Peake se pochválila: Tato vláda v boji s korupcí vyniká!

Praha - Současné vládě se podle její místopředsedkyně Karolíny Peake (LIDEM) dařilo v minulých letech velmi slušně plnit úkoly, které si vytyčila v protikorupční strategii na minulé roky a oproti předchozím kabinetům v tomto směru vyniká. Peake to řekla v úterý při představování strategie na další léta.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Karolína Peake /LIDEM/

Formálně se podle vicepremiérky podařilo vládě splnit dokonce 71 z 88 úkolů, které si na roky 2011 a 2012 stanovila. "Tím formálním splněním se rozumí předložení daného úkolu do vlády ke schválení. Já jsem ale zastáncem počítání pouze takových úkolů, které byly skutečně dotaženy až do konce, tedy projednány v Poslanecké sněmovně a Senátu, případně u legislativních úkolů vyhlášeny ve sbírce zákonů. Tam je potřeba být poněkud kritičtější a fakticky tedy bylo splněno úkolů pouze 51 z 88," přiznala Peake.

Ta mezi největší úspěchy počítá přijetí novely zákona o veřejných zakázkách, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, zvýšení trestů za korupční trestné činy úředníků či zavedení trestní odpovědnosti právnických osob.

"Skutečně toho nebylo za ty dva roky vůbec málo, 51 úkolů z protikorupční strategie je skóre celkem velmi slušné a myslím, že ve srovnání s předchozími vládami rozhodně tato vláda vyniká. Jakkoliv si často vysloužíme kritiku za některé nesplněné jednotlivosti, tak musím znovu říci, že tato vláda je vládou, která se skutečně zabývá bojem s korupcí a dělá to systematicky," chválila vicepremiérka.

Naopak si posteskla, že se nepodařilo dotáhnout do konce například zákon o úřednících, který spolu s některými dalšími prioritami byl přesunut do strategie na roky 2013 a 2014, kterou ve středu projedná vláda a na které se podílely i některé neziskové organizace.

V nové strategii si kabinet tedy stanovil desítku nových prioritních úkolů: zákon o úřednících, zákon o střetu zájmů a svobodném přístupu k informacím, rozkrývání konečných vlastníků, ochrana oznamovatelů (tzv. whistleblowing), finanční kontrola a audit, vlastnická politika státu, strategie a metodika veřejného nakupování, zákon o státním zastupitelství a protikorupční program.

Desítku priorit materiál rozpracovává v devětatřiceti konkrétních opatřeních. Sem patří například jednoznačná definice hranice mezi místy obsazovanými politicky a apolitickými úřednickými místy, na která mají přicházet lidé z výběrových řízení. Tak by chtěla vláda zamezit zpolitizování úřednického aparátu státní správy. Měla by se zpřísnit i pravidla pro přechod z veřejné sféry do soukromé. Má se tak zabránit tomu, že úředník přihraje výhodné státní zakázky firmě, do které se sám následně odebere.

V rámci hospodárnosti by předkladatel také rád zřídil třeba agenturu pro centrální nákupy, jež by pokrývala potřeby celého veřejného sektoru. Státní zástupci by měli posílit ve své nezávislosti i odpovědnosti, a to například změnou v jejich jmenování na dobu určitou nebo systému přidělování příkladů. Stát by si měl také nechat vypracovat podrobné sociologické analýzy a investovat do protikorupčních školení. Ve veřejné správě by měla být všechna výběrová řízení veřejná a transparentní, i když se jedná o vnitřní konkurz. Rovněž by měl začít fungovat centrální registr smluv, který umožní širokou kontrolu nakládání s veřejnými prostředky, trestní zákoník má projít novelizací.

Zda se záměr naplňuje, chce vláda co čtvrt roku zkontrolovat.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzít peníze genderovým neziskovkám? Skokan Janda rozlítil poslankyně

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Poslanci dnes při druhém čtení návrhu státního rozpočtu navrhli přesuny za téměř 100…

Čistky začínají? Z ministerstev vnitra, školství, financí a zahraničí…

15.12.2017 19:56 Aktualizováno Praha - Na ministerstvu vnitra skončí jako náměstkyně Monika Pálková, z pozice náměstka ministryně…

Ondráček ve volbě propadl. Michal Horáček se raduje a slaví. A další se…

15.12.2017 18:52 Aktualizováno Praha – Komunista Zdeněk Ondráček nebyl zvolen do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální…

Bělobrádek povede komisi pro BIS, Sobotka jednu z delegací

15.12.2017 17:11 Aktualizováno Praha - Někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) dnes Sněmovna zvolila do čela stálé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama