Rada VŠ se připojí k protestnímu týdnu: Vláda jen slibuje, peníze v nedohlednu

Praha - Rada vysokých škol (RVŠ) není spokojená s postupem vlády při jednání o zvýšení rozpočtu vysokých škol. Připojila se proto k protestu, který už dříve na první říjnový týden ohlásila Česká konference rektorů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Vysoké školy žádají zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, kabinet zatím nerozhodl. V pátek bude se zástupci vysokých škol a školských odborů jednat o přípravě rozpočtu na příští rok ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

"Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na jaře tohoto roku opakovaně deklarovala svůj závazek navýšit rozpočet vysokého školství na rok 2018 o 4,5 miliardy korun. Tato částka je v nedohlednu a zatím ani jiné navýšení potvrzené nemáme," řekl předseda RVŠ Jakub Fišer.

Připomněl, že vláda už schválila zvýšení platů učitelů v ostatních segmentech školství o 15 procent a zvýšení platů v ostatních oblastech veřejné sféry o deset procent. "Fakt, že vysoké školy jsou opětovně jedinou oblastí veřejného sektoru, pro kterou dosud vláda nenalezla potřebné zdroje v době poměrně vysokého ekonomického růstu, je zcela neslučitelný s proklamovaným prioritním postavením této části vzdělávací soustavy," řekl.

RVŠ se proto připojila k dříve ohlášenému protestnímu Týdnu pro vzdělanost, který se uskuteční od 2. do 6. října, a vyzvala k zapojení i akademickou obec. Protestní týden vysokých škol by měl začít v Liberci na slavnostním zahájení akademického roku 2. a 3. října. Na středu 4. října se plánuje protest v Praze s pochodem z Národní třídy na Malou Stranu kolem ministerstva školství a ministerstva financí směrem k budově vlády. Další dva dny by se protesty měly konat ve všech ostatních městech, kde jsou vysoké školy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reforma ve financování škol? Podle ODS hrozí katastrofa, vláda to odmítá

17.03.2018 14:43 Praha - Návrh ODS na odklad rozsáhlé změny ve financování regionálního školství o deset let vláda…

Poslanci navrhli úpravu přijímání dětí do přípravných tříd

06.03.2018 09:00 Praha - Okruh dětí, které mohou navštěvovat přípravné třídy základních škol, by se mohl opět…

Rozvrat mateřských škol? Vláda navzdory ostré kritice odmítla návrh ODS

21.02.2018 15:25 Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) nepodpořila návrh ODS na zrušení povinné mateřské školy pro…

První pomoc mohou poskytnout i děti. Výuka na školách je ale bídná

17.02.2018 11:28 Praha - Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Její výuka je ale na českých školách různá a v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama