Topolánek: Pokud ODS nevyhraje volby, odstoupím

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek na kongresu strany prohlásil, že pokud nevyhrají občanští demokraté květnové volby do sněmovny, tak odstoupí ze své funkce šéfa strany. V projevu rovněž zaútočil na prezidenta Václava Klause a představil vizi strany na příštích deset let.

Přidejte svůj názor

Mirek Topolánek na kongresu ODS

Topolánek zdůraznil, že pro Českou republiku je zásadní spojenectví v rámci EU a se Spojenými státy. Kritizoval, že Klaus sice kritizuje mnohdy oprávněně EU, ale projevuje sympatie k současnému autoritářskému Rusku.

Mirek Topolánek se ve svém projevu na kongresu strany omluvil za svou náladu a za to, že dva týdny přemýšlel o tom, jak dál. Podle Topolánka si musí strana stanovit, jak bude dál čelit novým civilizačním výzvám.

"Naším posláním je vést. Ukazovat cestu a vést nás a v případě mandátu, vést i veřejnost. Tedy pokud známe cíl a známe také vizi. V nejtěžších chvílích se ukáže, kdo je kdo a také se ukáže, jestli vás můžu vést dál. Nyní máme šanci ukázat, že ODS si zaslouží vést tuto zemi," řekl na úvod Mirek Topolánek.

"Pesimista si stěžuje fouká vítr, optimista čeká až foukat přestane, vůdce napíná plachtu," citoval Topolánek.

"Naprosto chápu obavy prezidenta Václava Klause před silným Bruselem, ale naprosto nerozumím jeho obdivu silné Moskvy. Nemůžeme nahradit Brusel Moskvou," dodal ke kritice Klause. "To by byla naše sebevražda, naší jedinou šancí je aktivně působit v Evropské unii, aby sama nepokukovala po Rusku.

"Potřebujeme silné parlamentní spojence. Naším nejpřirozenějším partnerem je náš konkurent TOP 09. Samozřejmě, že nám to výrazně stěžuje možnost zvítězit ve volbách. Daleko více než dříve se rozdělují pravicové hlasy. Krátkodobě musíme klást daleko větší důraz na rehabilitaci demokracie demokratické politiky a boj s korupcí. Snažme se udělat si pořádek ve vlastních řadách a nezaplétejme se s ČSSD. Velká koalice by byla smrtící. Musíme uskutečnit náš dlouhodobý plán a spojit celé středopravé spektrum pod jednu střechu," řekl Topolánek směrem k nové straně Karla Schwarzenberga.

Topolánek budu pokládat otázky a podle jeho slov musí všichni v ODS hledat odpovědi v jednotlivých sekcích tohoto ideového kongresu. "Jak chceme bránit svobodu České republiky? Jak ji zajistíme odpovídající postavení ve světě a Evropě? A jaké změny musí proběhnout uvnitř ODS, abychom byly schopni ji uskutečnit? Pouze kongres může dát na tyto otázky autoritativní odpovědi," uvedl předseda ODS.

Šéf ODS ve svém projevu také shrnul zásadní události letošního roku jako bylo například svržení vlády uprostřed předsednictví České republiky Evropské unii a plynovou krizi. "Drželi jsme plachty do poslední chvíle napnuté," dodal.

Mirek Topolánek vyzval, aby strana nedělala některé věci špatně, jen proto, že to lidé tak chtějí.

Témata: ODS | Topolánek, Mirek
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš by šel znovu do koalice s ČSSD. Je to parazit, zlobí se Zaorálek

19.10.2017 21:44 Praha - V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi…

ODS rozzuřila Čechy: To je vydírání a ubohost. Zklamali jste nás, vzkazují…

19.10.2017 17:14 Aktualizováno Praha - Už jen asi den zbývá do otevření volebních místností a strany se tak na poslední chvíli…

O post poslance bude letos bitka. Na jedno křeslo připadá 37 zájemců

19.10.2017 16:47 Praha - V nadcházejícím boji o poslanecké mandáty zbylo 7524 kandidátů. Od srpnové registrace jich…

ODS zastaví populisty a komunisty, sliboval Fiala na závěr kampaně. ANO…

19.10.2017 16:26 Praha - ODS dnes v Praze ukončila kampaň před sněmovními volbami. Předseda strany Petr Fiala vyzval…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama