Obama přednesl Praze zásadní projev, Děkuji Praho!, zakončil

PŘEPRACOVÁNO - Praha poslouchala projev Baracka Obamy, přepisovali zásadní části jeho vystoupení.

Přidejte svůj názor

Obama přednesl Praze zásadní projev, Děkuji Praho!, zakončil - anotační foto

Barack Obama začal projev emotivním vzpomínáním na některé části české historie, a povšimnul si paralel s jeho vlastním životem. Připomenul, že Tomáš Garrigue Masaryk před desetiletími mluvil v Chicagu k tisícům lidí o zrodu nového státu. Řekl, že je mu ctí být senátorem zvoleným za stejné město. "Zažili jste jak říše vznikají i padají, " řekl také.

Barack Obama připomenul také nabytí svobody před dvaceti lety, řekl, že právě sametová revoluce ukázala, že i poklidná cesta může zatřást s obří říší. Za každou větu se mu v úvodu dostalo hlasitých ovací.

"Svět je dnes propojen, občas se nám to může vymstít, jako u finanční krize nebo globálních klimatických změn, žádný z těchto problémů nemůže být jednoduše vyřešen", řekl Obama Praze.

Obama řekl, že svět se musí zbavit závislosti na fosilních palivech a USA jsou připraveny vést tuto iniciativu.

"Spojené státy se nikdy neobrátí zády k tomuto národu, sdílíme společné hodnoty, " řekl americký prezident jásajícím Čechům na přeplněném Hradčanském náměstí.

Varoval před šířením jaderných zbraní

"Existence tisíců jaderných zbraní je největším nebezpečím od studené války," řekl Obama a dodal, že existuje černý trh s jaderným materiálem, pravidla jsou porušována a teroristé mají návod a schopnosti k sestrojení jaderné bomby. Stále více států je vyzbrojeno jadernými zbraněmi. Ambice spojených států nalézt svět bez jaderných zbraní zůstává.

"Spojené státy učiní konkrétní kroky k tomu, aby svět byl zbaven jaderných zbraní, budeme se snažit vyloučit jaderné zbraně ze systému národní bezpečnosti a získat jiné zbraně, které budou dostatečně odstrašující, budeme pracovat na tom, abychom jaderný arzenál snížili, budeme usilovat o nové strategické dohody a to ještě letos."

Obama reagoval také na dnešní vypuštění rakety v Severní Koreji: "Severní Korea opakovaně porušila pravidla, bude se o tom jednat dnes na Radě bezpečnosti, budeme se snažit o přísnější a vymahatelnejší pravidla. Celý svět musí jednat koordinovaně"

Nezřeknul se protiraketového štítu

Pro Čechy asi nejdůležitější byla věta o protiraketovém štítu. Obama se jej nezřeknul, podmínil jej ovšem existencí jaderného zbrojení v Íránu.

"Pokud Irán ustoupí od programu vývoje jaderných zbraní, my ustoupíme od systému protiraketového štítu. Jeden jaderný test spustí řetězovou reakci, víme, že Al-Kiada má zájem o jadernou zbraň. Dnes se budeme snažit zrušit černý trh s jaderným materiálem."

"Víme, že volání "do zbraně" udělá mnohem větší ohlas než volání "klid zbraní", ale my si musíme vybrat tu správnou cestu. Češi stáli za pádem jedné jaderné říše a to bez jediného výstřelu. Spolu to dokážeme, děkuji Praho!," řekl Obama na závěr projevu, za který si vysloužil obrovské ovace.

Po skončení projevu šel k davu a několik minut si podával ruce s lidmi stojícími v první řadě. Dále se Obama přesnul do Kongresového centra.

Témata: Barack Obama
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Obama přednesl Praze zásadní projev, Děkuji Praho!, zakončil

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Mládek nezvládl komunikaci. Měl si víc hlídat své lidi, shodli se Hanák a Středula - anotační foto

Mládek nezvládl komunikaci. Měl si víc hlídat své lidi, shodli se Hanák a…

20.02.2017 21:44 Praha - Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka měl ministr průmyslu a obchodu…

S mobilními daty jsem neselhal, čelil jsem mediální kampani, tvrdí Mládek - anotační foto

S mobilními daty jsem neselhal, čelil jsem mediální kampani, tvrdí Mládek

20.02.2017 19:17 Aktualizováno Praha - V záležitosti cen mobilních dat jsem neselhal, tvrdí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek …

Děti v Jižním Súdánu hladoví. Český UNICEF pro ně vyhlásil sbírku - anotační foto

Děti v Jižním Súdánu hladoví. Český UNICEF pro ně vyhlásil sbírku

20.02.2017 19:06 Praha - Humanitární sbírku na pomoc milionu hladovějících dětí v Jižním Súdánu dnes vyhlásila česká…

Ovčáček rýpe do Prouzy: Má blízko k organizacím útočícím na Zemana, chtěl přijmout 100 tisíc migrantů - anotační foto

Ovčáček rýpe do Prouzy: Má blízko k organizacím útočícím na Zemana, chtěl…

20.02.2017 18:25 Praha – Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ke konci února odejde z funkce. Oznámil to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama