Rozhovor - Macek: Klause je třeba vnímat jako ohrožení polistopadového vývoje

Praha - Místopředseda KDU-ČSL David Macek tvrdí, že největším nebezpečím po po sametové revoluci je prezident Václav Klaus. Tvrdí, že je nutné ho vnímat jako potenciální ohrožení polistopadového vývoje v České republice.

Přidejte svůj názor

REP: Jak jste prožíval listopad 1989?

D. M.: Byly to dny obrovské naděje, bylo mi 13 let, byl jsem v posledním ročníku základní školy. Předznamenáním této události pro mě bylo svatořečení Anežky České. Byly to dny plné optimismu a lidské spolunáležitosti. Lidé se na sebe začali v tramvaji usmívat.

REP: Když se ohlédnete zpět, co splnilo vaše očekávání a čím jste byl naopak zklamán?

D. M.: Dvacet let od listopadu hodnotím veskrze pozitivně. Když se podíváme, jaké byly hlavní požadavky na náměstích, tak to byly svobodné volby, systém více politických stran a návrat do Evropy. Toto všechno se splnilo, jsme dokonce v NATO a v EU. Zároveň se ukázalo, že ne všem náš návrat do Evropy úplně vyhovuje. Jsem v tomto ohledu velmi kritický k roli Václava Klause, kterého považuji za jednoho z klíčových aktérů minulých dvaceti let. Jestliže někde vidím ohrožení polistopadového vývoje, tak je to právě v přístupu, který on (Klaus) reprezentuje k Evropské unii. Tím, co hlásá, fakticky ohrožuje náš plnohodnotný návrat do Evropy. Můžeme jen spekulovat, na kolik byl aktérem pádu vlády během předsednictví EU. Poslanci, kteří shodili vládu, se ale na něho odvolávali. Václav Klaus také neudělal nic proto, aby se snažil zabránit pádu a doslova hecoval ČSSD na jejich sjezdu víkend před pádem vlády. Toto tedy vidím jako určité nebezpečí. Někteří se nás snaží po dvaceti letech od pádu komunismu přesvědčit, že Brusel je druhá Moskva. Václava Klause je tedy třeba vnímat jako potenciálního ohrožení polistopadového vývoje v České republice.

REP.: Nedostaneme se přístupem, kdy na všechno ihned kývneme opět do vztahu vazala, jako tomu bylo s Moskvou?

D. M.: Česká republika nikdy neměla v Evropě tak silné postavení, jako dnes, kromě doby Karla IV. Jedinou alternativou k EU je rozpoložení Evropy, kdy se opět budou mocnosti domlouvat s Moskvou nad našimi hlavami. To tu bylo před druhou světovou válkou. Nikdy jsme neseděli jako rovný s rovným u jednoho stolu s Německem, Anglií, Francií. Nikdy jsme neměli možnost využívat své zapojení do EU, abychom mohli ovlivnit dění v Evropě. Že máme méně hlasů, je logické, když jsme menší. Na druhou stranu, EU je velmi idealistický projekt. Čím menší je země, má nezaslouženě více europoslaneckých mandátů. Nemůžeme si myslet, že budeme hrát tak důležitou roli, jako velké země, tedy můžeme, ale když budeme plnit své povinnosti.

REP.: Jak ve vztahu dvaceti let od pádu komunismu hodnotíte to, že komunisté mají stále vysoký počet voličů?

D. M.: Komunisté jsou vlastně ve výhodné pozici opozice. Ať naslibují cokoli, tak si zatím mohli být jisti, že své sliby nebudou muset platit. Také sbírají hlasy lidí, kteří s nostalgií vzpomínají na svá mladá léta, která byla právě v období komunismu. Když bych měl na nich něco ocenit, tak se jedná o lidi, kteří v komunistické straně jsou, nebo ji podporují z přesvědčení. Protože členství u komunistů neslibuje přístup k žádným funkcím.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor - Macek: Klause je třeba vnímat jako ohrožení polistopadového vývoje

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Babiš chce snížit daně. Bude kandidovat z posledního místa - anotační foto

Babiš chce snížit daně. Bude kandidovat z posledního místa

25.02.2017 14:01 Aktualizováno Praha - Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) na sněmu hnutí ANO útočil na ostatní politické strany, podle…

Poprava oběšením aneb vše co jste chtěli vědět o této brutální metodě - anotační foto

Poprava oběšením aneb vše co jste chtěli vědět o této brutální metodě

25.02.2017 13:30 Sejít ze světa lze mnohými způsoby. Jakkoli může někomu toto téma připadat morbidní, je třeba si…

Babiš chce politickou revoluci: Německou demokracii, americký systém, 101 členů parlamentu - anotační foto

Babiš chce politickou revoluci: Německou demokracii, americký systém, 101…

25.02.2017 12:44 Aktualizováno Praha - Vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš by chtěl snížit počet poslanců a senátorů ze…

OBRAZEM: Čtvrtý celostátní sněm hnutí ANO začal - anotační foto

OBRAZEM: Čtvrtý celostátní sněm hnutí ANO začal

25.02.2017 12:00 Praha - Vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš zahájil čtvrtý celostátní sněm hnutí, který se koná…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama