Politologové nad zelenými lámou hůl

Praha - Strana zelených nemá podle odborníků příliš šancí dostat se po volbách v roce 2010 znovu do Poslanecké sněmovny. Politologové před nadcházejícím sjezdem strany v Brně říkají, že by zeleným dokázala pomoci jen velmi silná osobnost, kterou však ve svém středu v současné době nemají.

Přidejte svůj názor

Ondřej Liška

"Zelení to budou mít hodně složité. Pomohla by jim snad jen nějaká velmi populární a dynamická osobnost úrovně Teličky nebo Fischera. Příchod takovéto osobnosti je ale samozřejmě velice nepravděpodobný. Strana bude také muset změnit slovník a upustit od své čistě environmentální rétoriky," řekl Mediafaxu politolog Jan Kubáček.

Podobně hovoří i další odborníci: "Jsem docela skeptický k tomu, že by se Strana zelených měla znovu dostat do Poslanecké sněmovny. Zelení se měli šanci etablovat, což se jim ale úplně nepovedlo, teď se pravděpodobně budou delší dobu rehabilitovat," řekl Lukáš Jelínek s tím, že už zeleným nestačí pouze zajímavá programová nabídka. "Strana musí nabídnout také silnou personu, kterou v současnosti ve svém středu nemá. Úprk Karla Schwarzenberga do TOP 09 mě utvrzuje v tom, že takovouto osobnost ani nenajde," dodal politolog.

"Zdá se mi, že ta strana je již za zenitem a po neúspěšných volbách bude pravděpodobně následovat osud podobných malých stran a postupně se rozpadne," sdělil agentuře Mediafax politolog Bohumil Doležal.

Straně zelených nemusí nutně pomoci ani nadcházející sjezd, na kterém si bude volit svého předsedu. Podle odborníků se zelení nepřenesou právě přes absenci silných osobností: "Liška i Stropnický jsou politici mladí a talentovaní, to ale podle mého názoru nestačí. Stropnický je ve svých radikálních názorech více evropský, Liška je naopak dosti umírněný. Myslím si ale, že do sněmovny stranu nedokáže vytáhnout ani jeden ze jmenovaných," odpověděl Jelínek na otázku, kdo by byl pro stranu lepším vůdcem.

"Ondřej Liška je pro Stranu zelených určitě lepší volbou. Paradoxně mu nahrává i sám Stropnický, střetávají se totiž soupeři ze stejné generace. Zatímco Liška má politické zkušenosti a ukázal se jako obstojný manažer se smyslem pro konsenzus, Stropnický je stále chápán spíše jako rebel. Myslím tedy, že Liškovi Stropnického kandidatura přinese další potřebné hlasy," uvedl Kubáček k volbě nového předsedy strany.

Bohumil Doležal také zvolil za lepšího kandidáta Ondřeje Lišku, nicméně ani on si není jeho kandidaturou stoprocentně jistý. "Liška je výrazně zelenější než jeho předchůdce Bursík, zároveň je ale schopný oslovit pouze polovinu voličů té strany. Mladý Stropnický by však byl pro stranu cestou do pekel."

Doležal zároveň upozornil, že by zeleným neměla být odpírána jejich role ve vládě Mirka Topolánka (ODS). "Strana zelených tehdy ukázala, že ten příkop mezi pravicí a levicí není nepřekročitelný a že v této zemi stále lze dělat politiku," poznamenal.

S tím souhlasí i zbylí odborníci. "Určitě měli přínos pro politiku vlády. Problémem Strany zelených je však to, že své úspěchy nedokáže prodat a kvalitně prezentovat," vysvětlil Jan Kubáček. "Většina jejich požadavků se však neujala v praxi, neprošla schvalovacím procesem v parlamentu," dokončil Jelínek.

Témata: Strana zelených
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poche vysvětluje svoje plány, Ovčáček: Ten a ministr? Ani omylem!

23.05.2018 16:22 Praha - V dopise, který má redakce k dispozici Miroslav Poche vysvětluje proč je připraven na…

Komunální volby budou 5. a 6. října, zároveň se obmění třetina Senátu

23.05.2018 14:42 Aktualizováno Praha - Komunální volby se letos budou konat 5. a 6. října. Společně s nimi se uskuteční první kolo…

Zeman jmenuje Babiše znovu premiérem, bez ohledu na referendum ČSSD

23.05.2018 14:34 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) znovu předsedou vlády…

Český PEN klub se staví za Sencova, aktivisté píší Stropnickému

23.05.2018 13:55 Praha - Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu se dnes postavil za vězněného ukrajinského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama