Ode dneška platí "náhubkový zákon", mnoho se toho již nedozvíte

Dnes, prvního dubna vstoupila v platnost novela Trestního řádu, která upravuje zveřejňování informací o pachatelích a poškozených u mnoha tresních činů.

Přidejte svůj názor

Proč náhubkový zákon? Novela zásadně omezuje spektrum zpráv, které mohou novináři svým čtenářům podávat.

V novele zákona se totiž praví: "Nikdo nesmí v souvislosti s trestným činem spáchaným na poškozeném jakýmkoli způsobem zveřejnit informace umožňující zjištění totožnosti poškozeného, který je osobou mladší 18 let nebo vůči němuž byl spáchán trestný čin kuplířství nebo šíření pornografie nebo některý z trestných činů proti životu a zdraví, svobodě a lidské důstojnosti nebo proti rodině a mládeži."

Tato horkou nití ušitá novela tedy stanoví, že není možné zveřejnit totožnost člověka, který byl například napaden jako v nedávné minulosti dnes již zemřelý ministr Pavel Dostál nebo poslanec Pavel Dolejš. Napadený by musel dát ke zveřejnění písemný souhlas. Podobně bychom nemohli informovat ani o potyčce Kateřiny Jacques na demonstraci v první polovině roku 2006.

Horší by to bylo se získáváním souhlasu například u poslance Vladimíra Hinka, který měl před několika týdny vážnou autonehodu. O jeho chybějícím hlasu v Poslanecké sněmovně bychom nemohli informovat.

Odposlechy pod pokličkou

Šance na zveřejnění nebude u odposlechů. Často jde o jedinou možnost, jakým způsobem dostat na světlo světa informace o propojování zločinu a státní správy. Uniklé odposlechy investigativním žurnalistům odhalily již mnoho kauz, například z korupce ve fotbale nebo napojení Mrázka na různé poslance a další vysoce postavené členy mnoha stran, například Ivana Langera nebo Vlastimila Tlustého.

Zákon říká: "Pokud tento zákon nebo zvláštní právní předpis nestanoví jinak, nikdo nesmí bez souhlasu osoby, které se takové informace týkají, zveřejnit informace o nařízení či provedení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu (...) umožňují-li zjištění totožnosti této osoby a nebyly-li použity jako důkaz v řízení před soudem."

Zákon měl chránit oběti

Zákon dala do Poslanecké sněmovny vláda. Především po kauze věznění dětí v Kuřimi byla poptávka po zákoně zvyšující ochranu obětí trestných činů, na kterém panuje všeobecná shoda.

Poslanec Marek Benda (ODS) zákon formou poslanecké iniciativy proměnil k nepoznání. K tomuto návrhu se připojila téměř celá Poslanecká sněmovna, jedinou výjimkou byla komunistická strana a několik jednotlivých poslanců různých stran.

Senát na naléhání Syndikátu novinářů vrátil zákon zpět, byl ovšem přehlasován. Prezident Václav Klaus novelu podepsal.

Razantní tresty

Za odhalení identity některého ze zmíněných hrozí vysoké sankce. Pro běžného člověka jde o pokutu až 1 milion korun, popřípadě až tři roky vězení a to jak u toho, kdo informaci zveřejní, tak i u toho, kdo informaci takzvaně vynesl.

Pro novináře jsou sankce výrazně tvrdší, pokuta se pohybuje až do výše pěti milionů korun a je možné vysoudit také vězení od jednoho do pěti let.

Proti přijetí zákona protestovala nejen domácí novinářská asociace, ale také mnohé zahraniční organizace.


Stanovisko serveru Eurozprávy.cz

Redakce zpravodajského portálu Eurozprávy.cz se staví proti existenci zákona v této podobě. Redakce plně schvaluje ochranu obětí trestných činů, ovšem míra, kterou poslanci nastavili, je přílišná, je toho názoru, že dnešní řešení mediálních napadání veřejně činných osob občanskoprávním sporem je dostatečné. Novináři jsou mimo jiné svázání také etickým kodexem novináře. 

Redakce zákon považuje za pouhou hru na zastrašení novinářů, kterou si dovolujeme nazvat nedemokratickou. Podle našeho názoru jsou části zákona zaměřeny výhradně na ochranu státních činitelů. Platí to především v odstavci týkajícím se odposlechů.

Redakce plně podporuje iniciativu Syndikátu novinářů, který ve spolupráci s některými senátory připravuje žalobu k Ústavnímu soudu. Kromě zrušení sporných odstavců zákona věříme, že podobné omezení zpravodajských prostředků již nikdy nenastane.

Za redakci Eurozprávy.cz
Marek Litzman, šéfredaktor

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebudu dělat nikomu vola, zuří Šlechtová

26.05.2018 15:40 Aktualizováno Praha - Ministryně Šlechtová končí, politické přátelství mezi ní a Andrejem Babišem se rozpadlo,…

ODS dopilovala volební program. Česko je krok od první polokomunistické…

26.05.2018 15:34 Líbeznice (u Prahy) - Česko je krok od první polokomunistické vlády od roku 1989. Pokud taková…

V obvodu Zlín skončily doplňovací volby do Senátu, účast naprosto bídná

26.05.2018 14:08 Aktualizováno Zlín - V obvodu Zlín skončily doplňovací senátní volby, ve kterých lidé vybírali kandidáta za…

KSČM chce zákaz reklamy na půjčky, sankce za porušení by byla vysoká

26.05.2018 10:48 Praha - Od příštího roku by mohla z televizních obrazovek, z rozhlasového vysílání, z novin a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama