Agresivní děti na základních školách: Vyloučit nejdou, výchova nepomáhá. Co s nimi?

Školní rok skončil a děti se vrátí do lavic opět až v září. Učitelé se tak opět budou muset vyrovnávat s agresivitou některých z nich. Nemají přitom mnoho možností jak takové situace řešit a rodiče často nejsou nápomocní. Z povinné školní docházky není možné dítě vyloučit a náprava chování bývá složitá.

Přidejte svůj názor 91 komentářů

Agresivní děti na základních školách jsou často neřešitelným problémem

Jak dětská agresivita vypadá a co je její příčinou?

„Agresivní chování, šikana a kyberšikana patří mezi nejvíce rozšířené formy rizikového chování ve školách. Škála agresivního chování je velmi široká, od agresivního vyjadřování (verbální agresivita), přes fyzické napadání spolužáků i pedagogických pracovníků až po systematické napadání a ubližování, které lze označit jako šikana,“ definovala pro server EuroZprávy.cz mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

Hlavní příčinu dětské agresivity je třeba hledat doma. „Příčin může být mnoho, ale dle mého názoru je třeba je hledat ve spolupráci s rodiči, komunikovat s nimi, pokud je to možné. Nebo se alespoň zajímat o rodinné zázemí dítěte,“ uvedla pro náš server Renata Konopíková z webu AZ Rodina, která se problematikou zabývá.

Ta doporučuje především poklidné řešení domluvou: „Pokud má škola výchovného poradce, měl by být schopen s dítětem mluvit, nenásilným způsobem zjistit pravděpodobné příčiny a na jejich základě se rozhodnout, s kým a jak je vhodné problém dál řešit,“ vysvětlila Konopíková.

Výchovná opatření nestačí

Pouze dítě napomenout nebo mu uložit třeba ředitelskou důtku problém u chronických agresorů nevyřeší. „Výchovná opatření pomáhají ve zcela ojedinělých případech, kdy se jedná o momentální zkrat v chování,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz ředitel ZŠ Londýnská Martin Ševčík.

Podle něj je možné žákovi přidělit asistenta pedagoga, který zajistí plný dohled. Rodičům se doporučuje zajistit pro dítě terapii, ale největší problém je, že se řešení problému často vyhýbají. „Rodiče mohou poměrně dlouho kličkovat před účastí na jednání a to i když je zapojeno Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) či Policie ČR. Chybí tam hrozba nějaké pokuty,“ postěžoval si Ševčík.

Právě OSPOD je podle Ševčíka možné kontaktovat v případě, že spolupráce s rodinou nefunguje. „Školy v některých případech OSPOD kontaktují,“ potvrdila pro server EuroZprávy.cz Dagmar Kubíčková, která tento odbor vede pro Prahu 8. Na další otázky však odmítla odpovědět s tím, že „je problematika příliš složitá“.

S kontaktováním instituce nesouhlasí Konopíková: „Nemyslím si, že je to o odbornosti nebo instituci, ale o konkrétních lidech,“ popsala. Podle ní je spíše důležité se obracet na odborníky, se kterými má škola zkušenosti, že jednají skutečně lidsky a v zájmu dítěte.

Povinná docházka nelze vyloučením ukončit

„V rámci základního vzdělání nelze žáky vyloučit,“ konstatoval ředitel Ševčík. Základní škola tak může svého studenta vyloučit až z velmi závažných důvodů pouze v případě, že již základní vzdělání dokončil. „Žáka lze vyloučit ze školy v případech velmi závažných forem agresivního chování, opakovaného násilí a po rozhodnutí výchovné komise, a to pouze v případě, že splnil povinnou školní docházku,“ upřesnila mluvčí Bílá.

Školy tak mohou jen na krátkou dobu přerušit studium žáka a pokusit se o vyřešení ve spolupráci s rodiči, pedagogicko-psychologickou poradnou či v nejzazším případě umístit žáka do diagnostického ústavu. Takové umístění může být buď dobrovolné na žádost rodičů nebo ho může přikázat OSPOD.

Vstupte do diskuze (91)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školní bufety se vrátí k normálnosti? Pamlsková vyhláška byla paskvil

24.05.2018 15:31 Praha - Vyhláška o prodeji potravin ve školách bude od září mírnější. Budou v ní upraveny současné…

Zvýšení příplatků pro učitele? Vláda se k návrhu postavila neutrálně

23.05.2018 11:46 Praha - Zvýšení příplatků třídním učitelům a pedagogům za specializované činnosti až na 3500 korun…

Konec hádek o dotace? Sportovce bude nově oceňovat ministerstvo

23.05.2018 10:30 Praha - Ministerstvo školství dostane možnost odměňovat úspěšné sportovce. Úpravu nařízení, podle…

Ministerstvo a Pedagogická komora se střetly kvůli inkluzi

22.05.2018 19:27 Praha - Ministerstvo školství zřejmě navrhne zrušení přednostního vzdělávání handicapovaných dětí v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama