Řidič pod vlivem drog má smůlu: Pokuta padne automaticky, už žádné posudky!

Praha - Zavedení tzv. analytického principu, podle kterého se bude určovat způsobilost k jízdě pouze na základě koncentrací některých drog v krvi, podpořili ve středu v prvním čtení poslanci. Novelou zákona o silničním provozu se nyní bude zabývat hospodářský výbor.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V současnosti je podle předkládajících poslanců většinou z řad liberálních demokratů povinností dokazovat při požití "jiných návykových látek" než alkoholu (tedy všech ostatních drog) i míra ovlivnění způsobilosti k řízení. V přestupkovém řízení nestačí pouze fakt, že řidič byl pod jejich vlivem. K tomu je potřeba rozbor moči nebo krve a následný posudek psychiatra, nakolik byl řidič látkou skutečně ovlivněný.

"Pokud tedy nelze stav vylučující způsobilost prokázat jiným způsobem, například svědeckou výpovědí spolujezdců, policistů a lékařů, kteří prováděli klinické vyšetření, jakož i svědecké výpovědi o chování obviněného, eventuálně i o způsobu jeho jízdy apod., je nutno provést všechny výše uvedené kroky," uvádějí zákonodárci. "Celý proces přestupkového řízení je nyní natolik složitý, že často nedojde k prošetření," řekl Mediafaxu při představování novely poslanec Jiří Rusnok (LIDEM) s tím, že návrhem chtějí hlavně dosáhnout zjednodušení postupu. Státní správa má totiž rok po spáchání přečinu za povinnost dokázat, že se skutečně stal.

Zavedení analytického principu by tak znamenalo, že jestliže překročí koncentrace kontrolovaných látek v krvi tabulkové hodnoty, automaticky budou správní orgány předpokládat, že došlo k ovlivnění schopnosti řízení. Odpadly by psychiatrické posudky a zrychlila by se správní řízení. Odstraněním této povinnosti by navíc ušetřil stát, podle poslanců by mohlo jít o miliony korun ročně. Pokud se nestihne prokázat, že řidič byl pod vlivem drog, platí stát i jeho převoz z místa, kde ho policisté zastavili, do nemocnice.

Poslanci připouštějí, že u některých drog nejde tento systém použít, chtějí se tak zaměřit na přibližně hlavní problematické sloučeniny, mezi kterými nechybí marihuana, amfetaminy, morfin a kokain. Přesný výčet drog a jejich hraniční koncentrace zákon neuvádí. Bude jej muset určit vládní vyhláška. "U ostatních, nevyjmenovaných látek, u nichž stávající vědecké poznatky neumožňují stanovení jednoznačných mezních hodnot a tudíž ani využití analytického principu, by se proti současnému stavu nic nezměnilo a muselo by probíhat standardní zkoumání jako doposud," uvádí důvodová zpráva.

S návrhem souhlasí ministerstvo vnitra i dopravy, zpravodaj návrhu Václav Baštýř (ODS) byl také pro projednání zákona.

Poslanci LIDEM získali pro novou normu podporu napříč politickým spektrem, pod paragrafované znění novely se proto podepsali zástupci všech parlamentních politických stran. Myšlenka na vytvoření novely pochází podle Rusnoka z potřeb praxe. Normu zákonodárci konzultovali s odborníky, vynechali ale debatu s psychiatry. "Předpokládám, že se určitě ozvou," nebojí se možných protestních hlasů poslanec.

Novela také zpřesňuje povinnosti učitelů v autoškole.

Pokud zákonodárci normu odsouhlasí a prezident podepíše, měla by začít platit 15 dní od uveřejnění ve sbírce zákonů.

Předkladatelé novely počítají s tím, že vládní vyhláška bude vytvořená později, zákon tak nebude před její existencí fakticky naplňovaný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman zaútočil na Duku: Nic vám do toho není

25.04.2018 01:11 Aktualizováno Praha - Kardinálu Dominiku Dukovi není vůbec nic do toho, jaký program má prezident republiky, řekl…

Zeman se zastal Babiše. Proč ho obhajuje?

24.04.2018 21:27 Praha - Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové vlády, míní prezident Miloš Zeman.…

Dojde na "sebevraždu" Sněmovny? Vláda v demisi si má sbalit kufry, tvrdí…

24.04.2018 18:11 Aktualizováno Praha - Vláda bez důvěry Sněmovny by podle ústavních expertů neměla přijímat zásadní nebo koncepční…

Zaorálek pro EZ: Přijde Česko o peníze z EU? Zvýrazní se puklina mezi…

24.04.2018 15:43 Aktualizováno Praha – Jak jsme vás již informovali, Evropská komise údajně plánuje, že po roce 2020 by mohly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama