Zeman poprvé odmítl jmenovat soudce. V čem byl problém?

Praha - Prezident Miloš Zeman odmítl návrh ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) na jmenování Jana Veselého předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. ČTK to dnes řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Důvodem odmítnutí jsou podle něho Veselého nedostatečné pracovní výsledky a to, že jím řízený mělnický soud dlouhodobě obsazuje poslední místa v hodnocení kvality. Zeman prý zohlednil i negativní stanovisko Soudcovské unie. Jan Veselý odmítnutí nekomentoval. "Prezident rozhodl. Já nemám jak reagovat, je to jeho pravomoc," řekl ČTK.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miloš Zeman, prezident ČR

Ovčáček doplnil, že prezident se otázkou zabýval ve středu a k odmítnutí kandidáta přistoupil vůbec poprvé. Válková následně v tiskové zprávě napsala, že Zemanovo rozhodnutí respektuje. Na post šéfa ústeckého krajského soudu vyhlásí nové výběrové řízení tak, aby se vítěz mohl ujmout funkce od 1. října.

Soudkyně ústeckého krajského soudu Zdeňka Hošková, která iniciovala první dopis s pochybnostmi o výběru Veselého, ČTK řekla, že prezidentovo rozhodnutí vítá. "Určitě pan prezident rozhodl tak, jak jsem si myslela, že by bylo správné rozhodnout s ohledem na stanoviska soudcovské rady a Soudcovské unie," uvedla s tím, že nové výběrové řízení na předsedu krajského soudu považuje za nejlepší řešení.

Zeman zároveň schválil druhého navrženého kandidáta na předsedu krajského soudu - Milana Bořka, který by měl od října šéfovat Krajskému soudu v Brně. Bořkovu nominaci bude v pondělí za prezidentovy přítomnosti projednávat vláda, která se chtěla na schůzi zabývat i návrhem na jmenování Veselého.

Bořek ČTK řekl, že je velmi rád, že Zeman k němu neměl výhrady. "Více věc nechci komentovat, dokud nominaci neprojedná vláda," uvedl. Připomněl, že brněnský krajský soud patří co do množství kauz k nejvíce zatíženým krajským soudům v ČR. "Vím, že bude přede mnou mnoho úkolů, které z toho vyplývají," doplnil Bořek, který působí na Vrchním soudu v Praze. Do dubna 2013 pracoval na Krajském soudu v Hradci Králové, který vedl i jako předseda. V Brně vystudoval a na návrat do něj se těší.

Veselý působí v justici od roku 1997, kdy nastoupil jako justiční čekatel Krajského obchodního soudu v Praze. V roce 2000 byl jmenován do funkce soudce a přidělen k Okresnímu soudu v Mělníku, který vede od března 2008.

Psali jsme:  

Vítězství Veselého ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti na předsedu ústeckého krajského soudu provázely kontroverze. Konkurz, v němž neuspěli místopředsedové ústeckého soudu, vedla tehdejší náměstkyně Válkové Hana Marvanová, která zdůrazňovala, že výběrové řízení je otevřeno pro uchazeče zvenčí. Otázka jmenování Veselého byla součástí sporu Marvanové s Válkovou, který vyvrcholil odchodem náměstkyně.

Marvanová dnes ČTK řekla, že pociťovala tlaky, aby se novým předsedou stal předjednaný kandidát z prostředí ústeckého soudu. "Výsledek výběrového řízení některým lidem v justici nevyhovoval a mám pocit, že tito lidé si nyní našli cestu i k panu prezidentovi," prohlásila.

Upozornila také na to, že konkurz na předsedu ústeckého a brněnského soudu se uskutečnil podle stejných, dlouhodobě nastavených pravidel, přičemž vítězství Bořka nikdo nezpochybnil. "Výběrové řízení proběhlo řádně. Nestandardní postup nastal až po něm," dodala a poukázala tak na to, že ministerstvo si o Veselém dodatečně vyžádalo další dokumenty.

Ze stejného důvodu výsledky konkurzu nedávno zpochybnila i Soudcovská unie, která navrhla, aby se uskutečnilo nové výběrové řízení. Válková však reagovala tak, že závěry výběrové komise považuje za směrodatné.

Proti jmenování Veselého se opakovaně postavila soudcovská rada ústeckého soudu, a Válková proto s návrhem váhala. Rada poukázala mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu, ačkoliv taková stáž bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy těchto soudů.

Zeman jmenoval loni v září hned tři předsedy krajských soudů, jejichž předchůdcům končil mandát. Novým šéfům plzeňského, českobudějovického a pražského městského soudu tehdy na Hradě řekl, že si velmi podrobně prostudoval jak jejich životopisy, tak i koncepce, které ve svých funkcích hodlají prosazovat.

Krajské soudy v Ústí nad Labem a v Brně byly v letech 2009 až 2011 zmiňovány ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby. Ta upozorňovala na možné prorůstání s podsvětím a klientelismus na těchto soudech.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Zeman poprvé odmítl jmenovat soudce. V čem byl problém?

Vstupte do diskuze (2)

Doporučujeme

Počasí letos v ČR napáchalo velké škody. Budeme bez třešní a dalšího ovoce?

30.04.2017 14:34 České Budějovice - Páteční sněhová kalamita udělala čáru přes rozpočet také ovocnářům. Například ve…

Zeman je náš přítel, na Ukrajině není válka. Napadlo nás Rusko, míní…

30.04.2017 14:22 Aktualizováno ROZHOVOR - Na Ukrajině se neodehrává občanská válka. Jde o agresi ze strany Ruska, které má v…

Babiš by měl sám opustit vládu, míní Hamáček. Jako Kocourek za "odkloněné"…

30.04.2017 14:03 Praha - Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) by měl ministr financí Andrej Babiš (ANO) kvůli…

ANO láme rekordy. ČSSD strmě padá, dotahuje se na ni ODS

30.04.2017 13:50 Aktualizováno Praha - Důvěra ve vládu za posledního půl roku setrvale klesá. Aktuálně jí podle průzkumu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama