Rada VŠ se připojí k protestnímu týdnu: Vláda jen slibuje, peníze v nedohlednu

Praha - Rada vysokých škol (RVŠ) není spokojená s postupem vlády při jednání o zvýšení rozpočtu vysokých škol. Připojila se proto k protestu, který už dříve na první říjnový týden ohlásila Česká konference rektorů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Vysoké školy žádají zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, kabinet zatím nerozhodl. V pátek bude se zástupci vysokých škol a školských odborů jednat o přípravě rozpočtu na příští rok ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

"Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na jaře tohoto roku opakovaně deklarovala svůj závazek navýšit rozpočet vysokého školství na rok 2018 o 4,5 miliardy korun. Tato částka je v nedohlednu a zatím ani jiné navýšení potvrzené nemáme," řekl předseda RVŠ Jakub Fišer.

Připomněl, že vláda už schválila zvýšení platů učitelů v ostatních segmentech školství o 15 procent a zvýšení platů v ostatních oblastech veřejné sféry o deset procent. "Fakt, že vysoké školy jsou opětovně jedinou oblastí veřejného sektoru, pro kterou dosud vláda nenalezla potřebné zdroje v době poměrně vysokého ekonomického růstu, je zcela neslučitelný s proklamovaným prioritním postavením této části vzdělávací soustavy," řekl.

RVŠ se proto připojila k dříve ohlášenému protestnímu Týdnu pro vzdělanost, který se uskuteční od 2. do 6. října, a vyzvala k zapojení i akademickou obec. Protestní týden vysokých škol by měl začít v Liberci na slavnostním zahájení akademického roku 2. a 3. října. Na středu 4. října se plánuje protest v Praze s pochodem z Národní třídy na Malou Stranu kolem ministerstva školství a ministerstva financí směrem k budově vlády. Další dva dny by se protesty měly konat ve všech ostatních městech, kde jsou vysoké školy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revize sporné inkluze? Zeman jednal s kandidátem na ministra školství

11.12.2017 15:52 Aktualizováno Lány - Prezident Miloš Zeman přijal dnes na zámku v Lánech kandidáta na ministra školství Roberta…

Rektoři vítají, že vysoké školy dostanou víc peněz. Přesto jsou prý jsou…

07.12.2017 18:11 Mladá Boleslav - Návrh státního rozpočtu pro vysoké školy na rok 2018 Česká konference rektorů (ČKR…

Peníze na růst platů ve školství mohou doplatit kraje z rezerv nebo fondů…

28.11.2017 19:04 Praha - Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) říká, že kraje by měly 1,3 procenta peněz na…

Vláda bude schvalovat nové profesory, je mezi nimi i Třeštíková

25.11.2017 11:52 Praha - Profesorský dekret by tentokrát mělo dostat 52 akademiků. Jde o návrhy, které vědecké rady…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama