Na Štědrý den nesmí u Paroubků chybět kapr, salát, ani Popelka

Praha - V rozhovoru pro agenturu Mediafax přiznala Petra Paroubková, že ke štědrovečerní večeři si s manželem Jiřím tradičně připravují česko-slovenskou klasiku, tedy kapra a bramborový salát. Paroubková, která je čerstvou maminkou malé Margarity, nevynechá nikdy ani sledování televizní pohádky Popelka.

Přidejte svůj názor

manželé Paroubkovi

Red.: Necháváte nakupování dárků na poslední chvíli, nebo je sháníte průběžné od podzimu a krátce před Vánocemi podléháte hrůze, že jich máte málo?

P.P.: Nemám ráda předvánoční nákupní shon, prožití svátků včetně nakupování dárků plánuji proto dlouho předem. Letos je situace jiná, dárky jsem nechala opravdu na poslední chvíli. Naštěstí se mi povedlo vše koupit během necelé hodiny, měla jsem totiž dárky promyšlené a také jsem měla štěstí, že se mi je povedlo brzy sehnat.

Red.: Přichystala jste pro dceru a manžela nějaké zvláštní překvapení?

P.P.: Naším největším letošním překvapením je naše dcera. Pro manžela ale samozřejmě překvapení mám. Margaritka je ještě moc malá na to, aby dárky vnímala, pod stromečkem je však také bude mít.

Red.: Je něco speciálního, co si sama přejete nalézt pod stromečkem?

P.P.: Stačí mi zdraví a trocha štěstí.

Red.: Zvládla jste při péči o miminko péct cukroví?

P.P.: Cukroví není moje silná stránka, letos péct nebudu, ale jedna známá nás cukrovím na tyto Vánoce zásobí.

Red.: Trávíte svátky spíše doma, navštěvujete známé a příbuzné, nebo se chystáte někam na cesty?

P.P.: Loni jsme byli mimo Českou republiku, letos budeme doma. Máme mále dítě, proto budeme v nejbližších letech svátky trávit tradičně doma nebo na chatě. Každoročně se také 23. prosince setkáváme s přáteli.

Red.: Je nějaké speciální menu, které si ke štědrovečerní večeři připravujete, nebo preferujete klasiku, tedy bramborový salát a kapra?

P.P.: Na Štědrý večer máme menu úplně tradičně, je to česká a slovenská klasika.

Red.: Dodržujete během Štědrého dne a následných svátků nějaké tradiční zvyky a rituály?

P.P.: Já se na Štědrý den postím, ale spíše ve smyslu toho, že nejím maso. Manžel jí samozřejmě to samé, co jím já. Je velmi tolerantní a přizpůsobí se. Myslím, že hezkou tradicí je pro mě sledování Popelky v televizi.

Red.: Strávila jste mnoho času v zahraničí. Jaké vánoční zvyky a obyčeje se vám v zahraničí líbily? Praktikujete některé z nich?

P.P.: Když jsem byla několikrát na Vánoce v zahraničí, vždy jsem Štědrý večer připravila podle našich tradic a přátelé ocenili hlavně bramborový salát. Třeba v Řecku se připravuje jehněčí nebo skopové a Řekové slaví jak "západní" Vánoce 24. prosince, tak pravoslavné svátky v lednu. Ale nejmilejší Vánoce byly na Slovensku s mojí milovanou babičkou. Několikrát jsme je trávily jen samy dvě, abychom si jedna druhé užily. Zbytek svátků jsme pak trávily s ostatními členy rodiny.

Red.: Vánoce jsou také časem pohádek. Máte je ráda? Je nějaké česká pohádka, na kterou se vždy ráda podíváte?

P.P.: Jak jsem již zmiňovala, nikdy nevynechám Popelku. Ze slovenských mám ráda Perinbabu.

Red.: Máte nějaký zážitek z dětství, který se vám o Vánocích vybavuje? Jak jste prožívala tento čas v dětství?

P.P.: U nás doma byly Vánoce vždy úžasné. Když jsem už byla školačka, tak si vzpomínám na jednu velice humornou příhodu: Už jsem věděla, že dárky dávají rodiče, maminka byla ten rok nemocná a zapomněla na několik dárků, které jsme pak dostávali postupně v průběhu několika následujících dnů. Vždy si na nějaký vzpomněla a vylovila ho ze skříně. Všichni jsme se jí pak dlouho smáli, že jí nemoc oslabila paměť.

Red.: Cítíte nějaký rozdíl při prožívání adventu a vánočních svátků, když jste se stala matkou?

P.P.: Letošní Advent jsem prožila jako čerstvá matka a vše bylo úplně jiné. Většinu času trávím péčí o Margaritku, strašně si to užívám. Téměř vůbec nechodím mezi lidi a nechybí mi to ani trochu, tedy alespoň zatím.

Red.: Máte ráda zimní sporty?

P.P.: V mládí jsem velmi aktivně lyžovala, teď spíše příležitostně jezdíme s manželem na běžkách, ale ráda sleduji hokej a sjezd.

Red.: Chystáte se během zimy na hory?

P.P.: Letos zatím ne.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Na Štědrý den nesmí u Paroubků chybět kapr, salát, ani Popelka

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Milion Čechů pod hranicí příjmové chudoby? Politici se shodli na viníku

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Praha - V Česku žije pod hranicí tzv. příjmové chudoby na 1,02 milionu Čechů. To je necelých 10…

Ombudsman zřejmě bude sledovat dodržování práv postižených, poslanci…

26.04.2017 19:51 Praha – Poslanecká sněmovna dnes schválila předlohu z pera ministra Jana Chvojky (ČSSD). Podle ní…

České úřady loni odebraly rodičům 3841 dětí, většinou kvůli zanedbání…

26.04.2017 19:07 Praha – Podle ročního výkazu ministerstva práce o ochraně dětí za loňský rok české úřady v roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama