Obama se setká s Havlem v neděli odpoledne v Kongresovém centru Praha

Praha - Americký prezident Barack Obama bude mít s exprezidentem Václavem Havlem schůzku v neděli odpoledne v Kongresovém centru Praha. Potvrdila to Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Přidejte svůj názor

Boeing 747 Air Force One

"Pan Havel se s prezidentem Obamou setká v neděli v 17.10 v Kongresovém centru Praha," sdělila Tančevová. Podle ní by měl být termín již definitivní, v úterý odpoledne ji ho znovu potvrdila americká strana.

V neděli v 17.00 měla podle původních plánů odlétat americká delegace již domů. Jak naznačil tiskový mluvčí pro české předsednictví Jiří Potužník, byl na Obamův tým vyvíjen velký tlak ze strany evropských zemí. Na summit se do Prahy sjedou nejvyšší evropští státníci a někteří z nich si vymohli s Obamou krátké bilaterální jednání.

Prezident Obama přiletí na dvoudenní návštěvu do Česka v sobotu odpoledne, pravděpodobně kolem 17.00. Doprovodí ho manželka Michelle a ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová.

Obamův boeing Air Force One budou na letišti Praha - Stará Ruzyně vyhlížet manželé Klausovi. Podle tiskového mluvčího Hradu Petra Macinky však americkou delegaci přivítají na letišti také premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (za SZ).

Sobotní večer zasvětí prezidentský pár odpočinku a relaxaci. Kam Obamovi vyrazí na soukromou večeři, není zcela jisté. Požadovaný romantický výhled na Prahu, českou kuchyni a zároveň vysokou bezpečnost jim může nabídnout kromě Hergetovy cihelny také Zlatá studna nebo restaurace hotelu Four Seasons nebo Continental. Restaurace Nebozízek, o níž se původně taktéž spekulovalo, je podle nejmenovaného zdroje pravděpodobně již ze hry.

Neděle bude pro amerického prezidenta ryze pracovní. V 8.30 budou manželé Obamovi přivítání na Pražském hradě prezidentem Václavem Klausem a jeho chotí Livií. Následně proběhne pracovní jednání Obamy s Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem (ODS).

Obamův projev Pražanům zazní od 10.00 z Hradčanského náměstí. O hodinu a půl později již bude americká delegace vítána v Kongresovém centru Praha ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem (za SZ) a předsedou Evropské komise José Manuelem Barossem. Šéf komise si vymínil před začátkem summitu s americkým prezidentem ještě krátké jednání.

Ve 12.30 se předpokládá začátek summitu EU-USA, jehož se zúčastní hlavy států a vlád všech zemí Evropské unie. Zasedání v rámci českého předsednictví povede premiér Topolánek, který na summitu taktéž vystoupí s projevem. Kromě toho se předpokládá vystoupení Barrosa, Obamy a Clintonové. S projevem prezidenta Klause se podle Potužníka nepočítá.

V neděli se paralelně uskuteční slavnostní oběd prezidentů a premiérů a vedle toho pracovní oběd ministrů zahraničních věcí. Kdy proběhne bilaterální schůzka americké ministryně a českého ministra zahraničních věcí není ještě jisté, pravděpodobně to však bude v neděli ráno. "Program Hillary Clintonové není dosud uzavřený, bude se dolaďovat podle programu prezidenta Obamy, o němž se však stále ještě jedná," řekl Mediafaxu zdroj z ministerstva zahraničích věcí.

Podle Potužníka by měl summit skončit ve 14.30. Následně by měl Obama uskutečnit bilaterální jednání s některými evropskými státníky a v 17.10 by měl mít schůzku s exprezidentem Havlem. Poté odletí zpět do USA.

Návštěvě Prahy bude předcházet pobyt Obamových v Londýně, kam americká delegace zavítá v úterý na summit vyspělých a rozvíjejících se ekonomik G20. Následně se přesunou do francouzského Štrasburku a německého Kehlu na oslavy 60. výročí založení Severoatlantické aliance.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chtějí nás umlčet! To je cenzura a manipulace, zuří Okamura kvůli médiím

20.10.2017 10:28 Praha - Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) tvrdí, že jej média cenzurují. Konkrétně…

GRAFIKA: Kolik strany vydělaly na posledních volbách? A kolik vydělají…

20.10.2017 10:13 Praha - Server EuroZprávy.cz vám před několika dny přinesl přehled financování politických stran.…

Žvásty volebních lídrů, destrukce, extrémní rozdíly v bohatství. Známý…

20.10.2017 09:33 Praha - Celá řada politiků i expertů poukazuje, že v České republice sílí radikální či…

České "ano" znamená "ne" evropskému zotročování, píší v zahraničí o volbách

20.10.2017 09:30 Praha - Není to úplně obvyklý politik. Slibuje velké změny a vyčištění politiky. Má za to, že může…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama