Prezidenta ochranka nesledovala! A co má být?

Praha – KOMENTÁŘ – Hostem pondělního Interview ČT byl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Pokud jste však doufali, že se od něj dozvíte něco nového ohledně ochranky prezidenta, která v Chrastavě selhala, doufali jste marně.

Diskuse: 0

Prezidenta ochranka nesledovala! A co má být? - anotační foto
reklama

V tuto chvíli čeká policejní prezidium na rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů, aby mohlo učinit náležité kroky. GIBS dále šetří, kde byli v danou chvíli jednotliví bodyguardi.

Z prezidentské ochranky rezignoval jen její ředitel Sklenka a jeden z ochránců byl přeložen. Jde o toho, který byl v době incidentu nejblíže prezidentovi a měl tedy zasáhnout jako první. Jméno velitele akce jsme se od Kužela nedozvěděli, ale měl také povinnost zasáhnout. Navíc ve studiu řekl, že byl u prezidenta nejblíže. Jenomže pokud by incident viděl, když ne, tak přeci povinnost nemá.

Kužel uvedl jako důvod, proč nikdo z ochranky nezasáhl, to, že incident neviděli přes jiné lidi. Několikrát zdůrazňoval, že veliký (ale opravdu veliký) problém je v tom, že bodyguardi nezasáhli. Nicméně výše uvedený důvod považuje za pádný. Ve studiu to téměř vypadalo, že by nezasáhnutí ochráncům odpustil, když přeci prezidenta neviděli.

Ačkoli jsem laik, domnívám se, že ochranka má jako svou povinnost sledovat chráněného a jeho okolí jako ostříž. Minimálně polovina z nich by měla mít prezidenta neustále na očích, druhá polovina pak sledovat okolí. Pokud by se tak stalo, bylo by mnoho těch, kteří by mohli zasáhnout. Navíc nejbližší ochranka by měla být přímo u osoby a sledovat velmi bedlivě své okolí. Nic takového, co se událo v Chrastavě, by se pak nestalo.

V novinách se objevily údajné přepisy rozhovorů mezi strážci prezidenta, které hovoří o tom, že již s velkým časovým předstihem spatřili podezřelého i to, že byl ozbrojen, ale nebyli schopni akce. Právě proto, že došlo k podezření úniku, převzal vyšetřování GIBS. Ovšem Kužel uvedl, že oficiální přepisy rozhovorů nebyly vytvořeny, neboť tak je nastaven systém prezidentské ochranné služby.

V tuto chvíli dělá policejní prezidium preventivní opatření, aby se nic takového již nikdy neopakovalo. Každopádně ovšem Kužel je přesvědčen, že prezident ochrance může věřit.

reklama
Klíčová slova: ochranka atentát Klaus, Václav

Diskuse

Prezidenta ochranka nesledovala! A co má být?

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Kritika bývalého radního nezůstala bez odezvy. Toto nám starosta napsal - anotační foto

Kritika bývalého radního nezůstala bez odezvy. Toto nám starosta napsal

25.07.2014 21:23 Praha - Bývalý pražský radní Petr Dolínek se ve čtvrtek zostra pustil do vedení Prahy 9 za údajnou snahu...

Senátoři ČSSD nechápou své kolegy ze sněmovny - anotační foto

Senátoři ČSSD nechápou své kolegy ze sněmovny

25.07.2014 20:57 Aktualizováno Praha - Senátoři ze sociální demokracie jsou přinejmenším rozpačití z chování svých kolegů ze sněmovny. Poté,...

MF odvolalo nové vedení Thermalu, řízením pověřen Mašata  - anotační foto

MF odvolalo nové vedení Thermalu, řízením pověřen Mašata

25.07.2014 20:25 Praha - Ministerstvo financí dnes odvolalo nedávno ustavené představenstvo karlovarského hotelu Thermal, a to...

Rozsekne Ústavní soud chaos ve Sněmovně? Právník naznačil - anotační foto

Rozsekne Ústavní soud chaos ve Sněmovně? Právník naznačil

25.07.2014 20:08 Aktualizováno Praha - Dnešní opakované hlasování poslanců o snížení spotřební daně z benzinu a nafty bylo podle experta na...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 4620 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama