Americký prezident odjel z letiště ve své pojízdné pevnosti "Limo One"

Praha - Prezidentskou premiéru má tento týden v Evropě nejen Barack Obama. Spolu s ním se v Anglii, Francii, Německu a Česku představuje také nový prezidentský Cadillac, kterým americký prezident odjel z pražského letiště.

Přidejte svůj názor

obrněný automobil

Je to nepsaná tradice: Nový americký prezident dostává novou prezidentskou limuzínu.

Obama není výjimkou. Svou "Limo One" od firmy General Motors si poprvé vyzkoušel při jízdě z Capitolu do Bílého domu po prezidentském slibu 20. ledna.

Je to automobil, do kterého bude usedat nejen doma, ale také v cizině. Americký prezident, na rozdíl od šéfů států a vlád jiných zemí, nejezdí v zahraničí místními vozy.

Obamův prezidentský speciál je upravenou verzí modelu Cadillac DTS, postavenou na podvozku SUV Chevrolet Suburban.

Je důkladně pancéřován slitinou z titanu. Tloušťka čelního skla je mezi 13 až 15 centimetry. Otevírá se jediné okénko, na straně řidiče. Pouze však o necelých sedm centimetrů, kdyby řidič potřeboval komunikovat s agenty, kteří limuzínu doprovázejí.

Pro připomenutí: Posledním americkým prezidentem, který do ulic města vyrazil v otevřeném kabrioletu, byl John F. Kennedy. V Dallasu ho v něm 22. listopadu 1963 zastřelil Lee Harvey Oswald.

Od té doby se prezidentské limuzíny změnily k nepoznání. K neprůstřelným sklům přibyl pancíř a další bezpečnostní prvky.

Když prezident nastupuje do vozu, zaujme především tloušťka dveří. Jsou silné téměř čtvrt metru, tedy jako u boeingu.

Prezidentské auto by mělo odolat střele z běžného děla, pancéřové pěsti a prý i raketě Stinger, kterou lze sestřelit letadlo či vrtulník.

Tlustý pancíř kryje také spodek auta – to pro případ, že by pod vozem vybuchla mina.

Ve své pojízdné pevnosti může prezident přečkat i chemický či jaderný útok. Vůz je vzduchotěsný, ve výbavě má kyslíkové bomby, které plní kabinu čerstvým vzduchem.

Neprůstřelné jsou i pneumatiky. Pokud by přece jen byly proraženy, automobil by mohl jet dál. Pneumatiky mají ocelové ráfky, které zabrání jejich deformaci.

Parametry auta ukazují, že to je vůz, který se podobá tanku, anebo také - sejfu.

Limo One má speciální zamykání. Ovládají ho jen někteří členové prezidentovy ochranky.

Prezidenta ve voze odděluje od řidiče přepážka ze skla. Může ji však spustit. Řidič přístup k ovládání přepážky nemá.

Prezident má v autě nejen bezpečí, ale také dobré pracovní podmínky. U jeho sedadla je skládací stolek, satelitní telefon, comp s wi-fi připojením a dvě přímé linky - do Pentagonu a k viceprezidentovi.

Limo One pohání osmiválec o výkonu 600 koní (441 kW). Vůz je dlouhý pět a půl metru a spotřebuje kolem 30 litrů paliva na 100 kilometrů. Váží osm tun, což omezuje jeho jízdní vlastnosti - vyvine maximálně rychlost 96 kilometrů za hodinu.

Pro případ rychlého úniku je však limuzína vybavena vstřikováním oxidu dusíku, které krátkodobě zvýší výkon téměř na dvojnásobek.

Řidiči jsou vyškoleni v CIA. Jejich totožnost špionážní centrála tají.

S Limo One mohou unikat i potmě, protože má přístroj pro noční vidění. Z palubní desky může také řidič v případě ohrožení spustit kouřovou clonu.

Pokud by šofér během jízdy zkolaboval, přebírá řízení centrála CIA v Langley. Prezidentský speciál by v takovém případě ovládal řidič na dálku přes satelit, podobně jako bezpilotní letadlo nad Pákistánem či Jemenem.

General Motors pro prezidenta vyrobily šest až osm identických vozů. Dva z nich dorazily do Prahy ve čtvrtek. Přivezl je vojenský letoun C 17.

Jedna z prezidentských limuzín bude sloužit v koloně jako vějička - a také jako záložní vůz pro případ, že by mělo auto s prezidentem poruchu a nemohlo jet dál.

Kolona s prezidentem mívá zpravidla 27 aut. První a poslední jedou vozy místní policie. Kolem prezidentské limuzíny jsou však pouze auta Američanů.

Sedí v nich členové ozbrojeného doprovodu, lékaři, poradci a spolupracovníci. Jeden z automobilů slouží jako rušička. Brání tomu, aby teroristé v blízkosti prezidenta neodpálili bombu mobilním telefonem či vysílačkou.

Témata: Barack Obama | Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakouské firmy mají v Česku problém najít pracovníky, problémem je…

27.06.2017 18:38 Praha - Rakouský prezident Alexander Van der Bellen a viceprezident rakouské hospodářské komory…

Sněmovna navzdory nesouhlasu Senátu schválila zpřísnění podmínek pobytu…

27.06.2017 18:32 Aktualizováno Praha – Poslanci přehlasovali Senát a opět schválili novelu, která zpřísní podmínky pobytu cizinců…

Brutální Rusko, křičí Kalousek. Sněmovna o potlačení demonstrací debatovat…

27.06.2017 16:12 Aktualizováno Praha - Ruská policie před dvěma týdny zatkla více než 1000 demonstrantů, hlavně v Moskvě a…

Sněmovna je opět kompletní, Jandáka nahradil Valhoda

27.06.2017 15:42 Praha - V úvodu nynější schůze Sněmovny složil poslanecký slib starosta Volyně na Strakonicku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama