Topolánek s Paroubkem se v neděli spolu střetnou v OVM

Praha - V nedělních Otázkách Václava Moravce se spolu sejdou premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) a předseda ČSSD Jiří Paroubek (ČSSD). Diskutovat se bude o hledání řešení aktuální politické krize, která nastala poté, co v úterý Topolánkova vláda přišla o důvěru poslanců.

Přidejte svůj názor

Oba předsedové nejsilnějších stran ve sněmovně se spolu sešli již v pátek v noci, kdy jednali o možném termínu předčasných voleb. Jiří Paroubek poté oznámil, že se strany dohodly na říjnovém datu, Mirek Topolánek tuto informaci ale nepotvrdil s tím, že jednání ještě nebyla uzavřena.

Pro předčasné volby musí také přijmout sněmovna zákon o svém zkráceném funkčním období, jeho znění už ČSSD připravuje.

Pro ČSSD byl podzimní termín voleb přijatelný už dříve, ODS naopak tvrdila, že by chtěla předčasné volby co nejdřív, tedy už v létě. Strana plánovala, že by Topolánkův kabinet po tuto dobu mohl dovládnout v demisi.

To ale odmítl prezident republiky Václav Klaus. "Řešení situace musí být rychlé, ve viditelně krátké době. Vyžaduje to hospodářská situace a také naše předsednictví Evropské unii," řekl Klaus. Nepřipustí, aby se současná situace neúměrně protahovaly. "V žádném případě by se provizorním stavu nemělo setrvávat, například do konce českého předsednictví nebo do předčasných voleb," prohlásil Klaus ve čtvrtek, poté co přijal demisi vlády.

Nového předsedu vlády by měl právě jmenovat Klaus. Do kdy tak musí učinit, je záležitost pouze prezidenta. Žádným termínem totiž hlava státu není vázána. Pokud nový ministerský předseda sestaví kabinet, jeho členy jmenuje prezident. Od toho okamžiku musí vláda do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Pokud ji nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru. Pokud ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů následují předčasné volby.

ČSSD také nevidí jako příliš reálné, aby vláda dovládla až do předčasných voleb, jejichž termín plánoval Paroubek na říjen. ČSSD se však narozdíl od Klause nebrání tomu, že by stávající vláda v demisi dokončila české předsednictví Evropské unie. V tom případě ovšem Paroubek požaduje odchod ministra vnitra Ivana Langra (ODS) a také odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. „Chceme zásadní změnu v čele Nejvyššího státního zastupitelství, rychle a hned,“ řekl v pátek šéf socialistů.

Další podmínkou je pak to, že vláda přestala útočit na kraje, například krácením dotací na sociální domovy a zdravotnictví. Přestat musí podle Paroubka i kriminalizace hejtmanů.

Hlasování o nedůvěře vyvolala ČSSD. Proti vládě se nakonec vyjádřilo 101 poslanců ze 197 přítomných. Vládu ve sněmovně ale potopila skupinka takzvaných rebelů, poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a dvě bývalé poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. Bez jejich hlasů by k pádu kabinetu nedošlo.

Paroubek se kromě nedělních Otázek Václava Moravce zúčastní i nedělní Partie na Primě. Zde se budou diskutovat stejná témata.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zboží, kterým lze i mučit? Pravidla obchodu se změní, novela míří na Hrad

25.04.2018 10:09 Praha - Pravidla zahraničního obchodu se zbožím, které by mohlo být použito pro výkon trestu smrti,…

Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur

25.04.2018 09:51 Bratislava - Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu…

Zeman prozradil své tajné přání: Rozpovídal se o smrti a tom, jak by si ho…

25.04.2018 09:27 Praha – Prezident Miloš Zeman promluvil o svém konci na postu prezidenta. Podle svých slov by si…

Romský památník v Letech se prodražuje. Resort kultury žádá 117 milionů…

25.04.2018 08:52 Praha - Ministerstvo kultury (MK) požaduje navýšit svůj letošní rozpočet o 117 milionů korun na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama