Obama přednesl Praze zásadní projev, Děkuji Praho!, zakončil

PŘEPRACOVÁNO - Praha poslouchala projev Baracka Obamy, přepisovali zásadní části jeho vystoupení.

Přidejte svůj názor

Barack Obama na Hradčanském náměstí

Barack Obama začal projev emotivním vzpomínáním na některé části české historie, a povšimnul si paralel s jeho vlastním životem. Připomenul, že Tomáš Garrigue Masaryk před desetiletími mluvil v Chicagu k tisícům lidí o zrodu nového státu. Řekl, že je mu ctí být senátorem zvoleným za stejné město. "Zažili jste jak říše vznikají i padají, " řekl také.

Barack Obama připomenul také nabytí svobody před dvaceti lety, řekl, že právě sametová revoluce ukázala, že i poklidná cesta může zatřást s obří říší. Za každou větu se mu v úvodu dostalo hlasitých ovací.

"Svět je dnes propojen, občas se nám to může vymstít, jako u finanční krize nebo globálních klimatických změn, žádný z těchto problémů nemůže být jednoduše vyřešen", řekl Obama Praze.

Obama řekl, že svět se musí zbavit závislosti na fosilních palivech a USA jsou připraveny vést tuto iniciativu.

"Spojené státy se nikdy neobrátí zády k tomuto národu, sdílíme společné hodnoty, " řekl americký prezident jásajícím Čechům na přeplněném Hradčanském náměstí.

Varoval před šířením jaderných zbraní

"Existence tisíců jaderných zbraní je největším nebezpečím od studené války," řekl Obama a dodal, že existuje černý trh s jaderným materiálem, pravidla jsou porušována a teroristé mají návod a schopnosti k sestrojení jaderné bomby. Stále více států je vyzbrojeno jadernými zbraněmi. Ambice spojených států nalézt svět bez jaderných zbraní zůstává.

"Spojené státy učiní konkrétní kroky k tomu, aby svět byl zbaven jaderných zbraní, budeme se snažit vyloučit jaderné zbraně ze systému národní bezpečnosti a získat jiné zbraně, které budou dostatečně odstrašující, budeme pracovat na tom, abychom jaderný arzenál snížili, budeme usilovat o nové strategické dohody a to ještě letos."

Obama reagoval také na dnešní vypuštění rakety v Severní Koreji: "Severní Korea opakovaně porušila pravidla, bude se o tom jednat dnes na Radě bezpečnosti, budeme se snažit o přísnější a vymahatelnejší pravidla. Celý svět musí jednat koordinovaně"

Nezřeknul se protiraketového štítu

Pro Čechy asi nejdůležitější byla věta o protiraketovém štítu. Obama se jej nezřeknul, podmínil jej ovšem existencí jaderného zbrojení v Íránu.

"Pokud Irán ustoupí od programu vývoje jaderných zbraní, my ustoupíme od systému protiraketového štítu. Jeden jaderný test spustí řetězovou reakci, víme, že Al-Kiada má zájem o jadernou zbraň. Dnes se budeme snažit zrušit černý trh s jaderným materiálem."

"Víme, že volání "do zbraně" udělá mnohem větší ohlas než volání "klid zbraní", ale my si musíme vybrat tu správnou cestu. Češi stáli za pádem jedné jaderné říše a to bez jediného výstřelu. Spolu to dokážeme, děkuji Praho!," řekl Obama na závěr projevu, za který si vysloužil obrovské ovace.

Po skončení projevu šel k davu a několik minut si podával ruce s lidmi stojícími v první řadě. Dále se Obama přesnul do Kongresového centra.

Témata: Barack Obama
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip obhájil post předsedy KSČM, byl zvolen popáté za sebou

21.04.2018 17:08 Aktualizováno Nymburk - Komunistickou stranu Čech a Moravy nadále povede Vojtěch Filip. Ve druhém kole tajné…

Sledovali jsme ŽIVĚ: Zeman na střeženém sjezdu zkritizoval KSČM. Soudruzi…

21.04.2018 17:07 Aktualizováno Nymburk - V Nymburku dnes ráno začal sjezd KSČM, na kterém tři stovky delegátů zvolí nové vedení.…

ANO povede v Praze do podzimních voleb Patrik Nacher

21.04.2018 16:30 Aktualizováno Praha - Lídrem hnutí ANO pro podzimní volby do pražského zastupitelstva bude poslanec a pražský…

Vyližte si p*del! Demonstranti protestují proti KSČM a Zemanovi

21.04.2018 16:02 Aktualizováno Nymburk - Několik stovek lidí dnes v Nymburku přišlo dát najevo svůj nesouhlas s vlivem komunistů,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama