Soud vyhověl žalobě učitelky Fabiánové: Výpověď za údajné zneužívání prvňáčků neplatí

Ostrava - Krajský soud v Ostravě potvrdil, že výpověď pro učitelku Vandu Fabiánovou, kterou dostala ze Základní školy v Tršicích na Olomoucku, je neplatná. Důvodem výpovědi byl mimo jiné její nestandardní postup, kdy se prý zavírala s chlapci ve sprše a dohlížela na přetahování jejich předkožky.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

Krajský soud v Ostravě se ztotožnil s březnovým verdiktem olomouckého okresního soudu, který vyhověl žalobě Fabiánové na neplatnost výpovědi. Učitelka ji podala na školu v Tršicích, která s ní ukončila pracovní poměr kvůli údajnému zneužívání prvňáčků na škole v přírodě. Podle okresního soudu se ale zneužívání neprokázalo a učitelka dohledem žádné předpisy neporušila. S jeho závěry nesouhlasil ředitel školy Jaromír Vachutka, proto se dnes konal odvolací soud v Ostravě.

Soudce Otakar Pochmon dnes uvedl, že krajský soud přezkoumal rozsudek okresního soudu a a považuje ho za věcně správný. "Spadl mi kámen ze srdce, musím říct a jsem ráda, že jsem i přes tu nepříjemnou situaci u obou soudů do toho šla, protože obvinit učitele z něčeho takového a pak ho donutit tiše odejít, znamená, že ten člověk jednoho dne toho kostlivce ve skříni najde a pak už by mu nikdo nevěřil," řekla novinářům Fabiánová.

Dodala, že nyní má dvěma soudy potvrzeno, že měla pravdu. Zatím neví, zda se do školy vrátí. "O dalším působení na jednom, nebo druhém z mých pracovišť budeme teď velmi rokovat s rodiči a hledat nejlepší řešení pro všechny," uvedla Fabiánová. Zda se bude dál soudit kvůli poškození jména, zatím neví. "I toto budeme zvažovat, ale momentálně mám soudů až dost," dodala.

Kauza z loňska vyvolala v obci velké emoce. Část žáků z učitelčiny původní třídy tršickou školu opustila a dojíždí za Fabiánovou do sousedních Doloplaz, kde tamní škola učitelku zaměstnala.

"Jsme (s rozsudkem) spokojeni a uvidíme, co bude dál. Osobně nechám děti tam, kde jsou, nemáme zájem se vracet do Tršic a za situace, kdy je tam (ředitel tršické školy Jaromír) Vachutka a ten jeho zmanipulovaný učitelský sbor, to prostě nemá smysl," řekl jeden z rodičů Ondřej Dvořák.

Ředitel školy Vachutka byl do funkce jmenován a obec ho přes protesty rodičů nemohla odvolat, neměla k tomu zákonné důvody. Funkce mu končí 31. prosince 2017, řekla už dřív starostka obce. Její aktuální vyjádření ČTK shání. Dnešním rozsudkem byl Vachutka zklamán. "Počítali jsme, že i taková varianta může nastat," uvedl ředitel, který by považoval za lepší, kdyby byly vypracovány znalecké posudky. Soud však expertní posudky nepovažoval za potřebné, protože podle něj znalci neměli co posuzovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Likvidace speciálních pedagogů? Studium dle nové metodiky trvá déle než…

20.10.2017 15:49 Aktualizováno Olomouc/Praha - Osm vysokoškolských pracovišť vyzvalo ke změně nové metodiky speciální pedagogiky.…

Střet českých miliardářů: Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že…

17.10.2017 17:03 Aktualizováno Praha - Rodinná nadace Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům Andreje…

Učňáky volí Okamuru, gymnázia TOP 09. Vnitrostranický kritik Kalouska chce…

02.10.2017 15:10 Praha - Člen TOP 09, který si koupil gymnázium a snaží se v Praze rozjet americkou akademii,…

Udělování grantů se má změnit: Na nejlepší výzkumy až 10 milionů ročně,…

30.09.2017 11:15 Praha - Grantová agentura ČR (GA ČR) dosud může vědcům zaplatit tři roky bádání. Nově chce prosadit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama