Rozhovor - Macek: Klause je třeba vnímat jako ohrožení polistopadového vývoje

Praha - Místopředseda KDU-ČSL David Macek tvrdí, že největším nebezpečím po po sametové revoluci je prezident Václav Klaus. Tvrdí, že je nutné ho vnímat jako potenciální ohrožení polistopadového vývoje v České republice.

Přidejte svůj názor

REP: Jak jste prožíval listopad 1989?

D. M.: Byly to dny obrovské naděje, bylo mi 13 let, byl jsem v posledním ročníku základní školy. Předznamenáním této události pro mě bylo svatořečení Anežky České. Byly to dny plné optimismu a lidské spolunáležitosti. Lidé se na sebe začali v tramvaji usmívat.

REP: Když se ohlédnete zpět, co splnilo vaše očekávání a čím jste byl naopak zklamán?

D. M.: Dvacet let od listopadu hodnotím veskrze pozitivně. Když se podíváme, jaké byly hlavní požadavky na náměstích, tak to byly svobodné volby, systém více politických stran a návrat do Evropy. Toto všechno se splnilo, jsme dokonce v NATO a v EU. Zároveň se ukázalo, že ne všem náš návrat do Evropy úplně vyhovuje. Jsem v tomto ohledu velmi kritický k roli Václava Klause, kterého považuji za jednoho z klíčových aktérů minulých dvaceti let. Jestliže někde vidím ohrožení polistopadového vývoje, tak je to právě v přístupu, který on (Klaus) reprezentuje k Evropské unii. Tím, co hlásá, fakticky ohrožuje náš plnohodnotný návrat do Evropy. Můžeme jen spekulovat, na kolik byl aktérem pádu vlády během předsednictví EU. Poslanci, kteří shodili vládu, se ale na něho odvolávali. Václav Klaus také neudělal nic proto, aby se snažil zabránit pádu a doslova hecoval ČSSD na jejich sjezdu víkend před pádem vlády. Toto tedy vidím jako určité nebezpečí. Někteří se nás snaží po dvaceti letech od pádu komunismu přesvědčit, že Brusel je druhá Moskva. Václava Klause je tedy třeba vnímat jako potenciálního ohrožení polistopadového vývoje v České republice.

REP.: Nedostaneme se přístupem, kdy na všechno ihned kývneme opět do vztahu vazala, jako tomu bylo s Moskvou?

D. M.: Česká republika nikdy neměla v Evropě tak silné postavení, jako dnes, kromě doby Karla IV. Jedinou alternativou k EU je rozpoložení Evropy, kdy se opět budou mocnosti domlouvat s Moskvou nad našimi hlavami. To tu bylo před druhou světovou válkou. Nikdy jsme neseděli jako rovný s rovným u jednoho stolu s Německem, Anglií, Francií. Nikdy jsme neměli možnost využívat své zapojení do EU, abychom mohli ovlivnit dění v Evropě. Že máme méně hlasů, je logické, když jsme menší. Na druhou stranu, EU je velmi idealistický projekt. Čím menší je země, má nezaslouženě více europoslaneckých mandátů. Nemůžeme si myslet, že budeme hrát tak důležitou roli, jako velké země, tedy můžeme, ale když budeme plnit své povinnosti.

REP.: Jak ve vztahu dvaceti let od pádu komunismu hodnotíte to, že komunisté mají stále vysoký počet voličů?

D. M.: Komunisté jsou vlastně ve výhodné pozici opozice. Ať naslibují cokoli, tak si zatím mohli být jisti, že své sliby nebudou muset platit. Také sbírají hlasy lidí, kteří s nostalgií vzpomínají na svá mladá léta, která byla právě v období komunismu. Když bych měl na nich něco ocenit, tak se jedná o lidi, kteří v komunistické straně jsou, nebo ji podporují z přesvědčení. Protože členství u komunistů neslibuje přístup k žádným funkcím.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD se dere do vlády. Na Babiše vyrukovala se zvyšováním daní

21.02.2018 17:18 Aktualizováno Praha - Sociální demokraté dnes s hnutím ANO zahájili programová jednání pro případnou vládní…

Zeman si přeje vládu s důvěrou do léta, řekl Filip po schůzce s prezidentem

21.02.2018 17:10 Aktualizováno Praha - Předseda KSČM Vojtěch Filip se dnes setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Informoval ho o…

Nedělejme ze sebe lůzry, burcuje Jourová

21.02.2018 16:44 Praha - Podle české eurokomisařky Věry Jourové je zarážející, proč mají Češi tendenci ze sebe dělat…

Změna služebního zákona? Babišova vláda se neshodla, opozice návrh cupuje

21.02.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) zvažuje volnější pravidla pro přijímání a odvolávání vysokých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama