Topolánek: Pokud ODS nevyhraje volby, odstoupím

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek na kongresu strany prohlásil, že pokud nevyhrají občanští demokraté květnové volby do sněmovny, tak odstoupí ze své funkce šéfa strany. V projevu rovněž zaútočil na prezidenta Václava Klause a představil vizi strany na příštích deset let.

Přidejte svůj názor

Topolánek: Pokud ODS nevyhraje volby, odstoupím - anotační foto

Topolánek zdůraznil, že pro Českou republiku je zásadní spojenectví v rámci EU a se Spojenými státy. Kritizoval, že Klaus sice kritizuje mnohdy oprávněně EU, ale projevuje sympatie k současnému autoritářskému Rusku.

Mirek Topolánek se ve svém projevu na kongresu strany omluvil za svou náladu a za to, že dva týdny přemýšlel o tom, jak dál. Podle Topolánka si musí strana stanovit, jak bude dál čelit novým civilizačním výzvám.

"Naším posláním je vést. Ukazovat cestu a vést nás a v případě mandátu, vést i veřejnost. Tedy pokud známe cíl a známe také vizi. V nejtěžších chvílích se ukáže, kdo je kdo a také se ukáže, jestli vás můžu vést dál. Nyní máme šanci ukázat, že ODS si zaslouží vést tuto zemi," řekl na úvod Mirek Topolánek.

"Pesimista si stěžuje fouká vítr, optimista čeká až foukat přestane, vůdce napíná plachtu," citoval Topolánek.

"Naprosto chápu obavy prezidenta Václava Klause před silným Bruselem, ale naprosto nerozumím jeho obdivu silné Moskvy. Nemůžeme nahradit Brusel Moskvou," dodal ke kritice Klause. "To by byla naše sebevražda, naší jedinou šancí je aktivně působit v Evropské unii, aby sama nepokukovala po Rusku.

"Potřebujeme silné parlamentní spojence. Naším nejpřirozenějším partnerem je náš konkurent TOP 09. Samozřejmě, že nám to výrazně stěžuje možnost zvítězit ve volbách. Daleko více než dříve se rozdělují pravicové hlasy. Krátkodobě musíme klást daleko větší důraz na rehabilitaci demokracie demokratické politiky a boj s korupcí. Snažme se udělat si pořádek ve vlastních řadách a nezaplétejme se s ČSSD. Velká koalice by byla smrtící. Musíme uskutečnit náš dlouhodobý plán a spojit celé středopravé spektrum pod jednu střechu," řekl Topolánek směrem k nové straně Karla Schwarzenberga.

Topolánek budu pokládat otázky a podle jeho slov musí všichni v ODS hledat odpovědi v jednotlivých sekcích tohoto ideového kongresu. "Jak chceme bránit svobodu České republiky? Jak ji zajistíme odpovídající postavení ve světě a Evropě? A jaké změny musí proběhnout uvnitř ODS, abychom byly schopni ji uskutečnit? Pouze kongres může dát na tyto otázky autoritativní odpovědi," uvedl předseda ODS.

Šéf ODS ve svém projevu také shrnul zásadní události letošního roku jako bylo například svržení vlády uprostřed předsednictví České republiky Evropské unii a plynovou krizi. "Drželi jsme plachty do poslední chvíle napnuté," dodal.

Mirek Topolánek vyzval, aby strana nedělala některé věci špatně, jen proto, že to lidé tak chtějí.

Témata: ODS | Topolánek, Mirek
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Topolánek: Pokud ODS nevyhraje volby, odstoupím

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Co prožívá člověk při sebevraždě nebo popravě oběšením? To, co (ne)chcete vědět - anotační foto

Co prožívá člověk při sebevraždě nebo popravě oběšením? To, co (ne)chcete…

26.02.2017 04:41 Sejít ze světa lze mnohými způsoby. Jakkoli může někomu toto téma připadat morbidní, je třeba si…

Krvavé hlavy v centru Prahy. Demonstranti si připomněli komunistický teror - anotační foto

Krvavé hlavy v centru Prahy. Demonstranti si připomněli komunistický teror

25.02.2017 22:00 Praha - Demonstranté dnes v centru Prahy protestovali proti komunistickému teroru. Umístili přes…

Národní galerie musela zavřít všechny své budovy - anotační foto

Národní galerie musela zavřít všechny své budovy

25.02.2017 21:09 Aktualizováno Praha - Národní galerie v Praze musela dnes nečekaně zavřít všechny své budovy. Bezpečnostní…

Zákaz vstupu po výbuchu v Poličce byl zmenšen na areál strojíren - anotační foto

Zákaz vstupu po výbuchu v Poličce byl zmenšen na areál strojíren

25.02.2017 20:02 Polička (Svitavsko) - Policie dnes vpodvečer zmenšila pásmo zákazu vstupu kolem místa výbuchu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama