Valachová byla aktivní ministryní školství, shodují se odborníci

Praha – Končící ministryně školství Kateřina Valachová (ĆSSD) patřila k těm nejaktivnějším hlavám resortu školství. Myslí si to zástupci škol, školští odborníci a někteří krajští politici. Valachová v úterý oznámila, že k 31. květnu podá demisi. Rozhodla se tak kvůli kauze dotací pro sport, kterou řeší policie. 

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Kateřina Valachová, ministryně školství

Odborníci oceňují zejména to, že se snažila pro vzdělávání zajistit víc peněz. K jejímu působení na ministerstvu mají ale i výtky v souvislosti s reformami, které prosadila. Valachová svůj odchod zdůvodnila tím, že nechce sloužit ministru financí Andreji Babišovi (ANO) jako záminka k odvádění pozornosti od jeho vlastních problémů.

Nástupcem Valachové by se zřejmě mohl stát její náměstek Stanislav Štech. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák však dnes řekl, že sociální demokraté za Valachovou zatím náhradu nemají. Štech patřil mezi favority na post ministra už po odchodu předchůdce Valachové Marcela Chládka z funkce. Sám Štech deníku Právo řekl, že bude-li osloven premiérem, bude o tom uvažovat.

Valachová byla podle expertů pracovitá ministryně. „Na to, jak málo měla času, tak se opravdu snažila o nějaké jasné změny - a některých se jí podařilo dosáhnout," řekl ČTK odborný konzultant vzdělávací společnosti EDUin Tomáš Feřtek. S ním souhlasí předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček, podle kterého se pro školství snažila udělat, co mohla.

Feřtek uvedl, že bylo znát, že je Valachová právnička. „Ona na to šla hodně přes zákony a předpisy, což v některých případech bylo dobře, v některých to bylo hůř, protože vznikla spousta legislativních opatření, která jsou ne vždy ta správná a šikovná," uvedl Feřtek. Ocenil ale to, že přesně určila, jak mají růst platy ve školství. Do roku 2020 by se měly zvednout na 130 procent průměrné mzdy. Feřtek se domnívá, že tohoto požadavku se může držet jakýkoli další ministr.

Vesměs pozitivně zhodnotily působení ministryně předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová.

V reakcích ředitelů se však objevují i kritické výtky. „Práci paní ministryně hodnotím jako sled ukvapených a nedomyšlených reforem, které nebyly řádně diskutovány s odbornou veřejností. Konkrétně mám na mysli připravovanou reformu financování školství, inkluzi, ale i takové záležitosti, jako je ´pamlsková vyhláška´," řekl dnes ČTK ředitel Gymnázia Hejčín v Olomouci Karel Goš.

Velké škody ve školství způsobila Valachová podle ředitele společnosti Scio Ondřeje Šteffla, podle kterého ministryně prosadila řadu nesociálních opatření, mezi něž podle něj patří jednotné přijímací zkoušky na střední školy, povinná maturita z matematiky a povinný poslední ročník mateřské školy. Nelíbí se mu ani reforma financování regionálního školství a vytýká Valachové, že byla proti zakládání nových soukromých škol.

Odboráři považují Valachovou za nejkomunikativnější ze všech dosavadních ministrů. Za úspěšnou šéfku resortu označil přes některé výhrady Valachovou náměstek libereckého primátora Ivan Langr (Změna pro Liberec). „Vrátila školství po dlouhých letech na výsluní společenské diskuze a zájmu," řekl ČTK. Podle něj kroky Valachové směřovaly k posílení vzdělávání jako podmínce dalšího rozvoje země, i když je kvůli jejich načasování či obtížnému uvedení do praxe kritizoval. Byl například proti spádovosti mateřských škol či způsobu zavádění inkluze, kterou ale podporuje.

Šéfa programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karla Strachotu naopak uvedla, že Valachová nevěnovala pozornost občanskému vzdělávání, mediální gramotnosti či výuce moderních českých dějin.

Spolupráci s Valachovou si naopak pochvalují jihomoravský hejtman Bohumil Šimek i brněnský primátor Petr Vokřál (oba ANO). "Paní ministryně Valachová je jedna z nejschopnějších lidí, co kdy na tom postu byl. Co jsme si dohodli, to platilo," řekl ČTK Vokřál. Podle něj je Valachová obětí současné situace. „My (ANO) jsme neřekli, že musí odejít, ale že se musí měřit stejným metrem. Celé je to nešťastné," uvedl Vokřál.

Jako zdatnou ministryni vnímá Valachovou i Šimek. "Spolupráce s ní je vždy dobrá a má výsledky," řekl hejtman. Zmínil hlavně podporu konání závodů Moto GP v Brně a slib dosud nejvyšších dotací na ně, a to 70 milionů korun.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reforma ve financování škol? Podle ODS hrozí katastrofa, vláda to odmítá

17.03.2018 14:43 Praha - Návrh ODS na odklad rozsáhlé změny ve financování regionálního školství o deset let vláda…

Poslanci navrhli úpravu přijímání dětí do přípravných tříd

06.03.2018 09:00 Praha - Okruh dětí, které mohou navštěvovat přípravné třídy základních škol, by se mohl opět…

Rozvrat mateřských škol? Vláda navzdory ostré kritice odmítla návrh ODS

21.02.2018 15:25 Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) nepodpořila návrh ODS na zrušení povinné mateřské školy pro…

První pomoc mohou poskytnout i děti. Výuka na školách je ale bídná

17.02.2018 11:28 Praha - Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Její výuka je ale na českých školách různá a v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama