Málo vysokoškolsky vzdělaných Čechů? Přichází zvrat. Nejhůř je na tom Rumunsko

Praha - Česko patří podle Eurostatu mezi šest zemí s nejnižším podílem mladých lidí, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání. Ministerstvo školství pro EuroZprávy.cz uvedlo, že podíl takto vzdělaných lidí se však u nás neustále zvyšuje, navíc máme silné sekundární školství, podobně jako sousední Německo.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

studium

Jak je na tom Česká republika s počtem vysokoškolsky vzdělaných lidí? V porovnání s ostatními evropskými státy nikterak oslnivě, nicméně vývojový trend je pozitivní. Eurostat nedávno zveřejnil statistická data, která zkoumají počty vysokoškolsky vzdělaných lidí, kterým je 30 – 34 let. Tzv. Terciární vzdělání zahrnuje jak úspěšně dokončené bakalářské, magisterské, tak doktorské studium. Řadí se k němu ale také vzdělání, jež člověk získá na vyšší odborné škole.

Podle dat Eurostatu má v Česku k loňskému roku 32,8 procenta lidí, kterým je 30 – 34 let, terciární vzdělání. Lépe na tom jsou ženy (38,7 procenta) oproti mužům (27,2 procenta). Česko si oproti minulým sledovaným obdobím polepšilo. V roce 2002, tedy krátce před stupem Česka do Unie, jsme měli jen 12,6 procent takto vzdělaných lidí. Česká republika si přitom v rámci Strategie Evropa 2020 vytyčila, že chce dosáhnout 40 procent takto vzdělaných lidí do roku 2020. Chybí ji tedy přes sedm procent.

Česko tak patří mezi šest zemí Evropské unie, kde je podíl takto vzdělaných jedinců nejnižší. Nejhůře je na tom Rumunsko (25,6 procenta), dobře si nevede ani Itálie (26,2 procenta) nebo Slovensko (31,5 procenta). To potvrzuje i Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, zmiňuje však, že trend v této věci hovoří jasně. "Česká republika navíc v posledních desetiletích zaznamenává jeden z nejrychlejších nárůstů podílu osob s terciárním vzděláním. Vzhledem k relativně vysokému podílu osob, které vstupují do terciárního vzdělávání, bude navíc podíl mladých lidí s terciárním vzděláním v následujících letech stále rychle stoupat," sdělilo ministerstvo pro EuroZprávy.cz.

Podle ministerstva je to důsledkem dlouhodobé politiky rozšiřování přístupu k terciárnímu vzdělávání. "Část absolventů těžících z této politiky však ještě nepřekročila věk 30 let a zmiňovaný statistický indikátor je proto nezahrnuje," dodává ministerstvo.

Ministerstvo školství v tomto smyslu zmiňuje svůj Dlouhodobý záměr vzdělávání na období 2016-2020. Zde je původně plánovaných 40 procent zmírněno na 35 procent mladých lidí, kteří by měli v daném věkovém rozpětí mít vysokoškolské vzdělání.

V České republice funguje přes 60 vysokých škol. Z toho je 26 veřejných vysokých škol, dvě státní a kolem čtyřiceti soukromých vysokých škol. Česká republika však stále patří mezi evropské země, které mají nejnižší podíl mladých vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Na druhém konci žebříčku je překvapivě postkomunistická Litva, disponuje téměř 60 procenty mladými lidmi, kteří dosáhli terciárního vzdělání. Dobře je na tom také Lucembursko, Kypr a Irsko. Průměrné hodnoty, která pro celou Unii činí 39 procent, dosahuje Španělsko a Rakousko. Ministerstvo školství označilo případ Litvy jako "extrémní příklad" s nejvyšším podílem mladých osob s terciárním vzděláním.

"ČR má tradičně silný sektor sekundárního vzdělávání, zejména střední průmyslové vzdělávání, které stále částečně supluje profesně zaměřené terciární vzdělávání, které je na místo toho rozvíjeno v některých zahraničních zemích," dodává ministerstvo. Podobně je na tom podle ministerstva například sousední Německo. 

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Likvidace speciálních pedagogů? Studium dle nové metodiky trvá déle než…

20.10.2017 15:49 Aktualizováno Olomouc/Praha - Osm vysokoškolských pracovišť vyzvalo ke změně nové metodiky speciální pedagogiky.…

Střet českých miliardářů: Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že…

17.10.2017 17:03 Aktualizováno Praha - Rodinná nadace Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům Andreje…

Učňáky volí Okamuru, gymnázia TOP 09. Vnitrostranický kritik Kalouska chce…

02.10.2017 15:10 Praha - Člen TOP 09, který si koupil gymnázium a snaží se v Praze rozjet americkou akademii,…

Udělování grantů se má změnit: Na nejlepší výzkumy až 10 milionů ročně,…

30.09.2017 11:15 Praha - Grantová agentura ČR (GA ČR) dosud může vědcům zaplatit tři roky bádání. Nově chce prosadit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama