Prezidenta ochranka nesledovala! A co má být?

Praha – KOMENTÁŘ – Hostem pondělního Interview ČT byl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Pokud jste však doufali, že se od něj dozvíte něco nového ohledně ochranky prezidenta, která v Chrastavě selhala, doufali jste marně.

Diskuse: 0

Prezidenta ochranka nesledovala! A co má být? - anotační foto
reklama

V tuto chvíli čeká policejní prezidium na rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů, aby mohlo učinit náležité kroky. GIBS dále šetří, kde byli v danou chvíli jednotliví bodyguardi.

Z prezidentské ochranky rezignoval jen její ředitel Sklenka a jeden z ochránců byl přeložen. Jde o toho, který byl v době incidentu nejblíže prezidentovi a měl tedy zasáhnout jako první. Jméno velitele akce jsme se od Kužela nedozvěděli, ale měl také povinnost zasáhnout. Navíc ve studiu řekl, že byl u prezidenta nejblíže. Jenomže pokud by incident viděl, když ne, tak přeci povinnost nemá.

Kužel uvedl jako důvod, proč nikdo z ochranky nezasáhl, to, že incident neviděli přes jiné lidi. Několikrát zdůrazňoval, že veliký (ale opravdu veliký) problém je v tom, že bodyguardi nezasáhli. Nicméně výše uvedený důvod považuje za pádný. Ve studiu to téměř vypadalo, že by nezasáhnutí ochráncům odpustil, když přeci prezidenta neviděli.

Ačkoli jsem laik, domnívám se, že ochranka má jako svou povinnost sledovat chráněného a jeho okolí jako ostříž. Minimálně polovina z nich by měla mít prezidenta neustále na očích, druhá polovina pak sledovat okolí. Pokud by se tak stalo, bylo by mnoho těch, kteří by mohli zasáhnout. Navíc nejbližší ochranka by měla být přímo u osoby a sledovat velmi bedlivě své okolí. Nic takového, co se událo v Chrastavě, by se pak nestalo.

V novinách se objevily údajné přepisy rozhovorů mezi strážci prezidenta, které hovoří o tom, že již s velkým časovým předstihem spatřili podezřelého i to, že byl ozbrojen, ale nebyli schopni akce. Právě proto, že došlo k podezření úniku, převzal vyšetřování GIBS. Ovšem Kužel uvedl, že oficiální přepisy rozhovorů nebyly vytvořeny, neboť tak je nastaven systém prezidentské ochranné služby.

V tuto chvíli dělá policejní prezidium preventivní opatření, aby se nic takového již nikdy neopakovalo. Každopádně ovšem Kužel je přesvědčen, že prezident ochrance může věřit.

reklama
Klíčová slova: ochranka atentát Klaus, Václav

Diskuse

Prezidenta ochranka nesledovala! A co má být?

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Pražský magistrát se připojí k HateFree, navzdory zastupitelstvu - anotační foto

Pražský magistrát se připojí k HateFree, navzdory zastupitelstvu

03.05.2016 12:23 Praha - Rada metropole dnes rozhodla, že se pražský magistrát připojí ke kampani hate free, a to navzdory...

Dahlgren poprvé předstoupí před krajský soud, je nutné rozhodnout o vazbě  - anotační foto

Dahlgren poprvé předstoupí před krajský soud, je nutné rozhodnout o vazbě

03.05.2016 12:18 Brno - Ve čtvrtek 5. května poprvé předstoupí před Krajský soud v Brně Američan Kevin Dahlgren, který je...

Ve vedení NKÚ patrně zasedne Málek, exnáměstek ministra financí - anotační foto

Ve vedení NKÚ patrně zasedne Málek, exnáměstek ministra financí

03.05.2016 12:03 Praha - Novým členem širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu by se mohl stát bývalý náměstek ministra...

Mládek se zlobí na OKD: Horníci se nesmějí stát rukojmími firmy  - anotační foto

Mládek se zlobí na OKD: Horníci se nesmějí stát rukojmími firmy

03.05.2016 12:00 Praha - Horníci OKD se nesmějí stát rukojmími firmy, které hrozí insolvence. Na svém twitterovém účtu to dnes...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 5929 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama