Proč Fischer? Protože nikoho nezastíní

Praha - Za "letního premiéra" si lídři politických stran vybrali šéfa Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jana Fischera, protože nechtěli v čele vlády nikoho, kdo by je zastínil v předvolební v kampani. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny to prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Přidejte svůj názor

Proč Fischer? Protože nikoho nezastíní - anotační foto

V úvodu rozhovoru Kalousek potvrdil, že ČSSD po pádu vlády uvažovala o tom, že by nechala současnou vládu dokončit předsednictví. Ztroskotalo to nejspíš na osobě ministra vnitra a místopředsedy ODS Ivana Langra, kterého požadovali socialisté okamžitě odvolat. "Kdyby si nechal (premiér Mirek Topolánek) takto diktovat personální politiku, zesměšnil by se," řekl.

Podle Kalouska novou vládu čeká to nejdůležitější z celého předsednictví, červnové jednání Evropské rady. Ministr financí ocenil Fischerovu odvahu převzít odpovědnost, protože si je vědom, jak je to náročné. Hlavní parametry nové vlády však určuje především to, aby byla rychle a aby nikomu nevadila. "Ona má především jediný program: neškodit. Nepřeregulovat, nepředlužovat, dovést zemi k volbám."

Prohlásil, že nerozumí předsedovi ČSSD Paroubkovi, který uvrhl Česko do vládní krize a podle jeho slov tím vlastní zemi uškodil ekonomicky a pošramotil její prestiž. od světa podle Kalouska nikdo nemůže chtít aby rozlišoval mezi opozicí a koalicí. "My všichni Češi jsme pro ně pitomci, protože jsme se si v době ekonomické krize zásadně oslabili pozici pádem vlády." vyslovení nedůvěry vládě podle Kalouska narušilo pracně vybudovanou pozici státu ve střední Evropě, který na rozdíl od sousedů krizi odolává.

Roli prezidenta Václava Klause krátce komentoval s tím, že podle něj se prezident neúčastnil aktivně na pádu kabinetu, ale mohl pravděpodobně zabránit hlasu pro nedůvěru "u těch dvou nešťastníků, kteří se na něj odvolávají" (poslanci Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel).

Šrotovné je podle Kalouska odporný ekonomický zločin, ale jako profesionál na kompromis kvůli dohodě s ČSSD kývl. "V návrzích ČSSD byly i věci, nad nimiž by ekonomovi nezbylo, než se oběsit: třeba snížení DPH z 9 na 6,% komentoval protikrizový balíček sociální demokracie."

Na otázku dalšího působení v politice neodpověděl s tím, že počká do sjezdu a nechce nikoho ovlivnit.

Vladimír Špidla je podle kalouska neskutečně poctivý, ale jeho postoj ke světu je zcela odlišný, zhodnotil prvního premiéra, se kterým se utkal jako šéf strany nebo ministr. Stanislava Grosse nechtěl komentovat. "Na kterémkoliv sídlišť Evropské unie najdete stovky, tisíce Stanislavů Grossů. Český problém je v tom, že se takový člověk stane premiérem," řekl k tomu Kalousek.

Paroubek je podle jeho hodnocení pragmatický, brilantní manažer s obrovskou chutí po moci, který chce vždy stoprocentně uspět. "Tato vůle potlačuje jiné priority, které bych u premiéra oceňoval," uvedl.

Topolánek je jeho nejlepší a nejstatečnější premiér, i když dělá chyby, ale nemůže být v jeho případě objektivní. "Nechybí mu pokora, uvědomuje si, že není ředitel zeměkoule," popsal Topolánka Kalousek s tím, že právě to chybí Jiřímu Paroubkovi. Ocenil, že Topolálenek dokázal pochopit jeho dohodu s Paroubkem v roce 2006, a jejich vztahy a přátelství to do budoucna nenarušilo.

Témata: Fischer, Jan
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Proč Fischer? Protože nikoho nezastíní

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Zeman zve na Hrad rakouského prezidenta, rád by ho uvítal během jara - anotační foto

Zeman zve na Hrad rakouského prezidenta, rád by ho uvítal během jara

30.03.2017 16:29 Aktualizováno Praha – Rakouský prezident Alexander Van der Bellen by mohl brzy zavítat do České republiky. Na…

Policie při razii odhalila 300 ilegálů, budou z Česka vyhoštěni - anotační foto

Policie při razii odhalila 300 ilegálů, budou z Česka vyhoštěni

30.03.2017 16:22 Aktualizováno Praha - Policie odhalila 262 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně. Dalších 31 cizinců v zemi…

Lidovci loni hospodařili se ztrátou 985.000 korun - anotační foto

Lidovci loni hospodařili se ztrátou 985.000 korun

30.03.2017 16:18 Aktualizováno Praha – Lidovci na svých stránkách zveřejnili výroční finanční zprávu, podle které strana v roce…

Vzpoura u lidovců? Významní straníci se bouří, na sjezdu může být pěkně dusno - anotační foto

Vzpoura u lidovců? Významní straníci se bouří, na sjezdu může být pěkně…

30.03.2017 16:03 Praha – Koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých začíná dostávat trhliny. V únoru by podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama