Ministerstvo školství chce upravit vyhlášku o inkluzi

Praha – Ministerstvo školství (MŠMT) uvádí, že vyhláška o společném vzdělávání dětí ve školách, která byla schválena loni v září má technické nedostatky a vnitřní rozpory. Schválení nového nastavení inkluze loni vyvolalo bouřlivé diskuse mezi jejími zastánci a odpůrci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ministerstvo školství

Úřad chce vyhlášku upravit technickou novelou, která by mohla platit od 1. září a měla by odstranit mimo jiné problémy s přetížením pedagogicko-psychologických poraden a snížit administrativní zátěž škol. Resort předpokládá, že ministr Stanislav Štech (za ČSSD) by ji mohl podepsat do konce srpna.

K návrhu zaslalo zásadní připomínky několik ministerstev i ombudsmanka. Nejde podle nich o technickou novelu, ale o změny, které by mohly mít dopad na celé fungování inkluze. „V současnosti MŠMT připomínky vypořádává, přičemž se v jednáních o připomínkách daří MŠMT ve většině bodů novely návrh obhájit," uvedlo tiskové oddělení úřadu. Jde o vyhlášku ministerstva, kterou neschvaluje vláda.

Schválení nového nastavení inkluze loni vyvolalo bouřlivé diskuse mezi jejími zastánci a odpůrci, i když většina zdravotně postižených nebo jinak znevýhodněných dětí měla nárok na docházku do běžné školy od roku 2005. Výjimkou byly hlavně děti s lehkým mentálním postižením, které se vzdělávaly převážně odděleně. Vyhláška má za cíl zlepšit podporu pro děti s handicapem a umožnit školám čerpat na ni peníze od státu.

Podle ministerstva financí však nové podmínky společného vzdělávání zatěžují státní rozpočet daleko více, než uváděly původní odhady ministerstva školství. To při přípravě vyhlášky loni uvádělo nárůst výdajů rozpočtu pro rok 2016 o 410 milionů korun, pro letošek o jednu miliardu korun a na příští rok o 1,5 miliardy korun. Skutečné výdaje byly ale v loňském roce 589 milionů korun, za leden až červen letošního roku zhruba 1,5 miliardy korun a pro příští rok se nyní odhadují téměř čtyři miliardy korun.

Navrhované změny ve vyhlášce by mohly podle MŠMT vést k větší efektivitě a finanční úspoře, kterou však nelze upřesnit. Ministerstvo financí proto s novelou nesouhlasí a požaduje přepracování celého rozsahu podpůrných opatření a toho, kolik peněz stojí.

K návrhu má připomínky také ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo spravedlnosti a úřad ombudsmanky, kterým se nelíbí zejména záměr umožnit ve speciálních školách vznik tříd pro různě handicapované děti. Podle nich by to mohlo vést k návratu praxe bývalých zvláštních škol, které vzdělávaly vedle žáků s lehkým mentálním postižením i žáky s poruchami chování a problémy s učením, mezi kterými byly často Romové.

„Pokud bude ve snaze o zachování současných kapacit některých speciálních škol plošně umožněno zřizovat speciální školy s třídami pro různá postižení, bude výrazně ohrožena kvalita výuky a poskytované speciálněpedagogické péče," obává se MPSV. Spolu s ombudsmankou Annou Šabatovou zdůrazňuje, že návrh výrazně zasahuje do práv dětí a do organizace speciálního školství. Podle Šabatové navrhovaná úprava upřednostňuje zájmy zřizovatelů, poraden a škol před zájmy dítěte.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První pomoc mohou poskytnout i děti. Výuka na školách je ale bídná

17.02.2018 11:28 Praha - Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Její výuka je ale na českých školách různá a v…

Hrozí v Česku krveprolití? Musíme se připravit, jedna poučka vám může…

15.02.2018 22:13 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle bezpečnostního experta Andora Šándora by se měla ve školách opět zavést branná…

Bezpečnost českých škol? Stát se nestará, školy vyburcoval až útok ve Žďáru

15.02.2018 19:08 Aktualizováno Praha - Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve…

Spor Ošťádala se Zemanem bude znovu řešit městský soud

15.02.2018 16:09 Praha/Brno - Městský soud v Praze musí opět řešit spor fyzika Ivana Ošťádala s prezidentem Milošem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama