Strašák matematika: Bude se z ní povinně maturovat i na většině odborných škol

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na dnešním jednání prosadila, že povinné maturity z matematiky budou od školního roku 2021/2022 i na středních odborných školách. Gymnázia trvají na tom, aby povinná maturita z matematiky začala na všech typech škol najednou.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Školství

Vláda o povinné maturitě z matematiky jednala v prosinci. Tehdy pouze schválila, že bude od jara 2021 zavedena na gymnáziích a lyceích. Dnes se shodla na zbývající úpravě. "První maturantské ověřování v těchto oborech proběhne na jaře 2022, pouhopouhý rok po gymnáziích a lyceích a já si myslím, že takhle je to fér," uvedla Valachová.

Zkoušky z matematiky nebudou pouze na uměleckých, zdravotnických a sociálních oborech. Valachová novinářům řekla, že naopak povinná maturita z matematiky bude na zemědělských oborech. Proti tomu byli lidovečtí ministři.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vláda rozhodla o jeden hlas. "Schválený návrh je nekoncepční, nesprávný a úroveň středního odborného školství nezvýší," uvedl. Valachová trvá na tom, že vynětí zemědělských oborů by nedávalo smysl. "Představte si, že například agropodnikání jako zemědělský obor by maturitu z matematiky nemělo, a naopak ekonomika jako ekonomický obor by měla," řekla novinářům během jednání kabinetu.

Jurečka také míní, že schválený výčet oborů poškodí odborné obory. "Střední odborné školy nemají takovou dotaci hodin, jako mají například gymnázia, přesto po nich budeme chtít stejnou úroveň zkoušky," řekl.

Gymnáziím vadí nejednotnost přístupu

"Státní maturity jsou nastavené jako jednotné, tak by jednotné měly být," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Do školského zákona, který bude Senát projednávat kvůli reformě financování škol, bude senátor Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) prosazovat změnu, která by začátek sjednotila. Pokud by se to nepodařilo, následovala by ústavní stížnost.

Psali jsme:  

Valachová s tím zásadně nesouhlasí. "Pokus nabourávat změny financování škol v Senátu přílepkem, a ohrožovat tak jejich start, je šokující. Ústavní stížnost je za stávajícího stavu absurdní," uvedla ve vyjádření pro média. Považuje to za snahu o zviditelnění se na neexistujícím problému. "Zájem o víceletá gymnázia neklesne kvůli jednomu roku, nemluvě o tom, že pokud se změní financování regionálního školství, nebude již platit financování na žáka," doplnila.

Předseda Unie školských asociací (CZESHA) Jiří Zajíček ČTK řekl, že by společný start povinné maturity z matematiky podpořil, pokud by byl až v roce 2022. "Některé obory, které jsou v tom zahrnuty, nyní nemají dostatečnou hodinovou dotaci. Musejí se na to připravit," uvedl. Rozhodnutí vlády, která schválila povinnou maturitu z matematiky pro 104 oborů, přivítal. "Je to to, co jsme prosazovali," doplnil.

Ve školách s povinnou maturitou z matematiky se bude maturovat povinně také z cizího jazyka. Bude povinný i pro všechny školy, které nebudou mít povinnou matematiku. Jejich žáci si tak nebudou moci volit mezi cizím jazykem a matematikou jako dosud. Bude se to týkat i odborných škol v roce, kdy bude matematika povinná jen na gymnáziích.

Zajíček je přesvědčen, že žáci technicky zaměřených škol, kteří budou mít zájem pokračovat na technických VŠ, si budou matematiku volit jako nepovinný předmět. "Vysoké školy totiž budou maturitu z matematiky vyžadovat," poznamenal.

Schválení povinné maturity z matematiky na odborných školách přivítal předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát. "Jsem rád, že to takhle dopadlo," řekl ČTK. Považuje to za samozřejmé, protože od první třídy až po maturitu se učí tři základní předměty - český jazyk, cizí jazyk a matematika.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Romové a vzdělání? Chybí jim motivace, ztrácejí své sny, vysvětluje…

15.11.2017 16:49 Ostrava - Organizátorka romských komunit v Ostravě Jolana Šmarhovyčová dnes řekla, že diskriminace…

Tam by sednul granát, psali lidé. Ministr odsoudil komentáře k fotce…

09.11.2017 17:09 Teplice - Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) odsoudil výhrůžky, které se na sociálních…

Syn britské královny přijíždí do Česka, ocení aktivní mladé lidi

29.10.2017 07:52 Praha - Nejmladší syn britské panovnice Alžběty II. princ Edward dnes přijíždí do České republiky.…

Likvidace speciálních pedagogů? Studium dle nové metodiky trvá déle než…

20.10.2017 15:49 Aktualizováno Olomouc/Praha - Osm vysokoškolských pracovišť vyzvalo ke změně nové metodiky speciální pedagogiky.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama