Topolánkova vláda definitivně padla

Praha - Sněmovna vyslovila v úterý nedůvěru koaličnímu kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Pro návrh opoziční ČSSD hlasovalo 101 poslanců.

Přidejte svůj názor

371

"Děkuji těm, kteří hlasovali pro vládu. Beru toto hlasování na vědomí a budu se chovat přesně podle ústavy," prohlásil Topolánek bezprostředně po oznámení výsledků.

Ve sněmovně bylo při hlasování 197 poslanců. Proti vládě se vyslovilo všech 97 členů ČSSD a KSČM a dále rebelující poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel. Koaliční kabinet ODS, KDU-ČSL a SZ potopili i bývalé poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová.

"Z vlády musí ihned odejít ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a ministr vnitra Ivan Langer (oba ODS). Po skončení předsednictví by přišel čas pro úřednickou vládu," řekl novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Tlustý se prý rozhodl pro nedůvěru vládě již loni v prosinci. ODS varoval, že když se vydá cestou Unie svobody, bude na to reagovat. "Když jsem si měl vybrat mezi Topolánkem a Klausem, vybral jsem si Klause," řekl novinářům Tlustý.

Další z rebelů poslanec Jan Schwippel (ODS) prohlásil, že pro nevyslovení důvěry Topolánkově kabinetu se rozhodl ve chvíli, kdy se k podobnému kroku rozhodly i obě bývalé poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. "Primární důvod mého rozhodnutí byl ale v tom, že se slibům vlády nedá věřit," řekl Schwippel. Podle svých slov jednal jak s předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem, tak poslancem Vlastimilem Tlustým (ODS). Schwippla mrzelo, že spolu s ním a Tlustým nepostupoval jednotně i další rebelující poslanec Juraj Raninec (ODS), který Topolánkův kabinet nakonec podržel.

Schwippel tvrdí, že před hlasováním s ním sociální demokracie nevyjednávala, nekomunikoval ani s prezidentem republiky, pro kterého dříve dva roky pracoval. Schwippel zároveň nehodlá ze strany ODS vystoupit nebo se nechat vyloučit.

Předseda KSČM Vojtěch Filip upozornil na to, že jeho strana již dříve avizovala, že všichni komunističtí poslanci budou hlasovat proti trvání tohoto kabinetu. To, zda nyní pověří prezident sestavením dočasné vlády opět Topolánka, odmítl komentovat. "Pokud ovšem prezident pozve předsedy stran na vyjednávání, jsem připraven na takové jednání jít a mít konstruktivní návrhy," uvedl Filip.

Předseda komunistů připustil, že jeho strana bude tolerovat dočasnou vládu, jejíž složení je nyní nejasné. "Je to vláda, která může být sestavena z těch, kteří nyní vyslovili kabinetu nedůvěru, včetně nezařazených poslanců," uvedl Filip. KSČM ovšem podle předsedy preferuje širší shodu politických sil pro řešení hospodářské krize. "Chceme vládu, která bude do předčasných voleb tím nejlepším řešením pro všechny," zdůraznil lídr komunistů. Podle něj je navíc pravdivé sdělení, že pád Topolánkovy vlády v podstatě zavinil svým podivným chováním ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík.

V případě, že by byly vypsány předčasné volby, je nová Strana svobodných občanů připravena do sněmovny kandidovat. "Vyjádření nedůvěry vládě považuje strana za přirozený důsledek politiky, která dlouhodobě porušuje zásady politické kultury," řekl předseda svobodných Petr Mach s tím, že odpovědnost za současnou situaci přisuzuje stejnou měrou jak koaličním, tak opozičním stranám. "Očekáváme od stran v Poslanecké sněmovně, že projeví státnickou vůli po dohodě, která by minimalizovala negativní důsledky politické nestability na hospodářskou situaci v České republice," uzavřel předseda Strany svobodných občanů Mach.

Vláda přestala mít důvěru zhruba v polovině půlročního českého předsednictví Evropské unii. Navíc v době, kdy Česká republika čelí hospodářské krizi.

Témata: ČSSD | Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Víte, kolik berou poslanci? A na co vše mají nárok?

21.10.2017 10:12 Praha - Plat, náhrady na reprezentaci, stravné či dopravu z místa trvalého bydliště. To vše a…

VIDEO: Sobotka dorazil k volbám. Hlasuje na Moravě

21.10.2017 10:02 Brno - Dnes se vydal k volbám i dosavadní premiér Bohuslav Sobotka. Na rozdíl od řady politiků…

Policie zatkla šéfa republikánské strany Sládka kvůli nepovolené kampani

21.10.2017 09:59 Aktualizováno Praha - V pátek večer zadržela policie v Chomutově předsedu republikánské strany Miroslava Sládka.…

ŽIVĚ: Druhý den voleb začíná. Dnes Češi rozhodnou o své budoucnosti

21.10.2017 08:00 Praha - Voliči v Česku dnes druhým dnem rozhodují o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama