Topolánkova vláda definitivně padla

Praha - Sněmovna vyslovila v úterý nedůvěru koaličnímu kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Pro návrh opoziční ČSSD hlasovalo 101 poslanců.

Přidejte svůj názor

Topolánkova vláda definitivně padla - anotační foto

"Děkuji těm, kteří hlasovali pro vládu. Beru toto hlasování na vědomí a budu se chovat přesně podle ústavy," prohlásil Topolánek bezprostředně po oznámení výsledků.

Ve sněmovně bylo při hlasování 197 poslanců. Proti vládě se vyslovilo všech 97 členů ČSSD a KSČM a dále rebelující poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel. Koaliční kabinet ODS, KDU-ČSL a SZ potopili i bývalé poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová.

"Z vlády musí ihned odejít ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a ministr vnitra Ivan Langer (oba ODS). Po skončení předsednictví by přišel čas pro úřednickou vládu," řekl novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Tlustý se prý rozhodl pro nedůvěru vládě již loni v prosinci. ODS varoval, že když se vydá cestou Unie svobody, bude na to reagovat. "Když jsem si měl vybrat mezi Topolánkem a Klausem, vybral jsem si Klause," řekl novinářům Tlustý.

Další z rebelů poslanec Jan Schwippel (ODS) prohlásil, že pro nevyslovení důvěry Topolánkově kabinetu se rozhodl ve chvíli, kdy se k podobnému kroku rozhodly i obě bývalé poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. "Primární důvod mého rozhodnutí byl ale v tom, že se slibům vlády nedá věřit," řekl Schwippel. Podle svých slov jednal jak s předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem, tak poslancem Vlastimilem Tlustým (ODS). Schwippla mrzelo, že spolu s ním a Tlustým nepostupoval jednotně i další rebelující poslanec Juraj Raninec (ODS), který Topolánkův kabinet nakonec podržel.

Schwippel tvrdí, že před hlasováním s ním sociální demokracie nevyjednávala, nekomunikoval ani s prezidentem republiky, pro kterého dříve dva roky pracoval. Schwippel zároveň nehodlá ze strany ODS vystoupit nebo se nechat vyloučit.

Předseda KSČM Vojtěch Filip upozornil na to, že jeho strana již dříve avizovala, že všichni komunističtí poslanci budou hlasovat proti trvání tohoto kabinetu. To, zda nyní pověří prezident sestavením dočasné vlády opět Topolánka, odmítl komentovat. "Pokud ovšem prezident pozve předsedy stran na vyjednávání, jsem připraven na takové jednání jít a mít konstruktivní návrhy," uvedl Filip.

Předseda komunistů připustil, že jeho strana bude tolerovat dočasnou vládu, jejíž složení je nyní nejasné. "Je to vláda, která může být sestavena z těch, kteří nyní vyslovili kabinetu nedůvěru, včetně nezařazených poslanců," uvedl Filip. KSČM ovšem podle předsedy preferuje širší shodu politických sil pro řešení hospodářské krize. "Chceme vládu, která bude do předčasných voleb tím nejlepším řešením pro všechny," zdůraznil lídr komunistů. Podle něj je navíc pravdivé sdělení, že pád Topolánkovy vlády v podstatě zavinil svým podivným chováním ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík.

V případě, že by byly vypsány předčasné volby, je nová Strana svobodných občanů připravena do sněmovny kandidovat. "Vyjádření nedůvěry vládě považuje strana za přirozený důsledek politiky, která dlouhodobě porušuje zásady politické kultury," řekl předseda svobodných Petr Mach s tím, že odpovědnost za současnou situaci přisuzuje stejnou měrou jak koaličním, tak opozičním stranám. "Očekáváme od stran v Poslanecké sněmovně, že projeví státnickou vůli po dohodě, která by minimalizovala negativní důsledky politické nestability na hospodářskou situaci v České republice," uzavřel předseda Strany svobodných občanů Mach.

Vláda přestala mít důvěru zhruba v polovině půlročního českého předsednictví Evropské unii. Navíc v době, kdy Česká republika čelí hospodářské krizi.

Témata: ČSSD | Vláda
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Topolánkova vláda definitivně padla

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

V Poličských strojírnách vybuchla TNT, okolí bylo evakuováno - anotační foto

V Poličských strojírnách vybuchla TNT, okolí bylo evakuováno

23.02.2017 19:21 Polička (Svitavsko) - Série výbuchů v Poličských strojírnách dnes zranila 19 lidí včetně hasičů,…

Ministerstvo průmyslu chce řídit premiér Sobotka, opozice je proti - anotační foto

Ministerstvo průmyslu chce řídit premiér Sobotka, opozice je proti

23.02.2017 19:10 Praha - Prezident Miloš Zeman akceptoval odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z…

V Poličských strojírnách vybuchla trhavina, 19 zraněných - anotační foto

V Poličských strojírnách vybuchla trhavina, 19 zraněných

23.02.2017 18:24 Aktualizováno Polička - V Poličských strojírnách dnes explodovala trhavina v cisterně. Série výbuchů zranila 19…

Pošle Zeman Sobotku do háje? ĆSSD ho potřebuje, jinak to bude špatné, varuje americký novinář - anotační foto

Pošle Zeman Sobotku do háje? ĆSSD ho potřebuje, jinak to bude špatné,…

23.02.2017 17:14 Praha – Vztahy mezi sociální demokracií a jejím někdejším šéfem a současným prezidentem Milošem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama