Republiková rada Strany zelených jedná o osudu rebelů

Praha - Republiková rada Strany zelených zahájila v neděli jednání, na jehož konci by mělo padnout rozhodnutí, zda rebelové Dana Kuchtová, Olga Zubová, Věra Jakubková a Martin Čáslavka, u zelených zůstanou, nebo je spolustraníci vyloučí. Rada by měla rozhodnout o programu pro volby do Evropského parlamentu.

Přidejte svůj názor

371

"Seznámíme se s argumentací a posoudíme, zda přistoupí ke kárnému vyjádření, tedy vyloučení ze strany nebo ne. Je to demokratické rozhodnutí kolektivního orgánu zcela v souladu se stanovami. Nechci předesílat, jak by to rozhodnutí mělo vypadat," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík před začátkem jednání. Iniciátoři Demokratické výzvy zelené podle jeho mínění poškozují a kromě toho zakládají stranu vlastní. "Máme evidenci, že na ministerstvu vnitra je k registraci politická strana, jejíž názory se nápadně podobají Demokratické výzvě a že tam je i personální propojení. To je podle mě nejzávažnější důvod k vyloučení," řekl Bursík.

Rebelové s rozhodnutím revizní komise, aby byli ze strany vyloučeni, nesouhlasí. Tvrdí, že se založením nové strany s názvem Demokratická strana zelených nemají nic společného ani nehodlají do nové strany vstupovat. "Měnit stranický dres nechci a nebudu. Jsem věrná hodnotám zelených," řekla Mediafaxu Dana Kuchtová. Ostatní zelení, kteří se hlásí k Demokratické výzvě, nemají podle slov Kuchtové zájem na změnu politických barev. "Myslím, že ani oni nemyslí a nepočítají s přestupem," doplnila Kuchtová.

Čtveřice straníků očekává, že po jednání republikové rady bude muset řady zelených opustit. "Jak si to Martin naplánoval, tak to dopadne. Budeme vyloučeny. Ale pro mě to neznamená žádnou změnu, já budu ve sněmovně nadále zastupovat zelené. Program, s kterým jsem kandidovala, je to pro mě slib voličům a s tím tady jsem," řekla Věra Jakubková. Také ona tvrdí, že o nové straně nic neví. "Myslím si, že je to normální reakce. Někdo odejde do jiné strany, někdo je vyloučen, někdo založí vlastní stranu a někdo se zapouzdří a počká, až Martin Bursík odejde ze scény. Na tom nevidím nic špatného," uzavřela Jakubková.

Pokud opravdu dojde k vyloučení, čeká na zelené propadák, domnívá se Olga Zubová. "Myslím, že Martin Bursík přivedl zelené ke konci. Je to jejich poslední období v parlamentu na delší dobu," řekla Zubová.

Jediného, koho neopustil optimismus, je Kuchtová. "Pořád si říká, že takovou hloupost by neudělali. Pořád ještě věřím, že si to republiková rada rozmyslí," uvedla Kuchtová s tím, že je jí líto, jaké divadlo strana předvádí pro média a veřejnost. "Místo toho, abychom představovali lídry a program do voleb, tak tady řešíme vylučování. To je něco, co SZ škodí, to jsem nechtěla a nemělo k tomu dojít," uzavřela.

Napětí ve Straně zelených trvá několik měsíců. Spory mezi dvěma křídly zelených vyvrcholily v lednu, kdy Kuchtová založila uvnitř strany frakci s názvem Demokratická výzva. K otevřenému střetu střetu mezi vedením strany a frakcí došlo při schvalování kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Čáslavka prohlásil, že od vedení strany obdrželi členové frakce nabídku, že pokud ji zruší, získají přední místa na kandidátce. Protože ale neustoupili, nikdo z frakce neuspěl. Nedávno ze strany vystoupil i bývalý předseda krajské organizace zelených v Liberci Jan Vondrouš. "Důvodem jsou nevyjasněné vztahy mezi krajskou organizací a předsednictvem strany," uvedl Vondrouš. V minulých dnech podal na ministerstvo vnitra žádost o registraci nové strany. Nová politická partaj se má jmenovat Demokratická strana zelených.

Témata: Strana zelených
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzít peníze genderovým neziskovkám? Skokan Janda rozlítil poslankyně

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Poslanci dnes při druhém čtení návrhu státního rozpočtu navrhli přesuny za téměř 100…

Čistky začínají? Z ministerstev vnitra, školství, financí a zahraničí…

15.12.2017 19:56 Aktualizováno Praha - Na ministerstvu vnitra skončí jako náměstkyně Monika Pálková, z pozice náměstka ministryně…

Ondráček ve volbě propadl. Michal Horáček se raduje a slaví. A další se…

15.12.2017 18:52 Aktualizováno Praha – Komunista Zdeněk Ondráček nebyl zvolen do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální…

Bělobrádek povede komisi pro BIS, Sobotka jednu z delegací

15.12.2017 17:11 Aktualizováno Praha - Někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) dnes Sněmovna zvolila do čela stálé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama