Vláda bude schvalovat nové profesory, je mezi nimi i Třeštíková

Praha - Profesorský dekret by tentokrát mělo dostat 52 akademiků. Jde o návrhy, které vědecké rady univerzit předložily ministru školství Stanislavu Štechovi (za ČSSD) do 30. září. Ve středu by návrhy měla schvalovat vláda. Profesory nakonec jmenuje prezident, což se v minulosti neobešlo bez kontroverzí.

Přidejte svůj názor

Školství

Mezi navrženými je tentokrát sedm žen, mimo jiné režisérka Helena Třeštíková, která točí hlavně dokumentární filmy zaměřené na sociální problematiku.

Nejvíce kandidátů navrhla Univerzita Karlova. Zastoupeni jsou hlavně technici, lékaři a chemici. Je mezi nimi například ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík nebo loňský laureát Ceny Neuron za přínos světové vědě fyzik Jan Peřina.

Na jaře 2013 prezident Miloš Zeman dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti.

Na jaře 2015 pak Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety jiných tří navržených kandidátů. Profesory se kvůli tomu nestali Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy a Jan Eichler navržený Vysokou školou ekonomickou. Prezident odmítnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.

Všichni dotčení se proti jednání hlavy státu bránili žalobou. Eichler ji později stáhl. Fajt podal ústavní stížnost. Ošťádal tento týden u Ústavního soudu neuspěl a svou žalobu u Městského soudu v Praze poté stáhl. O jeho stížnosti by měl rozhodovat ještě Nejvyšší správní soud.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agrese českých adolescentů roste. Velký problém je na nečekaném místě

14.12.2017 13:16 Olomouc - U českých adolescentů se podle průzkumu zvyšuje agresivita, závislost na hrách i…

Zeman podepsal dekrety 52 profesorů, tentokrát nikoho nevyškrtl

13.12.2017 16:50 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 52 profesorů vysokých škol. Předá jim…

Revize sporné inkluze? Zeman jednal s kandidátem na ministra školství

11.12.2017 15:52 Aktualizováno Lány - Prezident Miloš Zeman přijal dnes na zámku v Lánech kandidáta na ministra školství Roberta…

Rektoři vítají, že vysoké školy dostanou víc peněz. Přesto jsou prý jsou…

07.12.2017 18:11 Mladá Boleslav - Návrh státního rozpočtu pro vysoké školy na rok 2018 Česká konference rektorů (ČKR…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama