Dobešovo školství zřejmě sklidí mezinárodní ostudu
Praha – Josef Dobeš se zřejmě zaslouží o další mezinárodní ostudu naší republiky. Server Aktuálně.cz informuje o jeho odmítnutí vyhlášek, které mají usnadnit financování pedagogických asistentů.
doporučujeme
Svět je v krizi už od roku 1947. Už Einstein varoval před hrůzami, které nás čekají
Exprezident George Bush starší byl hospitalizován kvůli infekci, onemocněl den po pohřbu manželky
Krveprolití v Torontu: Řidič dodávkou vjel na chodník, zabil deset lidí
Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce Alain Delon opustit svět bez lítosti?
Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější než český
Zničil vám krtek zahrádku? Vyžeňte ho ze zahrady jednou provždy
Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?
Jedná se totiž o nezbytný krok, který by mohl zabránit zbytečnému začleňování sociálně slabších, ale jinak zcela zdravých žáků, do speciálních škol. Jedním z důvodů, proč k tomu dochází je mnohdy nedostatečná znalost češtiny, jelikož děti pocházejí z vícejazyčného prostředí. Většina děti je totiž romského původu. A to je zdá se kámen úrazu.
Ministrovo odmítnutí je zcela nepochopitelné, zvlášť když má Česká republika jakožto členská země Evropské unie. Jedním z nich je příslib, že upustíme od diskriminace ve školských zařízeních. „Vím, co nám vytýká Štrasburk, ale ty vyhlášky mu vychází vstříc až moc. Otevřme inkluzi ve vzdělávání dveře, ale nemusíme vylomit panty“, podotkl ministr.
Dobeš si však může zasloužit o pořádnou ostudu a nejen to. Podobné kroky přímo odporují principu lidských práv. Evropský soud pro lidská práva již v roce 2007 razantně odsoudil diskriminační přeřazování Romů do zvláštních škol. Skupina osmnácti romských rodin tehdy celý spor vyhrála. Nebude od věci očekávat tvrdé sankce ze strany EU, včetně velkých pokut.
Pedagogičtí asistenti, jež jsou nezbytní při přechodu dítěte ze zvláštní školy do normální, jsou hlavním z opatření, které by mohly diskriminaci zamezit. Většina škol ale na takové asistenty nemá právě z finančních důvodů. Podle Tomáše Habarta ze společnosti Člověk v tísni o asistenta nežádá až polovina škol kvůli komplikacím, které přináší. F inanční injekci by mohly přinést výše uvedené vyhlášky. „Dnes je totiž velmi snadné získat finanční prostředky na žáky, kteří mají různé zdravotní handicapy, a školy toho využívají. Na žáky, kteří nemají lékařem stanovenou diagnózu a přesto potřebují pomoc, ale školy o peníze žádat neumí“ vysvětluje Habart.
Evropská unie dlouhodobě usiluje o začleňování žáků se speciálními potřebami do standardní výuky. Světová banka již dříve zveřejnila zprávu, podle které Česká republika přímo prodělává na svém diskriminačním a neefektivním školství, které „vyrábí“ nevzdělané občany, kteří se pak nemohou uplatnit v profesním životě. Takové kroky nás údajně stojí 18 miliard.
Studenti jednali s Babišem: Školství má příští rok dostat 30 miliard navíc
20.04.2018 13:33 Praha - Rozpočet školství by se v příštím roce nejspíš mohl zvýšit o 30 miliard korun. ČTK to řekli…
Rozpočet neveřejných škol se zvýší o 131milionů, rozhodla vláda
18.04.2018 10:08 Praha - Letošní rozpočet soukromých a církevních škol se zvýší o 131 milionů korun. Na návrh…
Přijímací zkoušky v Česku jsou problém? Genderová nekorektnost dává výhodu…
18.04.2018 08:52 Praha - Společnost Cermat zadává testy přijímacích zkoušek na střední školy již druhým rokem.…
NS potvrdil podmínku Kocourkovi a nařídil znovu projednat Vosyku
16.04.2018 11:55 Praha - Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro bývalého náměstka ministra školství Jana…