Republiková rada Strany zelených jedná o osudu rebelů

Praha - Republiková rada Strany zelených zahájila v neděli jednání, na jehož konci by mělo padnout rozhodnutí, zda rebelové Dana Kuchtová, Olga Zubová, Věra Jakubková a Martin Čáslavka, u zelených zůstanou, nebo je spolustraníci vyloučí. Rada by měla rozhodnout o programu pro volby do Evropského parlamentu.

Přidejte svůj názor

371

"Seznámíme se s argumentací a posoudíme, zda přistoupí ke kárnému vyjádření, tedy vyloučení ze strany nebo ne. Je to demokratické rozhodnutí kolektivního orgánu zcela v souladu se stanovami. Nechci předesílat, jak by to rozhodnutí mělo vypadat," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík před začátkem jednání. Iniciátoři Demokratické výzvy zelené podle jeho mínění poškozují a kromě toho zakládají stranu vlastní. "Máme evidenci, že na ministerstvu vnitra je k registraci politická strana, jejíž názory se nápadně podobají Demokratické výzvě a že tam je i personální propojení. To je podle mě nejzávažnější důvod k vyloučení," řekl Bursík.

Rebelové s rozhodnutím revizní komise, aby byli ze strany vyloučeni, nesouhlasí. Tvrdí, že se založením nové strany s názvem Demokratická strana zelených nemají nic společného ani nehodlají do nové strany vstupovat. "Měnit stranický dres nechci a nebudu. Jsem věrná hodnotám zelených," řekla Mediafaxu Dana Kuchtová. Ostatní zelení, kteří se hlásí k Demokratické výzvě, nemají podle slov Kuchtové zájem na změnu politických barev. "Myslím, že ani oni nemyslí a nepočítají s přestupem," doplnila Kuchtová.

Čtveřice straníků očekává, že po jednání republikové rady bude muset řady zelených opustit. "Jak si to Martin naplánoval, tak to dopadne. Budeme vyloučeny. Ale pro mě to neznamená žádnou změnu, já budu ve sněmovně nadále zastupovat zelené. Program, s kterým jsem kandidovala, je to pro mě slib voličům a s tím tady jsem," řekla Věra Jakubková. Také ona tvrdí, že o nové straně nic neví. "Myslím si, že je to normální reakce. Někdo odejde do jiné strany, někdo je vyloučen, někdo založí vlastní stranu a někdo se zapouzdří a počká, až Martin Bursík odejde ze scény. Na tom nevidím nic špatného," uzavřela Jakubková.

Pokud opravdu dojde k vyloučení, čeká na zelené propadák, domnívá se Olga Zubová. "Myslím, že Martin Bursík přivedl zelené ke konci. Je to jejich poslední období v parlamentu na delší dobu," řekla Zubová.

Jediného, koho neopustil optimismus, je Kuchtová. "Pořád si říká, že takovou hloupost by neudělali. Pořád ještě věřím, že si to republiková rada rozmyslí," uvedla Kuchtová s tím, že je jí líto, jaké divadlo strana předvádí pro média a veřejnost. "Místo toho, abychom představovali lídry a program do voleb, tak tady řešíme vylučování. To je něco, co SZ škodí, to jsem nechtěla a nemělo k tomu dojít," uzavřela.

Napětí ve Straně zelených trvá několik měsíců. Spory mezi dvěma křídly zelených vyvrcholily v lednu, kdy Kuchtová založila uvnitř strany frakci s názvem Demokratická výzva. K otevřenému střetu střetu mezi vedením strany a frakcí došlo při schvalování kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Čáslavka prohlásil, že od vedení strany obdrželi členové frakce nabídku, že pokud ji zruší, získají přední místa na kandidátce. Protože ale neustoupili, nikdo z frakce neuspěl. Nedávno ze strany vystoupil i bývalý předseda krajské organizace zelených v Liberci Jan Vondrouš. "Důvodem jsou nevyjasněné vztahy mezi krajskou organizací a předsednictvem strany," uvedl Vondrouš. V minulých dnech podal na ministerstvo vnitra žádost o registraci nové strany. Nová politická partaj se má jmenovat Demokratická strana zelených.

Témata: Strana zelených
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš poletí do Finska, chce řešit školství a boj proti dezinformacím

20.05.2018 17:54 Helsinky/Praha - Předseda české vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) chce ve Finsku najít inspiraci…

Babiš si předsevzal nelehký úkol. Chce se shodnout ze Zemanem

20.05.2018 17:37 Praha - Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v oblasti zahraniční politiky, řekl…

ČSSD začne v pondělí rozhodovat o účasti ve vládě

20.05.2018 16:10 Praha - Členové sociální demokracie v pondělí začnou v referendu rozhodovat o tom, zda se jejich…

Vláda zachová pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu, zruší pokuty pro…

20.05.2018 14:19 Praha - Vláda nejspíš odmítne návrh Pirátů, kteří chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama