Maturity rozvířila centrální oprava slohovek. Nákladný nesmysl, varuje pro EZ expert

Praha – Tento týden proběhla první část státní maturitní zkoušky. Studenti absolvovali písemní práce z českého jazyka a literatury. Letos se vrátilo centrální hodnocení slohových prací, které dříve hodnotili učitelé jednotlivých škol. Centrální hodnocení by podle ministerstva školství mělo být objektivnější, podle Václava Klause mladšího (ODS) jde však o nesmysl. CERMAT ho naopak hájí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Studium na maturitu vyžaduje čas i píli

Maturitní zkouška z českého jazyka a literatury začala studentům středních škol toto úterý. Studenti nyní psali maturitní slohové práce. Mohli si vybrat jedno z deseti témat. Hodnocení maturitních slohových prací se však po pěti letech vrátilo ke konceptu centrálního hodnocení. Do výsledků tak nebudou moci zasahovat učitelé českého jazyka z jednotlivých středních škol. Podle ČTK s tím nesouhlasí Společnost učitelů českého jazyka a literatury, podle které je centrální hodnocení založené na zastaralých teoriích o slohových útvarech. Expert na problematiku školství z ODS Václav Klaus mladší je vůči centrálnímu hodnocení taktéž skeptický.

Klaus proti centrálnímu hodnocení, CERMAT ho považuje za spolehlivější

„Je to úplně nesmyslné a centrálně se slohy opravovat nedají, přináší to spoustu agendy, školení. Opravovat je jednotně nelze a nebo když, tak z toho bude jenom paskvil, který bude hodnotit maximálně tak gramatiku,“ řekl pro EuroZprávy.cz Klaus. Kritizuje hlavně vysoké náklady, mimo jiné na opravovatele prací. „Od toho jsou na školách češtináři, co ty děti znají,“ zmínil Klaus.

Podle ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jiřího Zíky je však centrální hodnocení spolehlivější. "Určitě je to srovnatelnější hodnocení. Hodnocení dělají hodnotitelé centrálně vyškolení, kteří tak mají srovnatelný pohled na kvalitu.." uvedl pro EuroZprávy.cz.

Český jazyk a literatura je letos jedním z povinných předmětů, jako druhý si studenti ještě stále mohli vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Od roku 2021 by měly být na gymnáziích povinné všechny tři předměty, na ostatních školách o rok později. Václav Klaus mladší souhlasí se všemi předpokládanými povinnými předměty. „Matematika se nikdy neměla rušit jako maturitní předmět,“ myslí si Klaus. S plánem povinné maturity ze všech třech předmětů také vítá.

Je prý nesmyslné, aby bylo 6 různých druhů maturit

Podle něho taková úprava měla existovat už dávno, ale každý ministr školství spuštění nějaké novinky vždy posunul na dobu, kdy už nebude ve funkci. „Učení těchto předmětů zabírá tři čtvrtiny času výuky na těch školách,“ dodal Klaus. Povinná a jednotná maturitní zkouška z matematiky, cizího jazyka a českého jazyka by podle něho měla být zavedena na všech školách, kde se maturitní zkouška vykonává. „Je nesmyslné, aby bylo 6 různých druhů maturit,“ uzavírá.

Podle harmonogramu maturitních zkoušek, který je na internetových stránkách společnosti CERMAT, která státní maturitu zajišťuje se budou konat didaktické testy z matematiky a písemná zkouška z cizího jazyka v týdnu od 2. května, následovat bude didaktický test z češtiny a angličtiny a dalších cizích jazyků. Konat se pak bude také test z nepovinného předmětu Matematika+, který vyžadují některé vysoké školy k přijetí.

Žáci si mohli v úterní zkoušce pro svoji slohovou práci vybrat z deseti témat. Mezi tématy byla kromě Národního obrození také problematika prokrastinace nebo „Nudný účetní a jiné stereotypy,“.

Ředitel CERMATU Zíka upřesnil, že témata byla pečlivě konzultována. "Témata volí a rozhoduje o nich předmětový koordinátor  - ředitelka sekce evalučaních nástrojů po diskuzi s Ústavem pro českou literaturu a Ústavem pro jazyk český," sdělil pro EZ. Konkrétní stížnosti na průběh maturitní zkoušky na školách zatím CERMAT nezaznamenal. 

Proces zpracování maturitních prací se neobešel bez problémů. Nastaly technické problémy při skenování jednotlivých maturitních archů. Přetížené byly také linky pro poskytnutí technické pomoci jednotlivým maturitním komisařům a ředitelům.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rektoři vítají, že vysoké školy dostanou víc peněz. Přesto jsou prý jsou…

07.12.2017 18:11 Mladá Boleslav - Návrh státního rozpočtu pro vysoké školy na rok 2018 Česká konference rektorů (ČKR…

Peníze na růst platů ve školství mohou doplatit kraje z rezerv nebo fondů…

28.11.2017 19:04 Praha - Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) říká, že kraje by měly 1,3 procenta peněz na…

Vláda bude schvalovat nové profesory, je mezi nimi i Třeštíková

25.11.2017 11:52 Praha - Profesorský dekret by tentokrát mělo dostat 52 akademiků. Jde o návrhy, které vědecké rady…

Vláda dostane návrhy na jmenování 11 rektorů, poslední slovo má Zeman

25.11.2017 11:20 Praha - Ministerstvo školství předloží vládě návrhy na jmenování rektorů 11 univerzit a vysokých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama