Učňáky volí Okamuru, gymnázia TOP 09. Vnitrostranický kritik Kalouska chce odstranit segregaci ve vzdělávání

Praha - Člen TOP 09, který si koupil gymnázium a snaží se v Praze rozjet americkou akademii, považuje český systém vzdělávání za něco, co rozděluje naši společnost. Ondřej Kania, který v minulosti kritizoval vedení Miroslava Kalouska, to vyjádřil na svém facebookovém profilu.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT)

Kania studoval střední školu v  New Yorku. Dnes vydělává miliony, spoluvlastní agenturu J&K Consulting a Pražské humanitní gymnázium a od září v Praze rozjíždí americkou akademii. Čtyřiadvacetiletý Kania v minulosti kritizoval vedení Miroslava Kalouska v rámci TOP 09, jejímž je také členem. Pro DVTV prozradil, že Kalousek by měl uznat potřebu doplnění strany o další osobnosti, které by byly viditelné. Teď se Kania veřejně vyjádřil ke stavu českého vzdělávacího systému.

„Studenti gymnázií a jejich rodiče volí TOPku. Studenti učilišť a jejich rodiče volí Okamuru. Jasně, pak je skupinka studentů ve třídě na gymplu, co by raději volila Piráty, nebo Zelený a na učilišti ve třídě je zase skupinka, co by to hodila komunistům nebo DSSS. To je krásná sociální bublina, že? Nojo, ale tyhle skupiny navzájem do kontaktu příliš žádným způsobem nepřijdou. Ani ve škole, ani po škole, což znamená, že nám tu vznikají dva uzavřené vesmíry, které o sobě navzájem příliš neví,“ vidí důvod rozdílných politických názorů Kania.

Česko má podle jeho informací největší podál odborných škol v rámci středoškolské vzdělávací soustavy. „Ti chytřejší studenti, kteří mají ve většině případů vzdělané rodiče, jdou na gymnázia a ti hloupější studenti, kteří mají ve většině případů méně vzdělané rodiče jdou na učiliště, nebo na odborné školy. Čili po 15 roku věku začínáme segregovat lidi do sociálních bublin, ve kterých pravděpodobně budou žít celý život, což znamená, že velice těžce porozumí té druhé sociální bublině a to samozřejmě vyústí v napětí mezi těmito dvěma světy,“ vysvětluje.

Kania nabízí i řešení, jak situaci zlepšit. „Dám nicméně příklad z kanadsko-amerického systému, který funguje výborně v tom smyslu, že u mladých lidí pěstuje velkou míru tolerance a porozumění. Na kanadské, nebo americké škole chodí studenti do škol, která je jim přidělena v rámci jejich bydliště. Znamená to tedy, že se na té škole setkají studenti z bohatých rodin, z chudých rodin, studenti chytřejší a studenti hloupější. Ta segregace probíhá v rámci této školy, jelikož studenti si vybírají předměty, které chtějí studovat a škola nabízí u každého předmětu několik úrovní,“ uvádí.

Jde o jistou formu inkluze, kde si ti méně nadaní mají možnost vyměňovat zkušenosti s těmi více nadanými. „A nekončí to ve škole. Na těchto školách jsou jak mimoškolní aktivity, tak sporty nabízeny v rámci školy. Takže všechny děti mají stejný přístup k jakémukoliv sportu a k jakékoliv mimoškolní aktivitě, bez ohledu na finanční situaci rodiny, vzdělanost rodiny, nebo bez ohledu na to, zda může být maminka, nebo tatínek doma a starat se o rodinu a děti po všech kroužcích vozit, protože druhý rodič má dobrou práci a jeho/její příjem stačí. Mimoškolní aktivity a sporty jsou samozřejmě další příležitosti k porozumění a pochopení druhých,“ dodává.

Zvolení Donalda Trumpa prý není důkazem, že by systém nefungoval. Trumpa totiž volila zejména starší generace, která tuto formu inkluze nezažila. V minulosti se navíc segregovalo také na základě odlišné rasy nebo víry. Mladí lidé v prezidentských volbách naopak odmítli Donalda Trumpa. Kania se tak domnívá, že jedinou cestou, jak český vzdělávací systém modernizovat, je opuštění segregace, kdy se tvoří sociální bubliny, které si navzájem nerozumí.

Vstupte do diskuze (54)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvrat mateřských škol? Vláda navzdory ostré kritice odmítla návrh ODS

21.02.2018 15:25 Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) nepodpořila návrh ODS na zrušení povinné mateřské školy pro…

První pomoc mohou poskytnout i děti. Výuka na školách je ale bídná

17.02.2018 11:28 Praha - Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Její výuka je ale na českých školách různá a v…

Hrozí v Česku krveprolití? Musíme se připravit, jedna poučka vám může…

15.02.2018 22:13 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle bezpečnostního experta Andora Šándora by se měla ve školách opět zavést branná…

Bezpečnost českých škol? Stát se nestará, školy vyburcoval až útok ve Žďáru

15.02.2018 19:08 Aktualizováno Praha - Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama