Agresivní děti na základních školách: Vyloučit nejdou, výchova nepomáhá. Co s nimi?

Školní rok skončil a děti se vrátí do lavic opět až v září. Učitelé se tak opět budou muset vyrovnávat s agresivitou některých z nich. Nemají přitom mnoho možností jak takové situace řešit a rodiče často nejsou nápomocní. Z povinné školní docházky není možné dítě vyloučit a náprava chování bývá složitá.

Přidejte svůj názor 91 komentářů

Agresivní děti na základních školách jsou často neřešitelným problémem

Jak dětská agresivita vypadá a co je její příčinou?

„Agresivní chování, šikana a kyberšikana patří mezi nejvíce rozšířené formy rizikového chování ve školách. Škála agresivního chování je velmi široká, od agresivního vyjadřování (verbální agresivita), přes fyzické napadání spolužáků i pedagogických pracovníků až po systematické napadání a ubližování, které lze označit jako šikana,“ definovala pro server EuroZprávy.cz mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

Hlavní příčinu dětské agresivity je třeba hledat doma. „Příčin může být mnoho, ale dle mého názoru je třeba je hledat ve spolupráci s rodiči, komunikovat s nimi, pokud je to možné. Nebo se alespoň zajímat o rodinné zázemí dítěte,“ uvedla pro náš server Renata Konopíková z webu AZ Rodina, která se problematikou zabývá.

Ta doporučuje především poklidné řešení domluvou: „Pokud má škola výchovného poradce, měl by být schopen s dítětem mluvit, nenásilným způsobem zjistit pravděpodobné příčiny a na jejich základě se rozhodnout, s kým a jak je vhodné problém dál řešit,“ vysvětlila Konopíková.

Výchovná opatření nestačí

Pouze dítě napomenout nebo mu uložit třeba ředitelskou důtku problém u chronických agresorů nevyřeší. „Výchovná opatření pomáhají ve zcela ojedinělých případech, kdy se jedná o momentální zkrat v chování,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz ředitel ZŠ Londýnská Martin Ševčík.

Podle něj je možné žákovi přidělit asistenta pedagoga, který zajistí plný dohled. Rodičům se doporučuje zajistit pro dítě terapii, ale největší problém je, že se řešení problému často vyhýbají. „Rodiče mohou poměrně dlouho kličkovat před účastí na jednání a to i když je zapojeno Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) či Policie ČR. Chybí tam hrozba nějaké pokuty,“ postěžoval si Ševčík.

Právě OSPOD je podle Ševčíka možné kontaktovat v případě, že spolupráce s rodinou nefunguje. „Školy v některých případech OSPOD kontaktují,“ potvrdila pro server EuroZprávy.cz Dagmar Kubíčková, která tento odbor vede pro Prahu 8. Na další otázky však odmítla odpovědět s tím, že „je problematika příliš složitá“.

S kontaktováním instituce nesouhlasí Konopíková: „Nemyslím si, že je to o odbornosti nebo instituci, ale o konkrétních lidech,“ popsala. Podle ní je spíše důležité se obracet na odborníky, se kterými má škola zkušenosti, že jednají skutečně lidsky a v zájmu dítěte.

Povinná docházka nelze vyloučením ukončit

„V rámci základního vzdělání nelze žáky vyloučit,“ konstatoval ředitel Ševčík. Základní škola tak může svého studenta vyloučit až z velmi závažných důvodů pouze v případě, že již základní vzdělání dokončil. „Žáka lze vyloučit ze školy v případech velmi závažných forem agresivního chování, opakovaného násilí a po rozhodnutí výchovné komise, a to pouze v případě, že splnil povinnou školní docházku,“ upřesnila mluvčí Bílá.

Školy tak mohou jen na krátkou dobu přerušit studium žáka a pokusit se o vyřešení ve spolupráci s rodiči, pedagogicko-psychologickou poradnou či v nejzazším případě umístit žáka do diagnostického ústavu. Takové umístění může být buď dobrovolné na žádost rodičů nebo ho může přikázat OSPOD.

Vstupte do diskuze (91)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Romové a vzdělání? Chybí jim motivace, ztrácejí své sny, vysvětluje…

15.11.2017 16:49 Ostrava - Organizátorka romských komunit v Ostravě Jolana Šmarhovyčová dnes řekla, že diskriminace…

Tam by sednul granát, psali lidé. Ministr odsoudil komentáře k fotce…

09.11.2017 17:09 Teplice - Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) odsoudil výhrůžky, které se na sociálních…

Syn britské královny přijíždí do Česka, ocení aktivní mladé lidi

29.10.2017 07:52 Praha - Nejmladší syn britské panovnice Alžběty II. princ Edward dnes přijíždí do České republiky.…

Likvidace speciálních pedagogů? Studium dle nové metodiky trvá déle než…

20.10.2017 15:49 Aktualizováno Olomouc/Praha - Osm vysokoškolských pracovišť vyzvalo ke změně nové metodiky speciální pedagogiky.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama