Rada VŠ se připojí k protestnímu týdnu: Vláda jen slibuje, peníze v nedohlednu

Praha - Rada vysokých škol (RVŠ) není spokojená s postupem vlády při jednání o zvýšení rozpočtu vysokých škol. Připojila se proto k protestu, který už dříve na první říjnový týden ohlásila Česká konference rektorů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Vysoké školy žádají zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, kabinet zatím nerozhodl. V pátek bude se zástupci vysokých škol a školských odborů jednat o přípravě rozpočtu na příští rok ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

"Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na jaře tohoto roku opakovaně deklarovala svůj závazek navýšit rozpočet vysokého školství na rok 2018 o 4,5 miliardy korun. Tato částka je v nedohlednu a zatím ani jiné navýšení potvrzené nemáme," řekl předseda RVŠ Jakub Fišer.

Připomněl, že vláda už schválila zvýšení platů učitelů v ostatních segmentech školství o 15 procent a zvýšení platů v ostatních oblastech veřejné sféry o deset procent. "Fakt, že vysoké školy jsou opětovně jedinou oblastí veřejného sektoru, pro kterou dosud vláda nenalezla potřebné zdroje v době poměrně vysokého ekonomického růstu, je zcela neslučitelný s proklamovaným prioritním postavením této části vzdělávací soustavy," řekl.

RVŠ se proto připojila k dříve ohlášenému protestnímu Týdnu pro vzdělanost, který se uskuteční od 2. do 6. října, a vyzvala k zapojení i akademickou obec. Protestní týden vysokých škol by měl začít v Liberci na slavnostním zahájení akademického roku 2. a 3. října. Na středu 4. října se plánuje protest v Praze s pochodem z Národní třídy na Malou Stranu kolem ministerstva školství a ministerstva financí směrem k budově vlády. Další dva dny by se protesty měly konat ve všech ostatních městech, kde jsou vysoké školy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Likvidace speciálních pedagogů? Studium dle nové metodiky trvá déle než…

20.10.2017 15:49 Aktualizováno Olomouc/Praha - Osm vysokoškolských pracovišť vyzvalo ke změně nové metodiky speciální pedagogiky.…

Střet českých miliardářů: Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že…

17.10.2017 17:03 Aktualizováno Praha - Rodinná nadace Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům Andreje…

Učňáky volí Okamuru, gymnázia TOP 09. Vnitrostranický kritik Kalouska chce…

02.10.2017 15:10 Praha - Člen TOP 09, který si koupil gymnázium a snaží se v Praze rozjet americkou akademii,…

Udělování grantů se má změnit: Na nejlepší výzkumy až 10 milionů ročně,…

30.09.2017 11:15 Praha - Grantová agentura ČR (GA ČR) dosud může vědcům zaplatit tři roky bádání. Nově chce prosadit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama