Proč Fischer? Protože nikoho nezastíní

Praha - Za "letního premiéra" si lídři politických stran vybrali šéfa Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jana Fischera, protože nechtěli v čele vlády nikoho, kdo by je zastínil v předvolební v kampani. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny to prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Přidejte svůj názor

371

V úvodu rozhovoru Kalousek potvrdil, že ČSSD po pádu vlády uvažovala o tom, že by nechala současnou vládu dokončit předsednictví. Ztroskotalo to nejspíš na osobě ministra vnitra a místopředsedy ODS Ivana Langra, kterého požadovali socialisté okamžitě odvolat. "Kdyby si nechal (premiér Mirek Topolánek) takto diktovat personální politiku, zesměšnil by se," řekl.

Podle Kalouska novou vládu čeká to nejdůležitější z celého předsednictví, červnové jednání Evropské rady. Ministr financí ocenil Fischerovu odvahu převzít odpovědnost, protože si je vědom, jak je to náročné. Hlavní parametry nové vlády však určuje především to, aby byla rychle a aby nikomu nevadila. "Ona má především jediný program: neškodit. Nepřeregulovat, nepředlužovat, dovést zemi k volbám."

Prohlásil, že nerozumí předsedovi ČSSD Paroubkovi, který uvrhl Česko do vládní krize a podle jeho slov tím vlastní zemi uškodil ekonomicky a pošramotil její prestiž. od světa podle Kalouska nikdo nemůže chtít aby rozlišoval mezi opozicí a koalicí. "My všichni Češi jsme pro ně pitomci, protože jsme se si v době ekonomické krize zásadně oslabili pozici pádem vlády." vyslovení nedůvěry vládě podle Kalouska narušilo pracně vybudovanou pozici státu ve střední Evropě, který na rozdíl od sousedů krizi odolává.

Roli prezidenta Václava Klause krátce komentoval s tím, že podle něj se prezident neúčastnil aktivně na pádu kabinetu, ale mohl pravděpodobně zabránit hlasu pro nedůvěru "u těch dvou nešťastníků, kteří se na něj odvolávají" (poslanci Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel).

Šrotovné je podle Kalouska odporný ekonomický zločin, ale jako profesionál na kompromis kvůli dohodě s ČSSD kývl. "V návrzích ČSSD byly i věci, nad nimiž by ekonomovi nezbylo, než se oběsit: třeba snížení DPH z 9 na 6,% komentoval protikrizový balíček sociální demokracie."

Na otázku dalšího působení v politice neodpověděl s tím, že počká do sjezdu a nechce nikoho ovlivnit.

Vladimír Špidla je podle kalouska neskutečně poctivý, ale jeho postoj ke světu je zcela odlišný, zhodnotil prvního premiéra, se kterým se utkal jako šéf strany nebo ministr. Stanislava Grosse nechtěl komentovat. "Na kterémkoliv sídlišť Evropské unie najdete stovky, tisíce Stanislavů Grossů. Český problém je v tom, že se takový člověk stane premiérem," řekl k tomu Kalousek.

Paroubek je podle jeho hodnocení pragmatický, brilantní manažer s obrovskou chutí po moci, který chce vždy stoprocentně uspět. "Tato vůle potlačuje jiné priority, které bych u premiéra oceňoval," uvedl.

Topolánek je jeho nejlepší a nejstatečnější premiér, i když dělá chyby, ale nemůže být v jeho případě objektivní. "Nechybí mu pokora, uvědomuje si, že není ředitel zeměkoule," popsal Topolánka Kalousek s tím, že právě to chybí Jiřímu Paroubkovi. Ocenil, že Topolálenek dokázal pochopit jeho dohodu s Paroubkem v roce 2006, a jejich vztahy a přátelství to do budoucna nenarušilo.

Témata: Fischer, Jan
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čunek poražen. Post předsedy KDU-ČSL obhájil Bělobrádek

27.05.2017 17:11 Aktualizováno Praha - Předsedou KDU-ČSL bude i další dva roky Pavel Bělobrádek, hlasovalo pro něj 227 delegátů…

Gazdík pro EZ: Premiérem ať je Bělobrádek

27.05.2017 17:10 Aktualizováno ROZHOVOR - Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík uvítal rozhodnutí lidovců, kteří dnes…

Lidovci se podíleli na utahování šroubů, rýpl si Kalousek

27.05.2017 16:11 Aktualizováno Praha - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek věří, že lidovci jsou pragmatičtí a pokud se to bude…

OBRAZEM: Lidovecký sjezd je v plném proudu. Dorazil i Kalousek

27.05.2017 15:13 Praha - V pražském Top Hotelu se dnes koná volební sjezd KDU-ČSL. Ten mimo jiné schválil uzavření…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama