzkumu zvyšuje agresivita, závislost na hrách i…

Zeman podepsal dekrety 52 profesorů, tentokrát nikoho nevyškrtl

13.12.2017 16:50 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 52 profesorů vysokých škol. Předá jim…

Revize sporné inkluze? Zeman jednal s kandidátem na ministra školství

11.12.2017 15:52 Aktualizováno Lány - Prezident Miloš Zeman přijal dnes na zámku v Lánech kandidáta na ministra školství Roberta…

Peníze na růst platů ve školství mohou doplatit kraje z rezerv nebo fondů…

28.11.2017 19:04 Praha - Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) říká, že kraje by měly 1,3 procenta peněz na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama